Miért jönnek ki a fotonok a Napból?
A magfúzió során 4 hidrogénatom összeáll egy héliummá, közben energia szabadul fel, ami foton formájában felszabadul. Ez a foton miért akar minden áron kijönni a Nap belsejéből? Miért nem jó neki ott bent? Főleg, mivel akkora utat kell megtennie kifelé, én a helyében biztos nem erőlködnék.
Meg még tömege, gravitációja is van a Napnak (csillagoknak), onnan kikecmeregni se semmi.
Fordítva gondolkodsz.
A foton az megy. Akármit csinálsz, menni fog.
A Nap nem átlátszó, tehát elnyeli a fotonokat - aztán kisugározza, véletlenszerű irányba. Ilyen formán a foton bolyongani fog, tehát egyre lassabban, de egyre messzebb kerül a keletkezési helyétől.
Ha kiér a Nap felszínére, akkor viszont onnan egyenesen repül olyan irányban, amerre éppen ment.
Ezt a fajta gondolkodási menetet hívják fordított logikának vagy nem tom minek.
A válasz is nagyon egyszerű azért mert a Nap nincs eltakarva sötétítővel bár szerintem elégne :D
"tömege, gravitációja is van a Napnak"
Ez a sebességet nem érinti, viszont kismértékű vöröseltolódást szenved a foton, mire ideér - de tényleg kicsit, mert a Nap gravitációja nagyon kicsi ebből a szempontból.
A foton, mint írták is, mindig mozgásban van, így akármilyen girgbegurba ide-oda pattogó pályát fut be, bármilyen, nem végtelen nagyságú objektumból előbb-utóbb kijut.
Ha útközben el is nyelődik, azzal elektront gerjeszt az elnyelő atomban, ami előbb-utóbb visszalépve az eredeti energiaszintre ismét fotont bocsát ki.
Ha egy belül üreges vasgolyóban ég egy lámpa, annak a fotonjai a vasban elnyelődve "személyesen" nem jutnak ki, mégis előbb-utóbb kijut foton, csak legfeljebb már infra tartományban, hősugárzásként.
Wadmalac vasgolyóban égő lámpájának példája nagyon jó. A napban is valami ilyesmi történik. A magban óriási energiájú fotonok keletkeznek, a felszínről pedig relatíve barátságos fotonok távoznak, mégpedig darabra sokkal több, mint amennyi a magban keletkezik.
Egy átlagos magban keletkező foton végül több ezer felszínről kilépő és a Napot végre elhagyó fotonért felel. Tehát nem azok a fotonok jutnak ki, amelyek odabent keletkeztek. Ezt a "szaporodási arányt" amúgy a feketetest-sugárzás tulajdonságait ismerve a mag és a felszín méretéből és hőmérsékletéből lehet kiszámolni.
Ezekből a válaszokból sok minden kiderül, csak a kérdésre a válasz nem. Wadmalac, aki a kérdésre próbált válaszolni.
Nagy nehezen a sok válaszból azt szűrtem le, hogy a foton valami teljesen más természetű dolog, mint az ember gondolná,és szégyen, ha valaki ezt nem tudja. Bocsánat, hogy kérdezni mertem és ilyen tudatlan vagyok. Lehet, 1-2 évet magfizikát kéne tanulnom, hogy megközelítsem szégyenletes lemaradásom az átlagemberekhez képest. Elsüllyedek szégyenemben, hogy van valami, amit mindenki tud, csak én nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!