Fénysebesség feletti utazás?
Te már a sokmilliomodik vagy, akinek ez eszébe jutott, és a válasz az, hogy nem. A részletes kifejtést pedig relativitáselméletnek hívják.
Gyorsuló vonatkoztatási rendszerben a fénysebesség eltérhet a megszokottól, de ebben semmi misztikus nincs. A fénysebesség csak inerciarendszerekben annyi, amennyinek ismerjük.
Nem, nem adodnak ossze a sebessegek. Mindamellett mar a kerdes is rossz, mert gyorsulo vonatkoztatasi rendszert emlitesz, mikozben az elkepzelt autod egyenletesen halad...
Te nem gyorsuló vonatkoztatási rendszerre gondoltál hanem az autóval egyenletesen mozgóra. A gyorsulókban fellépnek tehetetlenségi erők.
A (vákuumbeli) fénynek minden vonatkoztatási rendszerben ugyanannyi a sebessége. Gondolj bele ez miket okozhat pl a kocsidból kilövöd a fotont a fényszórójából de az hozzád képest is c-vel halad meg egy álló emberhez képest is.
Ez azt eredményezi hogy az idő telik máshogy a mozgónak mint az állónak (és egyébként a térmennyiségek is változnak). Ezt hívják Lorentz transzformációnak. A fizika nagy sebességeknél így működik (kísérletileg ellenőrizve van!). Működhetne máshogy is (klasszikusan), de nem így teszi.
"A (vákuumbeli) fénynek minden vonatkoztatási rendszerben ugyanannyi a sebessége."
Ez egy hamis állítás. Gyorsuló vonatkoztatási rendszerekben lehet kisebb vagy nagyobb is (lásd pl. forgó rendszereket).
Ha az autó gyorsul, akkor nem úgy adjuk meg, hogy
v= 1 km/s
hanem így:
a= 1 km/s^2
Pontosan ezzel kezdődik a relativitáselmélet - a felismeréssel, hogy a fény ebessége MINDEN viszonyítási pontból egyforma. :)
Az a baj, hogy még mindig a newtoni rendszerben gondolkozol. A Newtoni rendszerben ugyanis a sebesség VALÓBAN a végtelenségig növekedhet, és a viszonyítási pontok közötti váltás egyszerű összeadás és kivonás. (Olvasd el, mit ír az internet a Galile-transzformációról [klasszikus mechanika] és a Lorentz-transzformációról [relativitás].)
Csak éppen annyi a gond, hogy mint kiderült, mi nem ebben a világban élünk. Ha a kocsiút végére tennél egy érzékelőt, azt tapasztalnád, hogy a fény mindig ugyanannyi idő alatt ér el hozzá, függetlenül, hogy a fényszóród egy helyben áll, vagy a kocsival az érzékelő felé haladsz vagy távolodsz tőle. Ha a newtoni rendszer lenne igaz, akkor ezeknek a sebességeknek hozzá kellene adódniuk vagy el kéne venniük belőle, ahogy mondtad. Hogyan lehetséges ez akkor mégis? Csak úgy, ha mégsem a newtoni rendszerben van a valós világ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!