Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénysebesség feletti utazás?

Fénysebesség feletti utazás?

Figyelt kérdés
A minap az jutott eszembe ha van egy autó ami mondjuk halad 1km/s sebesség-el akkor a fényszórójából kiinduló fény egy pillanatra nem halad 300001km/s-al??

#fény #fénysebesség #inerciarendszer #gyorsuló vonatkoztatási rendszer
2016. júl. 19. 13:53
1 2
 11/12 Vree ***** válasza:

"az autós, űrhajós példa állítólag nem működik, nem egészen értem, hogy miért"

Magyarul szxrt se értesz a relativitáselméletből.

#9esemre ugya rápöttyöztek (talán mert úgy érezték, ugyanezt ők már egyszer elmondták), pedig ez a tökéletes válasz.

Az egész relativitás kiinduló gondolata az, hogy A FÉNY SEBESSÉGE -MINDEN- VISZONYÍTÁSI PONTBÓL ÁLLANDÓ.


(Valaki mondta egyszer. hogy nem is relativitásnak kellene igazából hívni, mert nem az a lényege, hogy minden elatív, hanem hogy egy dolog - a fény sebessége - abszolút. :) Amúgy a "relativitás" szó nyilván a "viszonyítási ponttól függés"-re akar utalni.)


Az oka pedig nem az, hogy a fény maga speciális, legalábbis nem ilyen értelemben (próbálták ilyen módon is értelmezni a megfigyeléseket), hanem hogy a maximális sebesség "be van építve". A fény csak annyit tesz, hogy olyan gyorsan megy, amennyire egy nyugalmi tömeg nélküli részecske számára ebben az univerzumban lehetséges.

2016. júl. 30. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

"Az egész relativitás kiinduló gondolata az, hogy A FÉNY SEBESSÉGE -MINDEN- VISZONYÍTÁSI PONTBÓL ÁLLANDÓ."


Nem, nem ez a kiinduló gondolat, legalábbis nem pontosan van megfogalmazva. A speciális relativitáselméletnek két posztulátuma van:


1. Minden inerciarendszer teljesen egyenértékű a természetleírás szempontjából (Einstein-féle relativitási elv).


2. Minden inerciarendszerben a fényterjedés homogén és izotróp módon a vákuumbeli fénysebességgel történik.


Tehát nem minden viszonyítási pontból állandó a fény sebessége, hanem minden INERCIÁLIS rendszerből nézve. Aki ezt nem tudja, az kezdje elölről megtanulni a dolgokat, mert nem tud semmit. Amit minden rendszerről elmondhatunk az az, hogy a relativitáselmélet - az általános elmélettel kiegészítve - olyan módon teszi megfogalmazhatóvá a természeti törvényeket, hogy azok TETSZŐLEGES RENDSZERBEN felírva érvényesek legyenek (kovariáns alak). És ez sokkal több, mint pusztán a fénysebesség egyenlőségének kijelentése.


"Valaki mondta egyszer. hogy nem is relativitásnak kellene igazából hívni, mert nem az a lényege, hogy minden elatív, hanem hogy egy dolog - a fény sebessége - abszolút."


Ezt sokan mondták/mondják, többek között DGy is mondta és mondja is még mindig az óráin. A lényeg, hogy a téridő mint sokaság valóban egy megfigyelőtől független létező entitás, amelyben a fény terjed, és hogy az egyes vonatkoztatási rendszerek, amelyekben a sebességét mérjük kb. úgy viszonyulnak ehhez, mint sík (vagy épp görbült) felületen a különböző módon fölvett koordinátarendszerek, amelyektől függetlenül létezik maga a felület is koordinátarendszerek nélkül.


"a maximális sebesség "be van építve"


A fénysebesség maximális volta nem kizárólag a relativitáselméletből következik, hanem abból is, hogy az egyetlen makroszkopikus erőhatás, amellyel részecskéket és testeket gyorsítani tudunk, az az elektromágneses, és ennek az erőnek a természete olyan, hogy nem tudunk vele fénysebességre gyorsítani semmit, aminek nyugalmi tömege van.

2016. aug. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!