Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csökkenthetjük valahogy egy...

Csökkenthetjük valahogy egy rendszer entrópiáját?

Figyelt kérdés
Minden esetben muszáj, hogy a rendezetlenség mértéke növekedjen? Mi van, ha mondjuk felépítek egy kártyavárat? Akkor ugye az entrópia csökken, mert a kártyák a rendezetlen össze-visszaságukból hirtelen egy rendezett várat alkotnak. Ezt nem értem!

2016. nov. 30. 20:15
1 2 3
 1/26 sadam87 ***** válasza:
100%

Egy rendszer entrópiája csökkentett (pl. az általad említett eset jó példa), csak egy izolált rendszer entrópiája nem (amik sem anyagot sem energiát nem cserél a környezettel).

Másképp megfogalmazva úgy csökkenthetjük egy rendszer entrópiáját, ha a környezet entrópiáját nagyobb mértékben növeljük.

2016. nov. 30. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 2*Sü ***** válasza:
100%
Az entrópia törvényét sokszor félreértik. A termodinamika II. főtétele zárt rendszerre vonatkozik, ott valóban nem csökkenhet az entrópia. De egy nyitott rendszerre ez nem igaz. Megfelelő munkavégzéssel – ami ugye kívülről jövő energiát jelent – az entrópia csökkenthető, a széthullott kártyákból tudsz csinálni egy kártyavárat. Sőt az energiaáteresztő rendszerek spontán is hajlamosak entrópiát csökkenteni. Pl. egy barlangon átfolyó víz mindenféle cseppköveket, járatokat alakít ki, egy sivatagban mindenféle formák, homokdűnék keletkeznek, stb… Persze azon az áron, hogy más rendszerben meg legalább ennyivel nő az entrópia, azaz a zárt rendszert nézve az entrópia növekedni fog. Pl. mikor felépíted a kártyavárat, munkát végzel, az ebédedet – ami egy alacsonyabb entrópiájú valami – lebontod mindenféle összetevőkre, egy jóval rendezetlenebb – magasabb entrópiájú – valamivé alakítod, pl. mindenféle rendezetlenség nélküli szén-dioxiddá, meg egyéb különösebb rendezettséget nem mutató sárga és barna végtermékké.
2016. nov. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Entrópiát ezek szerint munkavégzéssel lehet csökkenteni, és mondjuk mi van akkor, ha az entrópianövekedését én fel akarom gyorsítani? Ahhoz is külön energiabefektetésre van szükség?

2016. nov. 30. 22:14
 4/26 dellfil ***** válasza:

"...rendezetlenség nélküli szén-dioxiddá..."

Nyilván rendezettség(!) nélkülit akartál írni... :)


dellfil

2016. dec. 1. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:

Kérdező, igen. Mondjuk fogj egy poharat, tölts bele háromnegyedig vizet, majd kanalazz bele két kanál sót. Ha ezt most így hagyod, akkor idővel a teljes sómennyiség fel fog oldódni a vízben, vagyis nőni fog a rendszered entrópiája. De ehhez kell egy-két nap.


Ha viszont a kanállal jól megkevered, akkor ez az egy-két nap az általad történő energiabefektetés hatására (keverés) kb. fél percre rövidül.

2016. dec. 1. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
Esetleg a kártyás dologra visszatérve, ha úgy hagyod az asztalon az összedőlt kártyavárat, akkor kell neki kb. egy-két nap, hogy a szél szétfujkálja a kártyalapokat (tegyük fel szabad ég alatt van az asztal), és kell neki néhány év, mire a mikroorganizmusok lebontják a kártyák anyagát, ezzel növelve az entrópiát. Ezt meg tudod gyorsítani, ha széttépkeded a kártyalapokat (energiabefektetés), és extrém mértékben meg tudod gyorsítani, ha meggyújtod és elégeted a kártyákat.
2016. dec. 1. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:

Ahogy már előttem leírták, az entrópia csökkenése csak nem zárt rendszerben képzelhető el. Az entrópia egy extenzív állapotjelző, tehát a rendszer méretével, illetőleg a rendszert alkotó anyag mennyiségével arányos. Ha ez csökken, akkor csökken az entrópia is. Az entrópia csökkenhet úgy is, hogy csökkentjük a hőmérsékletet (hűtés, hűtőgépek), vagy úgy csökkentjük a térfogatot, hogy bár az anyagmennyiség nem csökken, az eközben keletkezett hőt eltávolítjuk. Mindkét esetben energiát vonunk el a rendszertől.


Az entrópia statisztikus fizikai értelmezése az, ami a rendezetlenség mértékéhez köti az entrópia fogalmát. Ekkor az entrópia egy rendszer adott makroállapotnak megfelelő mikroállapotok számának logaritmusával lesz arányos. Vagyis ha a rendszer állapotát több, egymástól makroszkopikusan megkülönböztetheten mikorállapot képes leírni, akkor az nagyobb entrópiát jelent. A kártyavár esetén ez érthetően kevés, hiszen ahhoz, hogy stabilan álljon, nem helyezhetjük el akárhogy a kártyákat, ezért ez egy alacsonyabb entrópiájú állapot ahhoz képest, mint amikor a kártyalapok össze-vissza hevernek a padlón.

2016. dec. 1. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
Az entrópia második főtétele csak zárt rendszerekre igaz. Ha munkát végzel, rendet raksz, akkor csökkentheted az adott rendszer entrópiáját kívülről.
2016. dec. 1. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

"A termodinamika II. főtétele zárt rendszerre vonatkozik, ott valóban nem csökkenhet az entrópia."


Bent vagyok egy izolált szobában én meg egy pakli kártya. Felépítek vele egy várat. Na, hol volt itt külső erőhatás, amikor csupán az izolált szobában én meg a kártyapakli vagyunk? Mégis csökkent az entrópia. Pedig izolál volt a rendszer, azaz a szoba.

2016. dec. 4. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
Mi is a természet szüleményei vagyunk,sejthalmazok, amik különböző vegyületekből, anyagokból állnak, épp ezért igenis csökkentheti a természet az entrópiáját,ha létrehoz egy olyan anyaghalmazt, ami magától mozog (azaz él), és képes csökkenteni az adott rendszer entrópiáját. Ennyit a második főtételről.
2016. dec. 4. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!