Miért nem létezik fekete-és átlátszó fény?
Miért van az, hogy míg festékekben van fehér és fekete festék, amúgy átlátszó is van? Addig fényekben csak fehér létezik, az említett három "szín" közül.
Miért nem találtak még fel olyan lámpát, amit, ha nappal fényben feloltunk, fekete fényt fog sugározni?
Ugyanígy átlátszó fény miért nem létezik?
Az átlátszó festék olyan festék miben nincs pigment.
Ilyenek például a lakkok.
A fekete, a fény hiánya tehát a nulla intenzitású fény (ha úgy definiáljuk hogy ilyen van és azt is fénynek nevezzük) a fekete. Egyébként a lámpás sztori lehetséges különleges fénnyel. Ha egy monokromatikus (egy hullámhosszú, például lézer) fény mellett egy másik fényforrásból kibocsátunk egy ugyanolyan hullámhosszút de eltérő fázisban akkor bizonyos pontokban (helyeken) kioltás történik és ott fekete lesz a terület. Átlátszó fény pedig: tulajdonképpen minden fény átlátszó mert az egyik fény nem verődik vissza a másikról és frekvenciafüggő abszorpció sem történik ha egyik fény áthalad a másikon.
A közönséges lámpafény nem monokromatikus.
Vagyis annyi különböző hullámhosszúságú rezgés keveréke, hogy gyakorlatilag nulla az esély arra, hogy a sok rezgés kioltsa egymást.
Emiatt IGEN, csak lézerfénynél (azaz monokromatikus rezgések esetében) történhet kioltás, az is csak akkor, ha a hullámok ellentétes fázisban találkoznak.
Ez a fényt kioltó lámpa még laboratóriumban is hülyeség . Még ha a szoba megvilágítása egy szabályos lézeré és a lámpa is ugyan olyan szabályos ,a szóródás és a szoba méreténél sokszor kisebb hullámhosszak miatt nem az fog történni hogy az asztalon egy sötét kör lesz ahova világít a lámpa hanem csak interferencia csíkok keletkeznek és ugyan úgy láthatod a tárgyakat mert nem lesz ott vak sötét.
Ilyet otthon is csinálhatsz egy lézerrel meg tükörrel a falon ha a tükröt visszafordítod a lézerre ,mögötte a fehér falon már láthatod is az árnyékcsíkokat . Csak nagyon vigyázz hogy nehogy teljesen visszatükrözd a lézerbe a saját fényét mert akkor kiéghet .
#1: "Egyébként a lámpás sztori lehetséges különleges fénnyel. Ha egy monokromatikus (egy hullámhosszú, például lézer) fény mellett egy másik fényforrásból kibocsátunk egy ugyanolyan hullámhosszút de eltérő fázisban akkor bizonyos pontokban (helyeken) kioltás történik és ott fekete lesz a terület."
Ez nem igaz, különbözõ fényforrásokból érkezõ fények nem interferálnak. Hang, vagy egyéb rezgések kiolthatják egymást, a fény az nem.
A kérdésből látszik, hogy fogalmad sincs, hogy mitől lesz valami színes.
Attól, hogy az adott tárgy bizonyos hullámhosszúságú fényt elnyel, másokat meg visszaver, és te ezt a visszavert fényt látod.
A fehér tárgyak minden látható hullámhosszt visszavernek, ezek keveréke a fehér. A feketék mindent elnyelnek, ezért nem vernek vissza semmit (vagy csak nagyon keveset), vagyis a visszavert fény hiányát te feketének (sötétnek) érzékeled. Az átlátszóság pedig nem egy szín, hanem az a tulajdonság, hogy egy anyag minden látható hullámhosszt átereszt, és nem nyeli el vagy veri vissza.
Ennek fényében :) gondolt át újra a kérdésed.
"különbözõ fényforrásokból érkezõ fények nem interferálnak"
Én úgy tudtam (?), hogy interferálhatnak, csak sokkal nehezebb megoldani a fázis szinkronizálást, mint egyetlen forrás esetén. Pl. a kétrés kísérletnél is a két rés két külön fényforrásként viselkedik, de mivel azonos helyről indulnak a fotonok, eleve adott a szinkronizált fázis.
Neten is keresgéltem, google: two laser interference.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!