Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány fok van vákuumban?

Hány fok van vákuumban?

Figyelt kérdés
pl ha berakom a kezem egy vákuumkamrába, kb milyen hőmérsékletet érzékelnék? gondolok arra hogy nincs hőátadó közeg...

2017. máj. 11. 00:43
1 2 3 4
 21/39 Wadmalac ***** válasza:

dq:

Nézted a hőmérős videót?

A hűlési sebességet?

A hőmérséklet stabilizálódását? A hőmérő plusz hőbevitel nélkül, csak a környezeti hősugárzásból "élve" stabilizálódott 12-14 c fok körül.

Na ez az alap a tipphez.


Persze elismerem, ez továbbra is tipp. De tűréshatárokkal rendelkező tipp. A qrvahideg meg qrvaforró kiesik.

Azért tippelek egy 5-10 fokos hőérzetre, mert ugyan a hőmérő 13 fok körül állt be,de a melegebb kéz hőleadása nagyobb, vagyis a hővesztés érzet (szerintem) egy 13 fokos levegőnél hűvösebb érzést adna.

2017. máj. 12. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 dq ***** válasza:

Öm, ez így ellentmond a termodinamika fõteteleinek.


Ha a szobahõmérsékletû kamrában egy hõmérõ 14 fokos, akkor, berakva egy Stirling motort a kamrába a kamra fala és a hõmérõ közé, ingyen energiát kapsz.

2017. máj. 12. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 Wadmalac ***** válasza:

Hát a Striling-motor is bajban lenne, ha a hőleadásban csak a hősugárzás állna rendelkezésére a "hideg-oldalon".


De most morfondírozom,éppen energiamegmaradás alapon.


Hmm, szívesen megnézném azt a hőmérőt egy nap után. Lehet, hogy újra szobahőmérsékleten állna?

2017. máj. 12. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 Shai-Hulud ***** válasza:

@dq

"Én meg minusz 260 fokos Kelvinnyi hõérzetet tippelek. És akkor mi van?"

Akkor az van, hogy komolytalan vagy. Nem hiszem, hogy ezt a "tippedet" komolyan végig gondoltad, és valószerűnek tartod. Én az enyémet igen.

De ugye kértem már, hogy ne kötözködj, annak nincs semmi értelme.


@Wadmalac

"megnézném azt a hőmérőt egy nap után. Lehet, hogy újra szobahőmérsékleten állna?"

Szinte 100%, mivel a kamra a benne lévő hőmérővel együtt zárt rendszert alkot, aminek a fala szobahőmérsékletű. A zárt rendszeren belül pedig kiegyenlítődik a hőmérséklet, csak idő kérdése. (Eltekintve persze az egyéb úton bevihető energiákról, mint pl. mechanikai mozgások, egyéb, nem hőmérsékleti sugárzások, stb.)


Pedro

2017. máj. 12. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:

Én nem is értem, milyen 13 fokról beszéltek. A videón jól látszik, hogy a külső hőmérséklet 17 fok. Ez a hőmérő kezdeti hőmérséklete. A szivattyúzáskor a hőmérséklet leesik 11 fokra, nem a vákuum miatt, hanem a levegő kiáramlása miatt (tágulás). Aztán szépen visszakúszik 16 fokra. Ha tovább várnánk, nyilván elérné a 17 fokot is. Ez teljesen rendben van, hiszen termodinamikai egyensúlyban mindennek azonos kell legyen a hőmérséklete. Akár vákuumban van, akár nem. (A hőmérsékleti sugárzás is részt vesz a termodinamikai egyensúlyban.)


A kérdés tehát nem az, hogy milyen hőmérsékletű lesz valami, ha vákuumba tesszük. Hanem az, hogy ha egy melegebb testet teszünk be, az milyen gyorsan fog lehűlni. Vagy ha egy aktív hőforrást teszünk be (mint a kéz), akkor abból mekkora sebességgel fog kifelé áramlani az energia.


Az meg elég könnyen belátható (fentebb egyszer már leírtam), hogy az energia LASSABBAN fog kiáramlani, mintha levegőben lenne a kéz. Mert a vákuum szigeteli a hőáramlást. A lassabb hőkiáramlás pedig azt jelenti, hogy melegebbet érzel, és a kezed felszíne is melegebb lesz. Míg levegőben olyan 31-33 fokos (a szobahőmérséklettől függően), addig vákuumban közelebb lesz a 36 fokhoz.


Ha pedig az egész embert vákuumba tennénk (és nem fulladna meg, nem robbanna szét), akkor intenzív izzadás nélkül valószínűleg túlmelegedne és hőgutát kapna. Kb úgy érezné magát, mintha egy tökéletesen hőszigetelő fóliába csomagolták volna.

2017. máj. 12. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 dq ***** válasza:

Szummálom akkor az eddigi válaszokat:


dq: Ha kb 0 a hőáramlás, akkor a hőérzet olyan, amit kb 0 hőáramláskor szoktunk meg, tehát 32-36 fok.


Wadmalac: szobahőmérsékletű vákuumban 12-14 fok van, tehát 5-10 fokot érzékelnénk


Pedro: 2.7 Kelvines hősugárzást valamennyire hidegnek érzékelünk. Talán kicsit hidegnek, talán nagyon hidegnek.


(^^ ezt akartam leírni, csak kitöröltem, mert kevéssé konstruktív. Meg kellne valahogy tanulnom szépen fogalmazni, mint #25 írója)


((egyre inkább úgy gondolom, hogy a stackexchange motorja jobb; abból a szempontból, hogy elkülönülnek a kérdésre adott válaszok, és a válaszok kapcsán kialakult problémák))

2017. máj. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 Shai-Hulud ***** válasza:

@dq


Bocs hogy szólok, de valamit nagyon félreérthettél a válaszok olvasásakor... :-)

Csak azt az apró dolgot hagytad le minden megállapításod mellől, hogy milyen körülmények között. Mert ez azért nem mindegy.


Pedro

2017. máj. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 dq ***** válasza:

Ez vicces, mert _minden_ megállapításom tartalmazza hogy milyen körülményekre értem.


Próbálkozhatsz még.

2017. máj. 12. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 Shai-Hulud ***** válasza:

@dq


Nálad??? Nem érdemes... Nekem aztán Scheiße egal, hogy mibe hogyan próbálsz belekötni.

Ha nagyon óhajtod, én szívesen elismerem, hogy te egy nagyon okos ember vagy.

De csak ha nagyon óhajtod.


Pedro

2017. máj. 12. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 dq ***** válasza:
meglehetősen
2017. máj. 12. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!