Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol a hiba ebben a gondolatmen...

Hol a hiba ebben a gondolatmenetben? (színek, színtan)

Figyelt kérdés

A látható fényspektrumról lenne szó.


Vannak a szivárvány színei, mindegyiknek van egy-egy hullámhossza. Mondjuk, hogy 7 alapszínt különböztetünk meg. (vörös,narancs,sárga,zöld,cián,indigó,ibolya)


Arról lenne szó, hogy ugye vannak olyanok, hogy komplementerszínek. A vörösnek a cián, a narancsnak az indigó, a sárgának az ibolya...

Ha végigmegyünk az összesen, észre lehet, venni, hogy egy színnek az a komplementere, amely a színspektrumban tőle 4 színnel odébb helyezkedik el. Pl.: vörösnek a cián, mert: VÖRÖS<narancs<sárga<zöld<CIÁN

Látható, hogy két komplementer 3 másik színt közrefog, és ez igaz a többire is.


De van itt egy kis bökkenő! Ez a bökkenő pedig a zöld!

Keressük meg a zöld komplementerét! Induljunk el a spektrum egyik irányába, ahogy ezt a vörössel tettük, a komplementere (a cián) megkeresésére.

ZÖLD>sárga>narancs>vörös>INFRAVÖRÖS???


Ez fura! Ezek szerint a zöld kiegészítő színe az INFRAVÖRÖS!

Ám keressük meg ismét a zöld komplementerét, ezúttal a spektrum ellenkező irányába haladva!

ZÖLD<cián<indigó<ibolya<ULTRAIBOLYA???


Akkor most a zöld komplementere az ultraibolya és az infravörös EGYSZERRE?! Mivel egy színnek csak egy komplementere lehet, az következik, hogy az ultraibolya és az infravörös egy és ugyanaz a szín. Pedig ez nyilvánvaló, hogy nem lehet igaz!


De talán van egy kibúvó, egy kulcs, ami feloldja a "paradoxont". A kulcs pedig a MAGENTA.

Ez a szín a zöld komplementere, ezt bebizonyíthatom úgy, hogy, ha egy zöld felületre nézel 1 percig folyamatosan, aztán fehér falra nézel, akkor magenta színt látsz.

Jó megoldásnak tűnik a magentát beletenni a spektrumba,(a magenta az ibolya és a vörös közé kerülne, hiszen ennek a 2 színnek a keveréke) hiszen akkor igaz lenne például a vörös komplementerét megkeresni fordított irányból is.: VÖRÖS>magenta>ibolya>indigó>CIÁN

De, ha kivesszük a magentát, ez így nem lesz igaz, pedig tudjuk, hogy a vörös komplementere a cián.


A magenta megoldja a színkeverési problémákat is, hiszen ezt a színt, ha naranccsal keverjük, vöröset kapunk. Ha nincs magenta, nem tudjuk kikeverni se a vöröset, se az ibolyát.

De sajnos a magenta problémás szín, mert:

-nincs hullámhossza

-nem spektrális

-nem szerepel a szivárvány színei között


Kérdés: Ezek az állítások hamisak? Ha igen, akkor a magenta hullámhossza a vörösen túli és egyben az ibolyánál rövidebb hullámhossz is? A szivárvány két szélén esetleg van halvány magenta-csík? Esetleg a magenta egy extra-spektrális szín? Az mit jelent? Mi a helyzet az ultraibolya és az infravörös fényekkel? Hol a hiba leírtakban??


A válaszokat előre is köszönöm! Nem baj, ha nem tudtok minden kérdésre válaszolni, köszönöm, hogy végigolvastátok!



2016. nov. 6. 14:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha a színeket nem egy szakaszon képzeled el, hanem egy körben, akkor a komplementer szín nem néggyel odébb helyezkedik el, hanem átlósan szemben van a színkörön. A zöldnek a vörös a komplementer színe.
2016. nov. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
1-es, ez nem igaz, de így terjedt sajnos el a közhiedelemben! Nézz egy zöld felületet, akár gépen, akár papíron egy percig, majd nézz gyorsan rá egy fehér felületre/lapra! Magentát fogsz látni!
2016. nov. 6. 16:15
 3/15 A kérdező kommentje:

Egyébként a helyesen ábrázolt színkörön a zölddel átlósan nem a vörös, hanem a bíbor van, tehát ez is csak azt az állítást bizonyítja.


[link]

2016. nov. 6. 16:20
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ott a hiba, hogy rosszul osztod fel a színkört. Előbb jön a Kék (Cián), Sárga, Piros (Vörös). Aztán a Kék, zöld, Sárga, narancs, Piros, lila. Aztán a Kék, kékeszöld, zöld, sárgászöld, Sárga, sárgásnarancs, narancs, pirosasnarancs, Piros, pirosaslila, lila, kékeslila.
2016. nov. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 sadam87 ***** válasza:

A szemünkben (legalábbis a legtöbbünkében) háromféle csap van. Ezeknek a maximális érzékenységük más-más hullámhosszra esik (ez alapján szoktak vörös, zöld és kék csapról beszélni, bár ez nem egészen pontos megjelölés).

