Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy dolog látszólag lefelé...

Ha egy dolog látszólag lefelé esik, akkor az valójában a Föld, a Hold és miden más által közösen meggörbítgetett téren csúszik lefelé?

Figyelt kérdés
2010. máj. 9. 11:55
1 2 3 4 5
 11/48 A kérdező kommentje:

"A centrifugális erő egy látszólagos erő,"


Hogyhogy csak látszólagos?


Ha belegondolok abba, hogy nincs gravitációs erő, csak meggörbült tér, akkor viszont felmerül bennem az a kérdés, hogy akkor a centrifugális erő hogy csökkenti a gravitáció erősségét.


Kevésbé tompul miatta a tér?


Az ugye jól van, hogy a leejtett tárgy egy meggörbített téren gurul le?

2010. máj. 9. 12:57
 12/48 anonim ***** válasza:
A centrifogális erő nem létezik. Ez minden fizika könyvben benne kellene lennije. Az csak egy olyan erő, amely körpályán jön létre, a rá ható erők eredőjéből. Viszont ha már Einsteinnél tartunk érdemes megjegyezni, hogy a gyorsulás ekvivalens a gravitációval, azaz a gyorsuló tömeg is görbíti a teret. És mivel a centrifogális gyorsulás létezik, így az is hat a dologra. Amúgy a test esés közben tényleg nem egyenesen esik egyenesen, viszont a Föld által létrehozott térgörbület, nem nem sokkal különbözik attól, hogy a Föld gömb alakú. Éppen ezért azt te nem tudod belátni. Másrészt a fény is elgörbül annyira, hogy ezt ne tudd meglátni. Viszont Newtonnak igaza volt a négyzetes törvényben. Einstein fel is használta ezt az egyenleteiben. Éppen ezért egy távoli testnek nincs olyan hatása a Földön szabadon eső tárgyakkal. Gyakorlatilag nincs értelme számításba venni és matematikailag is leírhatatlan.
2010. máj. 9. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/48 A kérdező kommentje:

"A centrifogális erő nem létezik. Ez minden fizika könyvben benne kellene lennije. Az csak egy olyan erő, amely körpályán jön létre, a rá ható erők eredőjéből."


Az nem ellentmondás, hogy nem létezik, de mégis létrejön?


Azt tudom, hogy a tehetetlenségi erők azok valamiféle fiktív erők, de nem igazán értem, hogy miért.

2010. máj. 9. 13:11
 14/48 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy Newtonnak igaza volt abban, hogy hol mekkora a gravitáció, és hogy a különbözősége a távolságtól függ, mégpedig az általa megállapított módon.


Igazából azt szeretném megérteni, hogy hogyan esnek a testek a relativitáselmélet értelmében.

2010. máj. 9. 13:13
 15/48 anonim ***** válasza:
96%
Jól van látom, hogy mit szeretnél tudni. Nos A föld létrehoz egy térgörbületet a tér mind a négy dimenziójában. Ez úgy néz ki, mint egy kifeszített gumi lepedőre egy tekegolyót helyeznénk. Ha a tekegolyónál kisebb tömegű testet raksz a görbület mellé, akkor az rögtön elidul a lejtőn lefelé, tehát eléri a testet. Ha szerzel egy nagyobb testet akkor ismét megcsinálhatod ezt a kisérletet. A kisebb tömegű test egyre kisebb mértékben hajlik el a félbömb alakú térgörbületen. Végül egy Föld méretű testet ráhelyezve a gumilepedőre úgy fog tűnni, teljesen merőlegesen esik a test a Földre. Helyezz erre lepedőre a más testeket is viszonylag távol tekegolyótol. Látni fogod, hogy semmiben nem fogja befolyásolni a tőle távol lévő testek a kis gólyó "szabad" esését. Ez az általános relativitás elmélet kétdimeniós modelje. Három dimenzióban is ugyanúgy működik a dolog, csak azt nehezebben tudjuk elképzelni. Szerintem most már meg fogod érteni.
2010. máj. 9. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/48 A kérdező kommentje:

Nos, akkor ugye jól gondolom az alábbi két dologt?


