Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány fok van vákuumban?

Hány fok van vákuumban?

Figyelt kérdés
pl ha berakom a kezem egy vákuumkamrába, kb milyen hőmérsékletet érzékelnék? gondolok arra hogy nincs hőátadó közeg...

2017. máj. 11. 00:43
1 2 3 4
 11/39 Shai-Hulud ***** válasza:

@dq


Így van. Azt tudjuk, hogy "mennyi az annyi", de szerintem még nem sokan próbáltak a dolog fizikai megvalósításával. (Nem beszélve arról, hogy szerintem nem a hőmérsékletkülönbség lenne a legnagyobb probléma.)


De a kezedet egy földi vákuumkamrába helyezve (környezeti hőmérséklet ~270 K⁰) semmit nem éreznél, egy űrbéliben is szerintem csak enyhén hűvöset.

Ismétlem: szerintem. És persze a vákuum által okozott egyéb hatásoktól eltekintve.


Pedro

2017. máj. 11. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:

Szerintem meg kifejezetten melegebbet éreznél. Levegőben a kéz felületének hőmérséklete kb 30 fok, a levegő hőmérséklete meg 20-25 fok. Emiatt a kézből folyamatosan hő távozik a levegőbe. Ugyanez vonatkozik a sugárzásra: a kéz 30 fokon sugároz, és a környezet 20-25 fokos sugárzása éri, emiatt is hőt veszít.


Vákuumban ez a második hatás ugyanaz: a 30 fokos kéz sugároz, és a 20-25 fokos környezettől meg hőt kap sugárzással. Viszont nincs hővezetés, most a kezet nem hűti a 20-25 fokos levegő. Összességében tehát kevesebb hőt veszít, mint levegőben. Így melegebbnek fogjuk érezni, és a felszíni hőmérséklete is magasabb lesz, mondjuk 32-33 fok.


Egy vákuumcsöves napkollektorban a víz hőmérséklete 150-200 fok is lehet, míg vákuum nélkül csak 50-60 fok érhető el.

2017. máj. 11. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 Shai-Hulud ***** válasza:

Ez érdekes felvetés, ha belegondolok, akár igaz is lehet. :-)

De gondolkozzunk tovább: vákuumban sokkal erősebb a párolgás, vagyis a bőr felületét az intenzívebb párolgás jobban hűti.


Ki kéne próbálni, nem? :-DDD


Pedro

2017. máj. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
Persze, egy nedves kéz biztosan gyorsabban hűl. De egy alapvetően száraz kéz is párolog? Lehet, ezt nem tudom, bár valószínűtlennek tartom. Végül is hogy kerülne oda víz? Csak az izzadságon keresztül, de ha a kéz nem izzad, akkor mitől lenne vizes?
2017. máj. 11. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 dq ***** válasza:

> Így van. Azt tudjuk, hogy "mennyi az annyi"


Hogy mennyinek érzed a 2.7 Kelvines sugárzást? Kétszer is utaltál rá, viszont nem írtad még le.


Hint: vedd elõ a Stefan-Boltzman törvényt


(Wadmalacnak és nekem nem kell, trükkösen elolvastuk a kérdést, amelyben vákuumkamra szerepel világûr helyett, így vehettük szobahõmérsékletûnek.)

2017. máj. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 Wadmalac ***** válasza:

Suppididúúú!


Íme egy szobahőmérsékleten álló vákuumkamrába tett szobahőmérsékletű hőmérő viselkedése.

Ehhez adjuk hozzá az emberi test folyamatosan pótlódó 35 fok körüli felületi hőjét.


https://www.youtube.com/watch?v=-hTAr2GkhpM

2017. máj. 11. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 Shai-Hulud ***** válasza:

@dp:

"Kétszer is utaltál rá, viszont nem írtad még le."

De, 12:21-kor LEÍRTAM, hogy szerintem a szobahőmérsékletű vákuumkamrában nem éreznél sem hűvösebbet, sem melegebbet, a világűrbelinél pedig hűvöset éreznél.

Szerintem felesleges kötözködnöd.


"vedd elõ a Stefan-Boltzman törvényt"

Dehogy veszem. Gondolod, hogy nincs jobb dolgom ennél? A véleményemet leírtam, és NEM ÁLLÍTOTTAM semmi olyat, hogy ez lenne a megfellebbezhetetlen igazság. Ez csak egy vélemény volt.


@13:17

"De egy alapvetően száraz kéz is párolog? Lehet, ezt nem tudom, bár valószínűtlennek tartom. Végül is hogy kerülne oda víz?"

A sejtekből, amelyeknek több mint 60%-a víz. Még "száraz" bőrfelület esetén is, bár a bőrfelület (az elhalt hámsejtek) biztosan csökkentik a felszínre jutó víz mennyiségét - de a bőrfelület a vákuumhoz képest határozottan nedves.


@Wadmalac

"Ehhez adjuk hozzá az emberi test folyamatosan pótlódó 35 fok körüli felületi hőjét."

Na ez az, amit meg kellene saccolni, hogy a vérárammal mekkora hőmennyiség jut az emberi kézbe. :-D

Szerintem ez nem olyan egyszerű dolog, de lehet,hogy tévedek.

2017. máj. 11. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 Wadmalac ***** válasza:

A pár grammos hőmérő hőutánpótlás nélküli hűlési sebességéből feltételezhető, hogy a jóval nagyobb tömegű és hőtehetetlenségű emberi kézfej, tenyér hűlése, ha nem lenne hőutánpótlása, milyen lenne (persze figyelembe véve a nagyobb felület hősugárzás-leadást gyorsító hatását is). Ehhez jön hozzá a vérárammal pótolt hő.

Persze itt még mindig körülbelüli dolgokkal lehet csak számolni, de az ért nem lehet nagyságrendeket hibázni.

Én azt mondanám, persze még számítás nélkül, hogy szobahőmérsékletű, közvetlen napfénynek nem kitett körülmények közt a kéznek a hőérzete megfelelne egy olyan környezeti léghőmérsékletű normál környezetnek, ahol az ember keze kesztyű nélkül még nem húl ki érezhetően, én egy 5-10 c fok közti hőérzetet tippelnék.

2017. máj. 12. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 dq ***** válasza:

Ez a tipp ugye semmire nincs alapozva, mert egy fél adatod nincs a nagyságrendrõl?


Én meg minusz 260 fokos Kelvinnyi hõérzetet tippelek. És akkor mi van?

(Valamelyik fvtáblában a hõsugázás teljesítményének képlete egy miliószoros konstanssal el van írva)


(csak emlékeztetelek hogy azt szeretnéd megbecsülni, hogy ugyanolyan sebességgel hûl a kezed -273 fokban és 5-10 fokban, amelynek belátásához elég megbecsülni a két hûlési teljesítményt, és a vérárammal nem szükségee foglalkozni. Persze olyan úton becsülsz ahogyan akarsz)


(Ez a kérdés sem tartozik a legjobban megválaszoltak közé.)

2017. máj. 12. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 dq ***** válasza:

#18


Úgy érted, hogy szobahõmérsékletû kamrában 5-10 fokos hõérzet?

Mi alapján lett kevesebb a szobahõmérsékletnél?


(én szobahõmérsékletû kamra esetén 32-36 fokos hõérzetre tippeltem.)

2017. máj. 12. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!