A komplementer színek érzékelése nagyjából azon alapul, hogy ezek a színek nagyjából egymással ellentétes csapokat ingerelnek. Például a kék fény (természetesen) elsősorban a "kék" csapokat ingerli, míg a sárga fény elsősorban (nagyjából hasonló mértékben) a "zöld" és "vörös" csapokat.

(Ennél bonyolultabb a helyzet. Már magában a retinában megkezdődik az ingerek feldolgozása, így a retina érzékeny bizonyos kontrasztokra: vörös-zöld, kék-sárga, fekete-fehér. Pl. ha csak vörös vagy csak zöld fény éri a retinát, erősebb inger ad egy adott sejtcsoport, mintha fehér fény érné. Bővebb leírás az alábbi linkben.)

[link]

A zöld fény (értelemszerűen) elsősorban a "zöld" receptorokat ingerli. Komplementer színérzetet úgy hozhatunk létre, ha egyszerre ingereljük a "vörös" és "kék" csapokat a "zöld" csapoknál nagyobb mértékben. Ezt nyilván nem lehet monokromatikus (csak egy adott hullámhosszú) fénnyel elérni, csak úgy, ha vörös és kék (esetleg ibolya) fényt keverünk.


"-nincs hullámhossza"

Inkább úgy fogalmaznék, nem monokromatikus.

"Ha igen, akkor a magenta hullámhossza a vörösen túli és egyben az ibolyánál rövidebb hullámhossz is?"

?????

"A szivárvány két szélén esetleg van halvány magenta-csík?"

Nem hiszem, én sosem tapasztaltam ilyet (meg egyébként is miért?).

"Esetleg a magenta egy extra-spektrális szín? Az mit jelent?"

Igen, az. Ez azt jelenti, hogy "-nem spektrális", "-nem szerepel a szivárvány színei között". Azaz magenta színt csak akkor érzékelünk, ha különböző (megfelelő) hullámhosszú fénysugarak egyszerre érik a retinát.

"Mi a helyzet az ultraibolya és az infravörös fényekkel?"

Ezeket normál esetben a szemünk nem érzékeli.

2016. nov. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Akkor azért nincsen egyetlen olyan tiszta hullámhosszú fény, amit magentának látnánk, mert a szemünkben, ha a normál spektrumot érzékeljük az M csapok is fognak érzékenységet mutatni a narancstól a kék tartományig. Ám az S és az L csapok nem érnek össze, úgy, hogy közben az L csapokat ne ingerelje hullámhossz.

2016. nov. 6. 20:22
 7/15 A kérdező kommentje:
De, ha mondjuk úgy helyezkednének el az emberi szemben a csapok, hogy az L helyén az M csap van és fordítva, akkor magentát látnánk a szivárványban a cián helyén, és a cián "kitolódna" extra-spektrális színnek, mert nem lenne olyan hullámhossz, ahol az S és az M csapokat egyszerre ingerelné egy bizonyos fény úgy, hogy közben az L csapokat békén hagyja?
2016. nov. 6. 20:28
 8/15 anonim ***** válasza:

Egy szín komplementere változó lehet a különböző elméletek szerint, pl: [link]


Más a fehér fény bontása, más a festékek színkeverése:

[link]


A Cián a Kék és a Zöld között van, a Zöld a Sárga és a Kék között, a Magenta a Bíborvörösnek felelne meg, ami a Vörös és az Ibolya(lila) között van.


Azt hiszem a te színskálád valami ilyesmi, de az elméletedben nem találtam rendszert. :)


Kék cián Zöld sárgászöld Sárga sárgásnarancs Narancs narancsvörös Vörös magenta Ibolya indigo Kék

2016. nov. 6. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Én a következőképpen szeretem a színeket felbontani, felosztani: Vörös, Narancs, Sárga, Zöld, Cián, Indigó, Ibolya. Plusz a Magenta, de ez egy kicsit már más kategória.

Azért fontos szerintem elválasztani egymástól a "két kéket", mert szerintem egészen más a két szín, és, ha nem különböztetnénk meg őket, akkor vagy a cián, vagy az indigó, de tuti, hogy ki fog maradni az egyik az ábrázolt színspektrumból, pedig látjuk mindkettőt!

2016. nov. 6. 22:05
 10/15 A kérdező kommentje:

Newton is 7 alapszínt különböztetett meg, igaz, ő a zenei hang oktáv és az akkoriban ismert 7 bolygó miatt döntött úgy, hogy 7 alapszínnek kell lennie, amelyeket ismét prizmában egyesítve, fehér fényt kapott.


Ha már csökkenteni kellene a színskálámról, a hét alapszínből, akkor talán először a narancsot és az egyik "kéket" hagynám el (inkább a ciánt), aztán a lilát (ibolyát). Ezt követve "kilökném" a citromot is, utána pedig a megmaradt kéket és a pirosat.

Ha az extra-spektrális bíbort is vesszük, akkor attól válnék meg a leghamarabb.

És szépen eljutottunk oda, hogy csak egy zöldem van. Az emberi szem ennek a színnek látja a legtöbb árnyalatát, így a zöldet elég fontosnak tartom. De a legvégén azt is "kilökném" és nem maradna semmi.


Neked hogy is van a színskálád? Te milyen sorrendben tennéd ki a színeket, a számodra legjelentéktelenebbtől a szerinted legfontosabbig haladva? :)

2016. nov. 6. 22:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!