Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol a hiba ebben a gondolatmen...

Hol a hiba ebben a gondolatmenetben? (színek, színtan)

Figyelt kérdés

A látható fényspektrumról lenne szó.


Vannak a szivárvány színei, mindegyiknek van egy-egy hullámhossza. Mondjuk, hogy 7 alapszínt különböztetünk meg. (vörös,narancs,sárga,zöld,cián,indigó,ibolya)


Arról lenne szó, hogy ugye vannak olyanok, hogy komplementerszínek. A vörösnek a cián, a narancsnak az indigó, a sárgának az ibolya...

Ha végigmegyünk az összesen, észre lehet, venni, hogy egy színnek az a komplementere, amely a színspektrumban tőle 4 színnel odébb helyezkedik el. Pl.: vörösnek a cián, mert: VÖRÖS<narancs<sárga<zöld<CIÁN

Látható, hogy két komplementer 3 másik színt közrefog, és ez igaz a többire is.


De van itt egy kis bökkenő! Ez a bökkenő pedig a zöld!

Keressük meg a zöld komplementerét! Induljunk el a spektrum egyik irányába, ahogy ezt a vörössel tettük, a komplementere (a cián) megkeresésére.

ZÖLD>sárga>narancs>vörös>INFRAVÖRÖS???


Ez fura! Ezek szerint a zöld kiegészítő színe az INFRAVÖRÖS!

Ám keressük meg ismét a zöld komplementerét, ezúttal a spektrum ellenkező irányába haladva!

ZÖLD<cián<indigó<ibolya<ULTRAIBOLYA???


Akkor most a zöld komplementere az ultraibolya és az infravörös EGYSZERRE?! Mivel egy színnek csak egy komplementere lehet, az következik, hogy az ultraibolya és az infravörös egy és ugyanaz a szín. Pedig ez nyilvánvaló, hogy nem lehet igaz!


De talán van egy kibúvó, egy kulcs, ami feloldja a "paradoxont". A kulcs pedig a MAGENTA.

Ez a szín a zöld komplementere, ezt bebizonyíthatom úgy, hogy, ha egy zöld felületre nézel 1 percig folyamatosan, aztán fehér falra nézel, akkor magenta színt látsz.

Jó megoldásnak tűnik a magentát beletenni a spektrumba,(a magenta az ibolya és a vörös közé kerülne, hiszen ennek a 2 színnek a keveréke) hiszen akkor igaz lenne például a vörös komplementerét megkeresni fordított irányból is.: VÖRÖS>magenta>ibolya>indigó>CIÁN

De, ha kivesszük a magentát, ez így nem lesz igaz, pedig tudjuk, hogy a vörös komplementere a cián.


A magenta megoldja a színkeverési problémákat is, hiszen ezt a színt, ha naranccsal keverjük, vöröset kapunk. Ha nincs magenta, nem tudjuk kikeverni se a vöröset, se az ibolyát.

De sajnos a magenta problémás szín, mert:

-nincs hullámhossza

-nem spektrális

-nem szerepel a szivárvány színei között


Kérdés: Ezek az állítások hamisak? Ha igen, akkor a magenta hullámhossza a vörösen túli és egyben az ibolyánál rövidebb hullámhossz is? A szivárvány két szélén esetleg van halvány magenta-csík? Esetleg a magenta egy extra-spektrális szín? Az mit jelent? Mi a helyzet az ultraibolya és az infravörös fényekkel? Hol a hiba leírtakban??


A válaszokat előre is köszönöm! Nem baj, ha nem tudtok minden kérdésre válaszolni, köszönöm, hogy végigolvastátok!



2016. nov. 6. 14:05
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Szerintem a 3 alapszín a legfontosabb, sárga, kék, és piros, ezekből az összes többi kikeverhető. De a zöld nekem is érdekesebb mint a lila vagy a narancs, mert valahogy önállóbbnak hat. A legtöbb színtévesztő is ezt keveri a barnával, vagyis a sárga+kéket, a sárga+kék+pirossal. Furcsa. :)
2016. nov. 6. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Igazából nem keverhető ki minden szín sárgából, kékből és pirosból :)

A szubtraktív színkeverésnél (festékek keverésénél) a 3 alapszín a cián, a magenta és a sárga.

cián+sárga=zöld, cián+magenta=indigó, magenta+sárga=piros

Szóval pirosból, sárgából és kékből nem fogsz tudni kikeverni élénk ciánt, vagy magentát. Ennek az az oka, hogy 2 szín szubtraktív keverésekor mindig sötétebb felületű színt fogsz eredményül kapni. Ugyanakkor vöröset és indigót ki tudsz keverni...


Még annyi, hogy szögezzük le a zöld kiegészítő színét!

Azért nem lehet ez a vörös, mert, ha 2 komplementer színt összekeverünk additív módszerrel (fények keverése), akkor fehéret fogunk kapni.

Világíts zöld lámpával fehér felületre, adj hozzá pirosat! Eredményül fehéret kaptál? Nem, hanem sárgát!

Ismételd meg a kísérletet bíborral és zölddel...

fehér fényt fogsz kapni!

2016. nov. 7. 08:34
 13/15 anonim ***** válasza:

A szín emberi alkotás (most a szem csapjainak, leképezésnek és idegi érzésének rejtelmeibe nem mennék bele). A színekhez hullámhosszt rendelhetünk és fordítva. Egyes színek több szín egyesítéséből állnak elő.

Newton 7 alapszíne természetesen nem azért hét, amit a kérdező feltételez. Newton szinte mindennel foglakozott, számára a szín maga a harmónia. Aminek a szimbóluma a 7. Isten hét nap alatt teremtette a világot, 7 bolygó, 7 zenei hangjegy, hét törpe, stb.

Hogy mit és miért nevezünk alapszínnek, bizonyos mértékig ízlés dolga. Csűrhetjük sokféleképpen.

Alapvetően a színt sokféle szempontból elemezhetjük. A színnek 3 fő tulajdonsága van. Árnyalat(az a spektrumszín, ami egy adott hullámhossznak fele meg), telítettség (a domináns hullámhossz a fényforrás által kibocsátott többihez képest), világosság (azt fejezi ki, hány százalékban tartalmaz fehéret). A kérdező problémájára a válasz: a magenta nem spektrumszín, hanem telítetlen szín (több komponensű).

Einsteini megfogalmazásban a szín energiahordozó. Kisebb energiával a vörös felé, nagyobb energiával a kék felé közelít.

És még sok más szempontot is vehetünk, a színek mind más alapon rendszereződnek. De szükségtelen a tudósoknak segíteni, elég meggyőző alapossággal vágtak rendet a problémahalmazban. Csak utána kell nézni.

2016. nov. 7. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Az árnyalat és a teleítettség közt nem értem a különbséget. Kifejtenéd kérlek részletesebben!
2016. nov. 7. 11:42
 15/15 sadam87 ***** válasza:

#5 (korábbi válaszomhoz)

""Mi a helyzet az ultraibolya és az infravörös fényekkel?"

Ezeket normál esetben a szemünk nem érzékeli."

Találtam egy speciális esetet, amikor mégis érzékelték az infravöröst, de ez már csalás! :D

[link]

(Egyébként szemlencse nélkül a közeli UV-t is lehet érzékelni.)

2016. nov. 9. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!