Miért ölnek ennyi pénzt a világűr kutatásába/meghódításába, annak ellenére, hogy ez nem szolgálja annyira az emberiséget, mint amennyibe kerül?
Gondolok itt pl. Indiára. Az ország vasúthálózatának legnagyobb része nincs rendesen felszerelve/kiépítve, nem beszélve az országban fellelhető nagyszámú nyomornegyedről, és magáról az emberek helyzetéről, de ők a Marshoz küldenek szondát. Szerintem vicc. Előbb a saját Földünkön kellene megoldanunk a problémákat, és majd aztán jöhetne az űr.
De persze ez minden űrkutatásban szerepet vállaló országra is vonatkozik. Én nem azt mondom, hogy egyáltalán nem kellene az űrkutatással foglalkozni, hanem azt, hogy jóval kevesebbet, és azt a pénzt más dolgok megoldására fordítani, amivel talán még az egész emberiség is nyerhetne. Persze ez a nagyvilágból, csak egy kisember szubjektív véleménye, de attól még lehet igaz.
A válasz elég csúnyán fog hangzani.
Tegyük fel, hogy India az űrkutatásra szánt teljes összeget a szegények megsegítésére, táplálására, egészségügyi körülményeik javítására fordítja. Mi fog történni ? Először is elkezdenek még jobban szaporodni mert növekszik az életszínvonal.
Annyi pénz nincs a világon amivel azt a rengeteg embert elkezdenék oktatni és megértetnék velük ne szüljenek 6-8 gyereket, mert nem tudják őket tisztességben és viszonylagos jólétben felnevelni.
A probléma megoldhatatlan a jelenlegi társadalmi és politikai viszonyok között. Ezt jól tudják a politikusok is ezért hangzatos szavakkal tesznek valamilyen intézkedéseket, de gyökeres változás nem várható.
Így jut pénz az űrkutatásra, fegyverkezésre stb.
Baromi keveset költünk ám az űrkutatásra, meg úgy általában kutatásra-fejlesztésre is, pedig hosszú távon ezek szolgálnák a haladást és a fejlődést.
"Előbb a saját Földünkön kellene megoldanunk a problémákat, és majd aztán jöhetne az űr. "
Van róla fogalmad, mennyire romantikus és naív ez a te elképzelésed?
Ha örökké arra várnánk, hogy eljöjjön a Kánaán ás majd csak UTÁNA foglalkoznánk nem a közvetlen jóléttel kapcsolatos témákkal, akkor SOHA, DE SOHA nem kerülne rájuk sor. Mindig vannak újabb problémák, mindig meg kell újítani megint és megint például, amit mondtál, a közlekedési infrastruktúrákat, a lakásokat stb.; ezek folyamatosan igénylik a pénzt.
Ellentétesen azzal, ahogy mondtad, az emberiség most pont olyan fázisában van, amikor aránytalanul nagy pénzt költ ezeknek a dolgoknak a rendezésére és csak a nagyobb jólétre, mondjuk a huszadik századdal összehasonlítva. Persze ezzel sincs semmi baj, ezek amolyan ciklikus dolgok. A világháborúk előtt is hasonló kor volt. De az állításod hamis.
Én úgy érzem, egy kimondatlan szűk látókör van ebben az egészben:
ógörögök: "Miért költünk annyit filozófusokra? [megj: nem költünk, szinte ingyen vannak.] Majd ha a perzsákat végre legyőztük, akkor lehet elmélkedni erkölcsről, matematikáról stb. Miféle hasznot hozhatnának ezek a dolgok?"
És hadd tegyem hozzá még, hogy:
az "okos"ok panaszkodnak, hogy miért nem mentünk vissza évtizedek óta a Holdra.
a kölykök azt kérdezik, hány év még, mire űrutasok lehetnek.
a GYIKes kockák arról elmélkednek, amikor majd aszteroidabányászattal tudjuk a ritka fémek hiényát megoldani, vagy az univerzumról eredetéről pontosabb ismereteket szerezni...
...és közben ezek a dolgok nem csak úgy "maguktól" lesznek.
Tök felesleges arról álmodni, hogy hogyan élünk majd 100 év múlva, amikor egyesek még azt a kicsit is, amit erre fordítunk, sajnálnák.
A technikai kényelmi kütyüknek, amit ma használsz, anyagában, technikában igen jelentős részt az űrkutatás volt a szülőanyja.
Gondold, el, ha mondjuk valaki a 15. században kitalálta volna, hogy mi a francnak nagy pénzért hatalmas gályákat építeni, hogy mindenféle hülye ötlet alapján a nyílt óceánon kolbászoljanak új földeket keresve, miközben abból a pénzből rengeteg halászhajócskát lehetett volna építeni a partmenti területeknek zabálnivalót szállítani.
A hetvenes években a lézert kifejlesztő tudósok kutatási alapját el lehetett volna venni, hogy megetessenek belőle ezer vietnami veteránt, hiszen tök fölösleges volt a lézeren dolgozni, az akkori kutatóknak csak halovány sejtéseik voltak, mire lesz ez egyáltalán jó.
Minden, ami ma a kényelmes életed része, onnan ered, hogy valaki nem sajnálta a pénzt, időt, alapanyagot olyan új kutatásokra, amiről akkor még senki nem tudta biztosan, hogy mire lesznek jók.
Van rengeteg dolog, amire lehet sajnálni a kiadást, de pont erre?
ELSŐKÉNT normális természettudományos oktatásra kellene költeni, hogy az emberek nagy része ne legyen ennyire buta és tájékozatlan, mint a kérdező!
Na meg azért is, hogy az emberek többsége ne utálja a tudományt! Aminek tulajdonképpen a kényelmes, nyugodt életét köszönheti...
Tényleg, itt a tudomány rovatban hemzsegnek az ilyen jellegű kérdések:
-mire jó a tudomány egyáltalán, minek költünk rá?
-minek tanítanak az iskolában fizikát, kémiát, matekot stb.?
-miért tanítják az ősrobbanást, nem is igaz
-miért tanítják az evolúciót, nem is igaz
Ez szerintem egy ijesztő tendenciát mutat.
Sajnos egybevág azzal a paranoiás jövőképemmel, hogy a civilizációnk nem csak a gazdag kisebbség és szegény többség közti anyagi szakadás és ellenségeskedés felé mutat, hanem ugyanígy egy művelt "elit" kisebbség és egy nagyon műveletlen többség felé haladunk, középosztály nélkül. És ez a nagy kontraszt ellenségeskedés felé vezet.
Ez csupán egy teóriám volt, de sajnos azt észlelem, hogy divattá kezd válni lenézni, értéktelennek, szükségtelennek tekinteni a műveltséget, a tudományt.
Jön újra a géprombolás és könyvégetés ideje?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!