Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gyorsan és mennyi...

Milyen gyorsan és mennyi ideig kéne utazzak az ürben, hogy azok akiket ott hagytam a földön és egyidősek voltak velem,10 évvel idősebbek legyen nálam amire visszatérek?

Figyelt kérdés

2015. jún. 24. 23:14
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha úgy kb 35-tel mész, akkor párzor milliószor milliárd évig,

ha kb 350-nel mész, akkor csak párszázezer milliárd évig,

ha 3500-zal mész, akkor ezermilliárd évig.


Ha már eléred a 35000 km/h-t, akkor csupán néhány tízmillird év kell hozzá, ha még egy kicsit rálépsz, és 350 000 km/h a sebességed, akkor pátszázmillió év kell, 35 000 000 km/h esetén lemegy az izgalmas milliós tartományba. Ha még egy nullát mögé raksz, ami már a fénysebesség kb 1/30 része, akkor pár tízezer évig, a fénysebesség 1/3-a esetén mindössze párszáz évg kell utaznod a EGYETLEN év különbség eléréséhez. Szóval szorozz mindent tízzel, annyi kell tízhez.


Logaritmikusan nő, szóval csak a vége felé durvul be igazán.

2015. jún. 24. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
De nem lehet pontosan kiszámolni, mert ebből nem igazán értem, hogy mikor érnék pontos adathoz, csak megközelive irtad amint látom, pár száv év az elég tág fogalom ?
2015. jún. 25. 18:25
 3/9 anonim ***** válasza:

Ki lehet szamolni pontosan, de minek. Nem oly mindegy, hogy 4,1 millioszor milliard vagy 3,2 millioszor milliard ev? Millioszor tobb idokrol beszelunk, mint a Fold eletkora. Amugy ha kerekitesz egyet valahol a huszadik tizedesjegyben, maris ugrik egy-ket millio ev. szoval hajra pontossag.


A sebessegeket is kerekitve adtam meg, mert 350 km/h meg 360 km/h kozt nincs akkora kulonbseg. Inkabb csak egy kozelito erzest akartam adni, hogy mekkora korulbeluli sebessegekhez mekkora korulbeluli szamok tartoznak. Itt meg tudod tekinteni, hogy hogyan kell kiszamolni, es barmely pontos sebessegre ki tudod szamolni ha akarod masodpercre pontosan, ha ez neked oly fontos:

[link]


Csak mondom, hogy itt olyan kicsi szamok vannak, amit az excel siman 0-nak vesz, mert valahol 14 nulla utan van egy 1-es. Szoval ezzel is trukkozni kell. sok sikert hozza.

2015. jún. 25. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Értem és köszi, viszont az az érzésem picitt fentről beszélsz, aminek nem nagyon látom az értelmét, hisz én azért kérdeztem mert nem tudom és nem azért mert idegesíteni akartam volna bárkit is ;) Nem tiszta, hogy lehet elméletben megvalósítani az időutazást, mert állitólag Einstein megfejtette csak a gyakorlatban nem kivitelezhető.
2015. jún. 26. 19:49
 5/9 anonim ***** válasza:

Elég sokat számolgattam, de úgy láttam, nem voltál megelégedve az eredménnyel. Mindegy.


Tessék itt egy ábra arról, hogy mennyivel kell menni ahhoz, hogy adott szorzófaktort elérj a sebességben. Például a 2-szeres szorzót a fénysebesség kb 86%-ánál éred el, vagyis ott van az, hogy egy év utazással töltött idő két évet jelent a Földön. Láthatod, hogy a görbe eleje lapos, azaz ott egy év utazás alatt csak nagyon kicsivel több telik el a Földön, mondjuk egy év és egy másodperc. Ezért aztán nagyon sokat kell utaznod míg az extra másodpercekbl összejön egy év különbség.

Nagyjából a fénysebesség 40%-ánál kapunk extra 1%-ot, ami azt jelenti, hogy kb évente bő 3 és fél napot. Ezért pont 100 évig kell az űrben utazni ahhoz, hogy ezekből az extra 3 és fél napokból ősszejöjjön egy év, azaz 101 év teljen el lent, míg 100 telik el fent. És ez a 40% fénysebesség már nagyon sok.


Azt is láthatod, hogy igazán csak a fénysebesség közelében (90% felett) durvul el a dolog, ahol 10-szeres, vagy a görbét meghoszabbítva akár 100-szoros vagy 1000-szeres különbségeket is elérhetünk, 1000-szeresnél kicsit több mint 7 órát kéne utazni ahhoz, hogy a Földön elteljen egy év.


[link]


Igen, Einstein lehet hogy elméletileg kidolgozta a lehetőséget az időutazásra (mármint csak ELŐRE felé, visszafele nem lehet), de az mégse az ő hibája, hogy nem tudunk olyan cuccot építeni, ami felgyorsít fénysebesség közelébe.

2015. jún. 26. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Visszafelé sehogy még elméletben sem ez csak a matematikai levezetés sajátossága tehát ha tovább számolod a függvényt fénysebesség felé akkor mínusz előjelet kapsz és elkezd növekedni a sajátidőd vagyis matematikailag elindulsz a saját múltadba ha tovább gyorsulnál c nél.


Csak előre lehet de azt már tudod ,gyorsabban kell menned a kívánt személynél akinek az idejében később akarsz megérkezni . A mihez képestet te és a párod is a c hez képest értelmezi ,nem egymáshoz képest km/h ban ! tipikus gyerek hiba aztán kijön belőle az ikerparadoxon.

2015. jún. 26. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi 5-ös a grafikont, most már látom tisztán, hogy a fénysebesség 0,9 százalékától durvulnak be a dolgok igazából ;)
2015. jún. 28. 13:57
 8/9 anonim ***** válasza:

"0,9 százalékától"


Ugy erted, kilenc tized reszetol azaz 90%-tol.

2015. jún. 29. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen az 1-nek ami itt a fénysebesség a 90 százalékától ;)
2015. jún. 29. 19:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!