Fénysebesség. Hol a hiba?
Ott, hogy a két fotonnak _nincs_ egymáshoz mért sebessége. Sem 600ezer km/s, se semmi más.
Kétféleképp lehet ezt megfogni:
1, a foton számára nem telik az idő. Ha egy fotontól megkérdezzük, hogy figelj, mennyi utat tett meg hozzád képest az a másik foton szerinted egy másodperc alatt, akkor vissza fog kérdezni, hogy micsodát? Minél jobban megközelíti valami a fénysebességet, számára annál lassabban telik az idő. A fénysebességnél pedig megáll. És mivel a foton számára nem halad az idő semerre, nem lehet megkérdezni, hogy mennyit távolodott valami tőle 1 másodperc - vagy bármennyi más idő - alatt. (Kicsit pontosabban, ha utána akarsz nézni pár kulcsszónak: a fotonok világvonala _nem_ időszerű geodetikus, mint minden valós tömeggel rendelkező objektumé, hanem ún fényszerű. Még érdemes az alábbi kulcsszónak utánanézni a téma kapcsán: Minkowski-diagram. Abba egy fényszerű világvonalat berajzolva jól látható, hogy miért nem élik meg az idő múlását a fotonok.)
2, Ha két objektum relatív sebességét meg akarod mérni, akkor fel kell venned egy koordinátarendszert, amiben az egyik nyugszik, és megnézni, hogy ebben a koordináta rendszerben milyen sebességgel mozog a másik. Viszont _nem létezik_ olyan koordináta-rendszer, amiben a fotonok nyugvók lennének. És mivel nem létezik ilyen koordináta-rendszer, két foton relatív sebessége nem definiálható.
Még annyit hozzátennék, hogy természetesen mondjuk "A" ponthoz képest a távolság a két doton között ~600ezer km/sec-el fog nőni, de ez nem mond ellent semmiféle fizikai törvénynek. Két dolgot kell ugyanis észrevenni:
- Ez NEM a két foton egymáshoz viszonyított sebessége - ilyesmi, ahogy írtam az #1-ben még csak nem is definiálható fotonokra.
- Az "A" megfigyelőhöz képest sem mozog semmi fénysebesség felett. Avagy szebben megfogalmazva: az "A" megfigyelőhöz rögzített koordinátarendszerben sem történik fénysebességnél gyorsabb mozgás.
Nincs igazán értelme annak, hogy "a két foton összesen 600 000 km-t tesz meg 1 mp alatt".
Kb. ugyanaz, mintha lenne két autó, amik max. 200 km/h-val tudnak menni. Ha ellenkező irányban repesztenek, attól még nem adhatjuk össze a sebességüket, hogy lám, összesen 400-zal tudnak menni. :)
Vagy ha úgy érted, hogy az egyik fotonhoz képest a másik fog 2c-vel haladni, az sem igaz, mert bejön az idődilatáció (vagy hosszkontrakció, ugyanaz más megközelítésben.) Ha az egyik fotonon ülnél, akkor is c sebességűnek látnád a másikat. A földi megfigyelő pedig nem mondhat olyat, hogy látszólag az egyik 2c-vel távolodik a másiktól. Illetve mondhat, csak nincs értelme, lásd amit előbb írtam az autókról.
Vagy ha úgy érted, hogy az egyik fotonhoz képest a másik fog 2c-vel haladni, az sem igaz, mert bejön az idődilatáció (vagy hosszkontrakció, ugyanaz más megközelítésben.)"
Nem jön be. Az ezen jelenségeket leíró képletekbe nem lehet v = c-t behelyettesíteni.
"Ha az egyik fotonon ülnél, akkor is c sebességűnek látnád a másikat."
Ez főleg nem igaz. Olvasd el, amit az #1-ben írtam. Semmilyen sebességűnek nem látná/mérné a másik fotont. A fotonon utazva nem tudsz sebességet mérnj, a fotonhoz képest nem tudsz sebességet definiálni, az #1-ben írtak miatt. A c sebesség pontosan annyira nem igaz, mintha 2c-t írtál volna, vagy épp 45km/h-t.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!