Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az inerciarendszerek egyenérté...

Dq kérdése:

Az inerciarendszerek egyenértékűsége és a zárt univerzum hogyan egyeztethetőek össze? (ikerparadoxon)

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy ha van két egyenes, amelyek 2 pontban metszik egymást, akkor mindkét iker azt fogja látni hogy másik az öregebb, ami egy ellentmondás.


Van erre valami értelmes feloldás, vagy, az egyiket mindenképpen el kell vetnünk?



2017. jan. 11. 19:41
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

De akkor is egyidősek lesznek, mivel szimmetrikus a helyzet.

Hogy ez hogyan jön létre, az egy más kérdés.

Viszont el lehet képzelni: amennyiben pl. egyformán görbül a pályájuk, akkor simán találkozhatnak a mi világunkban is, záros határidőn belül, és így is egyformán öregednek.

2017. jan. 12. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az ikerparadoxon létrejöttéhez alapvető, hogy az ikerpár minimum egyike ne legyen inerciarendszerben, hiszen egymáshoz képest nulla sebességről minimum egyiküknek gyorsulnia kell, hogy távolodjanak, nem?

Szóval a kérdés megválaszolásához igen lényeges, hogy milyen pályán, milyen gyorsulással haladnak egymáshoz képest, az újra találkozáskor végeredményként fennálló "korkülönbségük" ezen pályaparaméterek eredménye lesz.

2017. jan. 12. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 Mojjo ***** válasza:
100%
@12: nem teljesen. Az ikerparadoxon akkor is fennáll, ha az egyik iker teszem azt, átteleportál egy fénysebességgel közeli sebességgel haladó, inerciarendszernek tekinthető űrhajóra, ami elviszi, majd később egy másikra, ami meg visszahozza. Tehát végig, minden időpillanatban inerciarendszerben volt, csak azokat cserélgette, a csere pedig nulla idő alatt zajlott. Természetesen ez technikailag alighanem kivitelezhetetlen, de az ikerparadoxont nem érdekli a technikai kivitelezhetőség sem. :)
2017. jan. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 Wadmalac ***** válasza:

"Természetesen ez technikailag alighanem kivitelezhetetlen, de az ikerparadoxont nem érdekli a technikai kivitelezhetőség sem. :)"

De ez inkább valószínűleg fizikailag kivitelezhetetlen. Innentől nem játszik. Az általad említett teleportálásnak egyelőre nincs fizikája.

Ennyi erővel egyelőre azt is mondhatjuk, hogy odavarázsoljuk az űrhajóra.

A ma ismert fizikában nincs semmilyen módszer, amivel egy tömeg sebességet változtathat gyorsulás nélkül.

2017. jan. 12. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 Mojjo ***** válasza:
100%
@14: akkor fogalmazok egyszerűbben: a gyorsulás nem játszik szerepet az ikerparadoxonnál. Matematikailag leírható csupa inerciális mozgás összetevéséből.
2017. jan. 12. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

"De ez inkább valószínűleg fizikailag kivitelezhetetlen. Innentől nem játszik. Az általad említett teleportálásnak egyelőre nincs fizikája"


Beszkennelik és kinyomtatják 3d nyomtatóval.

2017. jan. 12. 11:43
 17/19 Wadmalac ***** válasza:

"a gyorsulás nem játszik szerepet az ikerparadoxonnál. Matematikailag leírható csupa inerciális mozgás összetevéséből."


jó, legyen. Hagyjuk ki a gyorsulást (bár én nem látom, hogy Langevin hipotézise meg lenne cáfolva), maradjunk a Minkowski-diagramból lejövő asszimetriánál vagy a Doppler torzulásos magyarázatnál, a lényeg, hogy a két ikertestvér "körülményei" nem szimmetrikusak.

Relativitás ide vagy oda, a Földön maradó és az utazó ikertestvér között újra találkozásukkor LESZ koreltérés, ha nem jártak be azonos sebességű-idejű-távolságú utat.



Szóval akárhonnan nézem

2017. jan. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Wadmalac ***** válasza:
100%
Hopp, félbemaradt. Akárhonnan nézem, a relativitás alapján, A pontból induló és oda visszatérő két mozgó inerciarendszerben, ha nem egyetlen inerciafolyamatban maradnak, hanem ebben törések vannak (irány illetve sebesség változik, még a gyorsulást kihagyva, nulla idő alatt beálló változás esetén is), a két testvér NEM azonos relativisztikus mozgást végez, így LESZ köztük időeltérés a kiindulási pontban találkozva.
2017. jan. 12. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Az ikerparadoxonnak semmi köze a világegyetem zártságához illetve nagyléptékű szerkezetéhez. Az ikerparadoxon a speciális relativitáselmélet egy alapjelensége, amely szimplán a téridő Minkowski-metrikájából következik, és annak szemléltetésére szolgál, hogy két időszerűen szeparált esemény között a leghosszabb idő abban a vonatkoztatási rendszerben telik el, amely egyben a két esemény bekövetkezésének nyugalmi rendszere is (vagyis amelyben a két esemény azonos helyen történik).


Az univerzum zártsága azonban nem ettől függ, hanem attól, hogy mennyi benne az anyag, sötét anyag illetőleg sötét energia, amelyek vonzó vagy taszító hatású téridőgörbületet okoznak.

2017. febr. 13. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!