Ha egy dolog látszólag lefelé esik, akkor az valójában a Föld, a Hold és miden más által közösen meggörbítgetett téren csúszik lefelé?
"A centrifugális erő egy látszólagos erő,"
Hogyhogy csak látszólagos?
Ha belegondolok abba, hogy nincs gravitációs erő, csak meggörbült tér, akkor viszont felmerül bennem az a kérdés, hogy akkor a centrifugális erő hogy csökkenti a gravitáció erősségét.
Kevésbé tompul miatta a tér?
Az ugye jól van, hogy a leejtett tárgy egy meggörbített téren gurul le?
"A centrifogális erő nem létezik. Ez minden fizika könyvben benne kellene lennije. Az csak egy olyan erő, amely körpályán jön létre, a rá ható erők eredőjéből."
Az nem ellentmondás, hogy nem létezik, de mégis létrejön?
Azt tudom, hogy a tehetetlenségi erők azok valamiféle fiktív erők, de nem igazán értem, hogy miért.
Tudom, hogy Newtonnak igaza volt abban, hogy hol mekkora a gravitáció, és hogy a különbözősége a távolságtól függ, mégpedig az általa megállapított módon.
Igazából azt szeretném megérteni, hogy hogyan esnek a testek a relativitáselmélet értelmében.
Nos, akkor ugye jól gondolom az alábbi két dologt?
1 - Ha elengedek egy követ, akkor az egyszerűen lecsúszik a Föld által meggörbített téren.
2 - Ha pedig ugyanezt a követ elhajítom oldalra, akkor a kő a meggörbített téren az oldaliráníú sebessége miatt fokozatosan csúszik lefelé a Föld által meggörbített téren.
Ugye ez így helyes?
Köszi, hogy elmagyaráztad!
Az alábbi dologhoz még hozzá tudnál szólni? Ezzel egyszerűen nem tudok mit kezdeni.
1 - "A centrifogális erő nem létezik. Ez minden fizika könyvben benne kellene lennije. Az csak egy olyan erő, amely körpályán jön létre, a rá ható erők eredőjéből."
Nem létezik, de létrejön? És mikre ható erők eredőjéből jön létre?
2 - "a gyorsuló tömeg is görbíti a teret. És mivel a centrifogális gyorsulás létezik, így az is hat a dologra. "
A centrifugális erőt, gyorsulást gyorsuló tömegnek tekinted?
Ennél a helyzet egyszerre sokkal egyszerűbb és bonyolultabb is egyszerre. csak néhány megjegyzés a teljesség igénye nélkül:
A "lefele" irány a gravitációs erő irányával egyenlő. Nem csak látszólag, hanem ténylegesen. Ez eredő gravitációt elsősorban a Föld tömege határozza meg, de különbözö (egyre kisebb mértékben befolyásolja a Hold, Nap, sőt az egész világegyetem tömege. Sőt ha már a görbült tereknél tartunk, általános relativitás szerint a gyorsuló mozgás egyenértékű a gravitációval. Forgó mozgás és körpályák mentén történő mozgás is gyorsuló mozgás, tehát ez is beleszámít a teljes képbe. Itt a válasz a centrifugális erővel kapcsolatos kérdésedre.
Nem csúszik a téren, csak egyszerűen görbült téridőben mozognak, ahol egyenes vonalú pályák felveszik a téridő görbületét.
"De ha jól értelmezem a dolgokat, akkor egy olyan téren csúszik lefelé, amit elsősorban a Föld gravitációja, de másokéi is meggörbítettek. "
Nem csúszik! :) Gravitáció ugyan leírható téridő görbületével, de nem hiszem hogy ennek számodra különösebb jelentősége lenne. Newton univerzális gravitációs törvénye ugyanolyan jól leírja a gravitációs kölcsönhatást (relativisztikus körülmények közt vannak eltérések), viszont összehasonlíthatatlanul egyszerűbb vele számolni.
A görbület pedig (legalábbis a mi körülményeink közt) elhanyagolható. Bármennyi háromszögnek megmérheted a belső szögeit, azoknak az összege mindig PI lesz. Bármelyik egyeneshez egy adott ponton csak egy párhuzamost fogsz tudni szerkeszteni. Minden szépen működik a 0 görbületű Euklideszi geometria szerint. Relativisztikus körülmények közt ez nyilván nem így van.
De addig minek erőltetni a bonyolultabb modellt, ha az egyszerűbb is ugyanolyan jól működik?
"A centrifugális erő csak tompítja a gravitáció hatását, nem befolyásolja a tér görbültségét."
Centrifugális erő => gyorsuló mozgás <=> gravitáció <=> téridő görbület.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!