1 - Ha elengedek egy követ, akkor az egyszerűen lecsúszik a Föld által meggörbített téren.


2 - Ha pedig ugyanezt a követ elhajítom oldalra, akkor a kő a meggörbített téren az oldaliráníú sebessége miatt fokozatosan csúszik lefelé a Föld által meggörbített téren.


Ugye ez így helyes?

2010. máj. 9. 13:43
 17/48 A kérdező kommentje:
2 - Ha pedig ugyanezt a követ elhajítom oldalra, akkor a kő az oldaliráníú sebessége miatt fokozatosan csúszik lefelé a Föld által meggörbített téren.
2010. máj. 9. 13:43
 18/48 anonim ***** válasza:
Igen pontosan így működik dolog látom most már kezded érteni
2010. máj. 9. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/48 A kérdező kommentje:

Köszi, hogy elmagyaráztad!


Az alábbi dologhoz még hozzá tudnál szólni? Ezzel egyszerűen nem tudok mit kezdeni.


1 - "A centrifogális erő nem létezik. Ez minden fizika könyvben benne kellene lennije. Az csak egy olyan erő, amely körpályán jön létre, a rá ható erők eredőjéből."


Nem létezik, de létrejön? És mikre ható erők eredőjéből jön létre?


2 - "a gyorsuló tömeg is görbíti a teret. És mivel a centrifogális gyorsulás létezik, így az is hat a dologra. "


A centrifugális erőt, gyorsulást gyorsuló tömegnek tekinted?

2010. máj. 9. 13:50
 20/48 anonim ***** válasza:

Ennél a helyzet egyszerre sokkal egyszerűbb és bonyolultabb is egyszerre. csak néhány megjegyzés a teljesség igénye nélkül:

A "lefele" irány a gravitációs erő irányával egyenlő. Nem csak látszólag, hanem ténylegesen. Ez eredő gravitációt elsősorban a Föld tömege határozza meg, de különbözö (egyre kisebb mértékben befolyásolja a Hold, Nap, sőt az egész világegyetem tömege. Sőt ha már a görbült tereknél tartunk, általános relativitás szerint a gyorsuló mozgás egyenértékű a gravitációval. Forgó mozgás és körpályák mentén történő mozgás is gyorsuló mozgás, tehát ez is beleszámít a teljes képbe. Itt a válasz a centrifugális erővel kapcsolatos kérdésedre.

Nem csúszik a téren, csak egyszerűen görbült téridőben mozognak, ahol egyenes vonalú pályák felveszik a téridő görbületét.


"De ha jól értelmezem a dolgokat, akkor egy olyan téren csúszik lefelé, amit elsősorban a Föld gravitációja, de másokéi is meggörbítettek. "

Nem csúszik! :) Gravitáció ugyan leírható téridő görbületével, de nem hiszem hogy ennek számodra különösebb jelentősége lenne. Newton univerzális gravitációs törvénye ugyanolyan jól leírja a gravitációs kölcsönhatást (relativisztikus körülmények közt vannak eltérések), viszont összehasonlíthatatlanul egyszerűbb vele számolni.


A görbület pedig (legalábbis a mi körülményeink közt) elhanyagolható. Bármennyi háromszögnek megmérheted a belső szögeit, azoknak az összege mindig PI lesz. Bármelyik egyeneshez egy adott ponton csak egy párhuzamost fogsz tudni szerkeszteni. Minden szépen működik a 0 görbületű Euklideszi geometria szerint. Relativisztikus körülmények közt ez nyilván nem így van.

De addig minek erőltetni a bonyolultabb modellt, ha az egyszerűbb is ugyanolyan jól működik?


"A centrifugális erő csak tompítja a gravitáció hatását, nem befolyásolja a tér görbültségét."

Centrifugális erő => gyorsuló mozgás <=> gravitáció <=> téridő görbület.

2010. máj. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!