Kétféle színspektrum létezik? (fényspektrum és sötétségspektrum? )
Van ugye a hagyományos színspektrum, amit úgy hozunk létre, hogy fehér fénynyalábot világítunk prizmára, egy viszonylag sötét szobában. Az eredmény a sötét falon jelenik meg, ahol a szivárvány színeit látjuk.
A probléma az, hogy van egy TELJESEN MÁS MÓDSZER arra, hogy színspektrumot hozzunk létre, amiben MÁS SZÍNEK jelennek meg!
Szóval, most egy nagyon világos szobában vagyok, ahol csak egy helyen világít egy lámpa. A prizmát pontosan a fény alá helyezem, de egy részt kitakarok, a prizmába eső fény közül, hogy egy árnyéknyaláb érkezzen belé. Úgy tűnik, a "fekete fénynyaláb" a prizmába érkezve megtörik, és a fehér falon kiad, egy az ELŐZŐTŐL ELTÉRŐ SZÍNKÉPET. Pl.: Középen nem zöld lesz, hanem MAGENTA!
Ezek szerint a sötétségnek is van színképe? Ebben a színképben is hullámhosszoknak kéne lennie, de mit keres ott a magenta? Akkor vagy a magentának is van hullámhossza, vagy nincs a zöldnek se? Ez egy negatív színkép?
Itt olvashattok róla, hogy nem én találtam ki :)
A sötét sáv, ami itt belép a prizmába, az miért törik meg benne? Azért, mert az a "fekete fény" szintén monokromatikus fények keveréke? Hiszen a fehér fény is azért törik meg, mert az monokromatikus fényekből áll. De ilyen fekete fényt nem lehet kikeverni más színekből, nem?
"A sötét sáv, ami itt belép a prizmába, az miért törik meg benne?"
Próbáld meg úgy elképzelni, hogy két megvilágított sáv között egy sávot sötéten hagyunk (ott nem világítunk a prizmára, ott nincs fény). A fény természetesen megtörik a prizmán, mivel a két fénysugár egyformán törik meg, így közöttük (egy darabig) a sötét sáv is megmarad.
"Azért, mert az a "fekete fény" szintén monokromatikus fények keveréke?"
Nincs olyan, hogy fekete fény!!!* Akkor látunk valamit feketének, ha róla nem (vagy csak minimális mértékben) érkezik fény a retinára.
(*Angolban létezik a "black light" kifejezés, de ez az UV-t (pontosabban az UV-A-t) jelenti, azaz olyan sugárzást, amit nem tudunk érzékelni. Nem az UV-t érzékeljük feketének!!)
"Hiszen a fehér fény is azért törik meg, mert az monokromatikus fényekből áll."
Nem azért törik meg, de azért válik szét különböző színű sávokra. A monokromatikus fény is megtörik.
"Ha a cián a magenta és a sárga fényt egy másik prizmában egyesítem, akkor azok fekete fényt fognak adni?"
Nem, ha különböző színű fénysugarakat keverünk, sosem kapunk feketét, hiszen (mint mondtam, a fekete éppen a fény hiánya).
"Bár fehér festéket nem tudom, hogy lehet kikeverni."
Színes festékekből sehogy.
"Csak gondoltam, ha fehér-és fekete festék létezik, akkor fehér és fekete fény is létezik..."
Rosszul gondolod.
Felejtsd már el ezt a fekete meg szürke fény baromságot.
Csak két alap tananyagot kéne megértened .Egyik az additív színkeverés másik a szubtraktív.
Az elsőnél fényt sugárzó test hullámhosszait adjuk össze , a másiknál a fehér fény hullámhosszait vonogatjuk ki azzal hogy elnyeljük a nem kívánt hullámokat másnéven alapszíneket.
Elsőre példa a monitorod ami előtt ülsz csak három alapszínt sugároz ki KÉK ZÖLD PIROS at . Minden létző szín amit látsz csak ennek a három alap frekvenciának a különböző mértékű keveréke.
Másodikra példa az újság vagy fénykép . Ott azért látsz színeket mert a fehér fény ami megvilágítja nem fehéren verődik vissza hanem a festék pigmenteknek megfelelően elnyelt frekvenciák miatt hiányosan úgy hogy az már nem fehér hanem mondjuk piros .
Amikor te több prizma bontott színképeivel játszol úgy hogy egymásra vetíted őket akkor semmi mást nem csinálsz mint additív színkeverést . Összeadod a bontott frekvenciákat mert egymásra világítod a fehér falon . Ha a pirosat rávetíted a kékre akkor pl magentát kapsz .
De ilyen hullámhossz hogy magenta nem létezik ez csak az agy szüleménye . Valamiért az agyad magentának látja ha a szemedbe egyidejűleg piros és kék frekvencia érkezik.
És rosszul tudod zöld hullám létezik hiszen az egy alapszín .
Ha nem tudod mik a természetes frekvenciák akkor nézd meg a fény spektrumát a vikipédián .
Vagy onnan is tudhatod hogy ha látsz egy lézert legyen az bármilyen színű csak elemi frekvencia lehet mert minden lézer monokróm. A discóban a fehér lézer is három db, kék piros és zöld lézerből van összerakva ,a többi csak az agy illúziója.
Már láttam a vikipédián, hogy melyik hullámhossz tartományt milyen színnek érzékel az agy, és a magentának valóban nem találtam hullámhosszat. De a magenta ettől függetlenül spektrumszín, csak nem a világos-hanem a sötétspektrum tagja!
Azért gondoltam, hogy a sötétspektrumban negatívak a hullámhosszak, ha megnézitek a világos spektrumot föntről lefelé haladva a sötét spektrummal együtt, észre fogjátok venni, hogy ami mondjuk a legfölső szín a világos spektrumban (piros), a sötét spektrumban a legfelső szín (cián) egymás komplementere, és így tovább. Így hát az egyik spektrum a másiknak a komplementere, vagyis az ellentéte!
De te nem érted hogy a spektrum az egy fizikai kérdés mi erre válaszolunk . Vagyis a fizikában nem létezik kétféle elektromágneses spektrum.
A színlátásban színkeverésben létezik ezer féle spektrum olyan amilyet csinálsz.
Szóval itt az a baj hogy te magát a kérdést nem érted amit kérdezel ezért magaddal vitatkozol.
Ha a fényt prizmával bontod akkor azt az egyetlen wikipédiás színspektrumot kapod . Minden más szín amit látsz additív keverés és csak az agyad illúziója.
Nincs magenta komponense a fénynek ezért nem is tudod prizmával felbontani hogy magentát kapjál . Már mondták mások is hogy csak azért látod azt mert a piros rá van vetítve a kékre.
A látható fény ibolyával kezdődik és vörössel végződik .
Az ibolya frekvencia nem lila csak a monitorod így jeleníti meg . Láttam én is olyan színképet ahol magentával ábrázolják az ibolyát de ezek hamis ábrák. Mivel ibolya fényt nem sugározhat a monitor ezért a piros és kék keverékét jeleníti meg ami egy hamis szín lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!