Mennyi idő szükséges, hogy egy foton kijusson a Napból?
A Nap belső felépítése több zónára oszlik. Mindegyik zónában más-más "sebességgel" halad kifelé a megtermelt energia. Nyilván rengeteg átalakuláson megy keresztül a fúziós reakciók során keletkezett energia - a Nap közepében - még legnagyobbrészt gamma fotonok formájában van jelen. Tehát tulajdonképpen az a foton ami a Nap közepében képződik, ki sem jut, hiszen szépen lassan átalakul nagyobb hullámhosszú fotonokká. (Trillió-trillió ütközés-elnyelődés-kibocsájtás közben. :D)
Ezeknek az - úgynevezett sugárzási zónán való - áthaladási ideje millió éves nagyságrendbe esik.
"A fotonok viszont folyamatosan ütköznek, szóródnak, veszítenek az energiájukból, így nagyon hosszú ideig tart nekik a Napból való kijutás (átlagosan egymillió év az ehhez szükséges idő)."
Ebből:
Összességében 1-2 millió év. (Vigyázat, a konvektív zónában sokkal rövidebb az eltöltött idő!)
Egyébként már feltették ezt a kérdést páran. :)
dellfil
Bizony elvergődik ott bent a Napban egy darabig, mire a fene kieszi onnan. Aztán fejest ugrik a Föld irányába, 8 perc alatt ide is ér. Ez a 8 perc már muslinca anyagcseréjének a legkisebb egysége ahhoz képest, ami előtte történik.
De nagy részük nem is a Föld irányába ugrik, mert pl. a Nap túlsó oldalán vagy kicsit arrébb dugja ki a fejecskéjét, és a semmibe repül, a kutyának nem kell. Míg szerencsésebb fotonok itt a Földön fejthetik ki áldásos hatásukat, egy fikarcnyival hozzájárulnak a Föld lakossága közül egy ember lebarnulásához, vagy éppen megizzasztásához egy munkásnak, aki a tűző napon robotolva keresi meg napi betevőjét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!