Miért állt le az orvostudomány fejlődése (is)?
Elképzelhetőnek tartana ma az utca embere egy fej, szív, agyátültetést? Sci-fi nek gondolja, pedig már 50 éve sikeresen műveltek ilyeneket, de betiltották erkölcsi aggályok miatt a kutatásokat amik lehetővé tennék az örök életet is, agy, szívátültetést. 1970 ben orosz tudósok kezdetleges orvosi eszközökkel egyszerűen hajtottak végre műtéteket:
https://www.youtube.com/watch?v=K_T8OuYIfhM
Manapság semmilyen ilyen törekvés sem történik, mert etikusabb hagyni meghalni/szenvedni egy embert? Pedig tök könnyű az egész. 21. századi orvostudományos áttörések? Valaki tud? Semmi. A robotvégtagok is kezdetleges állapotban vannak, pedig már komplett robottestet is lehetne egy fej alá rögzíteni, az agy sorvadási ideje 250 év, kevesebb kalóriát égetne, több ideig élne. Az ember.
https://www.youtube.com/watch?v=R2BxGOdYm8U
A fejátültetés csak a kezdet, egy fejátültetett kutya több napig élt 2 fejjel, evett, minden.
https://www.youtube.com/watch?v=R2BxGOdYm8U
2 éven belül eljutottak a majom agyátültetéséig is, arról is volt klipp de elveszett:
https://www.youtube.com/watch?v=mX9gFUTOK04&feature=youtu.be..
A majom reagált a szemével a fényre, úgy, hogy 2 majomnak kicserélték az agyát.
Mára lehetne az embernek 10× es fizikai ereje, meghosszabbított élettartama és mivel max. az agyának/fejének kell kalória, kevesebb ételre is volna szükség a gazdaságnak. És hol tartunk? Az emberiség genetikája romlik mert mesterségesen megállítja az ember a kiválasztódást, ezáltal az átlag IQ szint csökken, és újabb betegségek jelennek meg. És etikusnak érzik szenvedni hagyni az alanyokat? Génmódosítás is rendelkezés e áll, lehetne az ember okosabb, egészségesebb, izmosabb. Ha föltaláljuk a robotikus szemet, akár az agyat is egy egész gépbe be lehetne rakni. Ami rengeteg ideig élne, egészségesen, erősen. Mi ezzel a baj?
Az agyátültetett majomról egy kis részlet található:
"a fejátültetést 50 év alatt tökéletesíteni lehetett volna ezzel bénultakat megmentve"
Mondjuk egy autóban két ember utazik, történik egy baleset, az egyiknek átszakad a nyaki gerince, és lebénul, a másik olyan súlyos fejsérülést szenved, hogy agyhalottá válik. Adott a megoldás, nosza, cseréljük ki a fejeket. Lesz egy 100% egészséges, meg egy 100% halott.
Adódik itt néhány probléma. Az első "csupán" technikai. Ha a gerincet össze lehet stoppolni, akkor teljesen felesleges a fejcsere, stoppolják össze a sajátot.
A második probléma bonyolultabb. Akarok-e én, 40 éves férfiként egy 50 éves női testet a fejem alá (mert történetesen ő az aktuális agyhalott)? Vagy inkább azt választom, hogy addig élek bénán, amíg nem találnak nekem egy alig használt 20 éves férfi testet? Arra már ki sem térek, hogy milyen eszközökkel lehetne meggyorsítani, hogy találjanak számomra egyet, vagy akár aktívan működjön közre valaki, hogy legyen egy felesleges test, netán nem is bénultam meg, csak szeretném lecserélni ezt az uncsi, öreg, szottyadt testemet egy ropogósabbra...
A végtag átültetések is zsákutcának bizonyultak. Felvarrnak egy kezet, ami funkcionálisan gyakorlatilag annyit ér, mint egy esztétikai protézis, mert fogni, írni, tapintani, simogatni nem tudok vele, ráadásul nem is esztétikus, más a mérete, színe, formája, mint a sajátomnak, cserébe viszont életem végéig immunszupresszív gyógyszereket kell szednem. Volt már páciens, aki amputáltatta a sikeresen transzplantált végtagját.
Az IQ csökkenést meg hogyan lehetne kivédeni fej-átültetéssel? Ugye, most nem arra gondolsz, hogy egészséges testű, ámde 100 alatti IQ-val rendelkező emberek testére varrnának fel rozoga zsenik fejét? Mondd, hogy nem!
A sajtó hangos azoktól a hírektől, hogy visszavarrták a betegre a saját végtagját, és már fogni is tud.
A testátültetéssel azért is kísérleteznek többet, mert inkább a saját gerincvelőt toldják össze. Volt egy hír arról is, hogy őssejtek segítségével már sikerült ezt megoldani. Ha pedig immunszuppresszáló gyógyszereket kell szedni, akkor már egy egyszerű náthával is kórházba lehet kerülni. Nem beszélve arról, hogy ha támad a rák...
"komolyan úgy érzed, ideje az ember génjeit módosítgatni, amikor még épp csak a komplett géntérkép felállításánál tartunk, de még nagy részéről nem tudjuk, mire való?"
Első nekifutásra ki lehetne javítani a hibás géneket (pl. C vitamin) és kicserélni azokat, amelyekről tudjuk, hogy az egyik változat hasznos (pl. a hosszú életkornál), a másik ugye átlagos.
#13
A C-vitaminnal ki lehet javítani a hibás géneket? Hogyan?
Én ehhez az egészhez nem értek, bocsi ha hülyeséget kérdezek, de érdekel ez a téma. Nem muszáj válaszolni, én csak másodlagos vagyok a kérdező után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!