Mit látnánk ha egy fénysugaron utaznánk és ha tükörbe néznénk közben látnánk magunkat?
A spec-rel egyik fele arról szól, hogy akármilyen gyorsan utazol, ugyanúgy erzékeled a fizikai törvényeket, azaz, ugyanúgy látod magas egy tükörben, akár állsz, akár fénysebességgel utazol, akár fénysebességgel utazol és elõre nézel, akár fénysebességgel utazol és oldalra vagy hátra nézel.
Másrészt, azt hiszem (fixme), hogy fénysebességgel utazva a saját órád megáll. Tehát ha felgyorsítod magad fénysebességre, és utazol 20 millió fényévet, akkor én 20 millió évet öregszem amíg meg nem érkezel, neked meg nem kattan a karórádon a mutató. Így elég nehéz tükörbe nézni.
Részeg vagy :D
Amúgy ez az idõ és hosszkontrakció mennyire járnak együtt vagy zárják ki egymást? Nem mindkettõt levezetem, hogy az órám megáll (lelassul) ÉS a világ kilapul (mindkettõ úgy értve ahogy kell) egyszerre?
Vagy egyszerre csak az egyiket használhatom?
Melyik irányban és milyen messze lenne tőled a tükör?
Nyilván ha a tükör mögötted található, akkor kétszer is lehagynád a fénysugarat, ami rólad visszaverődik a tükörre, majd onnan vissza hozzád. Mivel te is fénysebességgel mész, soha nem érne utol.
Ha előtted van, akkor nem tud előre visszaverődni rólad gyorsabban, mint te; ugyanakkor ütközöl bele a tükörbe, mint a fénysugár.
Annak viszont nem látom akadályát, hogy oldalirányban kellő távolságban elhelyezz egy tükröt és abban lásd magadat.
3 as . Nem hanemem az egyik a mozgó rendszerből kifele néző esetet írja le vagyis a gyorsan mozgó rendszer azt látja hogy a külvilág ment össze de a saját idejében nem észlel lassulást.
A másik a mozgó pont vagyis a mozgó test adott pontján lévő időpontra vonatkoztatva jelenti ki hogy azon a ponton lassul az önidő . Magyarul egy kiterjedt űrhajó teljes egészére nézve nem lehet megállapítani óralassulást csak azzal a megkötéssel hogy kijelentjük az űrhajó egészét egyidejűnek tekintjük és azt mondjuk lassult a sajátidő az űrhajón . Ami nyilván igaz is lesz emberi léptékekkel nézve.
Tehát az első esetben az jön ki hogy rendesen pörög az órám elindulok de ahogy elérem a fénysebességet belerohanok az univerzum összes anyagába és tovább nem értelmezhető az a fogalom hogy haladok.
A másodiknál pedig szimplán az jön ki ha megküldesz egy szinkronizált órapár egyik tagját c vel akkor arra az időre nem számol időt amíg c vel haladt,majd visszalassítod és megkapod az idődilatációt a másik óra különbségéből.
4 es nél egyik sem talált ,pont az a lényeg hogy c vel haladó objektumnál nem tudunk sem térbeli sem időbeli eseményeket vizsgálni. A c vel haladó objektum ha létezne akkor függetlenül a tükör elhelyezésétől folyamatosan benne lenne az összes tükör anyagában relatívan.
Másrészt ha kiszerkeszted mint külső szemlélő az űrhajó egy pontját és mondjuk tőle jobbra 1 m re a tükröt ahogy egyszerre száguldanak c vel az fog kijönni hogy miközben elindul egy fénysugár a tükör felé az 1m távolság miatt (de lényegében bármilyen pici távolság miatt) a fénysugár soha nem fogja elérni azt a tükröt hanem bekanyarodik mögé.
Ha hátrébb teszed a tükröt hogy beleérjen a fény haladási vonalába és persze magadra fordítod hogy feléd nézzen akkor megpattan a tükrön de ahelyett hogy feléd verné vissza a sugarat ugyan ekkora lemaradással bekanyarodik mögéd. Tehát 360°ban körülötted nem létezik olyan hely ahonnan a saját fényed saját magadhoz tudna visszaverődni amennyiben c vel haladsz.
Ezeket a szimpla hullámterjedéseket veszik figyelembe a haditechnikában is mivel tudják hogy egy vadászgép ha hangsebességgel halad akkor annak minden pontja egy hangsebességgel terjedő hullámforrás . Ahogy a fenti tükörnél az oldal irányba terjedő fény elhajlik hátra ugyan így a hangsebességgel vagy afelett haladó repülő orráról is egy bizonyos szögben hátra terjednek a hanghullámok . Az ilyen gépeknek azért van hátra lecsapva a szárnyuk és egy hosszú tű az orrukon hogy a gép által legelőször keltett hanghullámok nehogy az oldalt kiálló szárnyba csapódjanak bele mert akkor nem sokáig tartana az a gép. Az összes vadászgép az orra hegyén lévő tűből kiinduló hegyes hangkúp belsejében kell hogy utazzon ezért minél hegyesebben néz ki egy gép felépítése onnan tudhatod mennyivel mehet gyorsabban a hangsebességnél.
Annyi hogy a fénynél nem beszélhetünk meghaladásról a vadászgép csak a hullámterjedésre hasonlat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!