Hogyan működik az evolúció? (bővebben lent)
Arra lennék kiváncsi, hogy hogyan képes az evolúció a "semmiből" teljesen új dolgokat létrehozni.
Mármint az evolúcióval kapcsolatban tudom, hogy például ha a túlélésemhez szükséges a vázizmaim gyakori használata, akkor az megerősödik és továbbadom az erős vázizmok génjeit, melyek jelen lesznek az utódom genetikai állományában is, így történik az izmok evolúciós fejlődése. Remélem eddig nem írtam hülyeséget.
Na szóval a kérdés maga az, hogy hogyan írható le ez a folyamat, ha nem továbbfejlesztésről, hanem "megteremtésről" van szó ?
Egy példával illusztrálva a kérdést :
Annak a gilisztának amelyik először rendelkezett fényérzékeny sejtekkel nyilván nagy előnyt jelentett ezeknek a sejteknek a jelenléte a túlélésben, így továbbadta a sejtek génjeit, így sok millió év alatt létrejöhetett a látás analizátora. De a giliszta fényérzékeny sejtjei egy teljesen véletlenszerű mutáció eredményei, melyek hasznosnak bizonyultak, így fennmaradhattak ? Vagy itt is a sejtek valamilyen szinten történő továbbfejlesztéséről van szó ?
"Mármint az evolúcióval kapcsolatban tudom, hogy például ha a túlélésemhez szükséges a vázizmaim gyakori használata, akkor az megerősödik és továbbadom az erős vázizmok génjeit, melyek jelen lesznek az utódom genetikai állományában is, így történik az izmok evolúciós fejlődése. Remélem eddig nem írtam hülyeséget. "
Hát, azért ez nem teljesen igaz. Attól hogy elkezdesz edzeni, a génjeid nem fognak megváltozni. Szóval ha már eleve olyan génekkel születtél, amik ideálisak mondjuk a gyors izomtömeg növeléshez, akkor tudod ezt továbbadni.
Amikor új tulajdonságok jelennek meg, azok pedig rendszerint egy sejt, sejtcsoport vagy szerv akár apró kis módosulásával jönnek létre, amik ezáltal specializálódnak, képessé válnak új feladatok ellátására.
Bevallom, a szem kialakulását nem ismerem annyira, jobban utána kell járnom, és inkább nem akarok most hülyeséget írni. De hogy egy konkrét példát mondjak, a tüdőshalak esetében az úszóhólyag alakult át tüdővé. Apró kis változások eredményeképp ugyanaz a szervük, ami az őseikben már megvolt, úgy alakult át, hogy már nem teljesen úszóhólyag, de képes egy kezdetleges tüdőként funkcionálni. A tőlük származó, egyre inkább szárazföldi életmódot előnyben részesítő fajokban aztán persze egyre bonyolultabb, összetettebb felépítésűvé vált a tüdő, de a lényeg, hogy nem a semmiből jelent meg (ez inkább a teremtés tárgyköre lenne), hanem már létező dolog kapott új funkciót.
#2 - Nem is annyira a szem a fontos, csak hoztam egy példát, hogy jobban bemutassam a problémát.
Értem amit mondasz a tüdő kialakulásáról, hogy az nem a semmiből keletkezett, hanem már meglévő szerv specializálódott, de arra lennék kiváncsi, hogy a legelső mutáció ami abba az irányba történt, hogy az a hal képes legyen lélegezni az teljesen véletlenszerű volt, csak hasznosnak bizonyult és fennmaradt ? Vagy pedig mivel annak a fajnak az egyedi egyre többet tartózkodtak a vizen kívül így a génjeikben valahogy megjelent az "igény" a tüdőre, ? ( Tudom elég bután van megfogalmazva a kérdés )
#3 - Igen, ez egy jó példa a véletlenszerű hasznos mutációra, a kérdés továbbra is az, hogy minden esetben erről van szó ?
Borzalmas mértékben leegyszerűsítve, az apró mutációk folyamatosan változtatnak nagyon kicsit az élőlény valamilyen tulajdonságán. Amennyiben ez a változás előnyös, vagy legalábbis nem káros a lény szaporodására és túlélésére, akkor öröklődik, elterjed. Maga a változás TELJESEN véletlenszerű, NINCS benne célirányosság.
Aztán a kicsi változás, szelekció köre ismétlődik rengeteg generáción át, így bizonyos életfeltételekhez egyre jobban alkalmazkodva.
De a fontos rész, hogy nincs célirányosság. Egy mai élőlény bizonyos szerve kialakulásakor teljesen más funkciót láthatott el eredetileg, aztán véletlenül kicsit jó lett másra is, ami újabb fejlődési irányt adott.
A madaak tolla például nem a repülés, a szárny miatt jött létre, egyszerű hőszigetelő szerepe volt, mikor a dinoszauruszoknál lassan kialakult a melegvérűség.
"arra lennék kiváncsi, hogy a legelső mutáció ami abba az irányba történt, hogy az a hal képes legyen lélegezni az teljesen véletlenszerű volt, csak hasznosnak bizonyult és fennmaradt ? Vagy pedig mivel annak a fajnak az egyedi egyre többet tartózkodtak a vizen kívül így a génjeikben valahogy megjelent az "igény" a tüdőre, ?"
Nem, a dolog fordítva működik. Előbb történik a mutáció, ami teljesen véletlenszerű hogy bekövetkezik-e vagy sem, és ha igen akkor hol. Miután a mutáció megtörtént, ha az új egyed számára ez bármi haszonnal jár, segíti valahogy a túlélését (akár csak azzal, hogy egy új tulajdonságnak köszönhetően meghódíthat valami új életteret, ahol sokkal kevesebb a rivális), akkor ahogyan túlél és az élete folyamán szaporodik, a saját megváltozott génkészletét és az ezzel járó tulajdonságot/tulajdonságokat, amik őt sikeressé tették a többiekkel szemben, idővel elterjeszti a teljes populációban.
"Előbb történik a mutáció, ami teljesen véletlenszerű hogy bekövetkezik-e vagy sem, és ha igen akkor hol."
Apró pontosítás: mutáció nem teljesen véletlenszerű, hogy bekövetkezik-e vagy sem, mutáció mindig történik a szaporodás folyamán, az egyedek sohasem tökéletes másolatai (klónjai) a szülőknek. Nem is lehetnek azok, hiszen két különböző szülőtől származnak (ivaros szaporodás), vagyis mindkettőtől örökölnek mindenféle géneket. Ezek keverednek, és ez a keveredés az, ami teljesen véletlenszerű ("ha igen, akkor hol").
Ezt leszámítva jó választ írt a #6-os is, ment is neki a zöld pacsi. Valószínűnek tartom egyébként, hogy ő is így gondolta, csak a megfogalmazás sikerült kicsit félreérthetőre :)
Az evolúció lényege: készüljön minél nagyobb számú, egymástól különböző egyed, aztán majd az aktuális környezet adottságaihoz való alkalmazkodási eredményességük, idomulási sikerük eldönti, hogy melyek lesznek az életképesebbek, ezáltal melyek tudják nagyobb valószínűséggel tovább örökíteni az állandóan változó génkombinációjukat, vagyis genomjukat.
Szerintem #6 sem arra gondolt, hogy a mutáció bekövetkezése véletlenszerű, vagyis vagy nincs, vagy van, hanem az a véletlenszerű, hogy hol történik és mit miben változtat.
Szóval ez is szerintem inkább szövegértelmezési félreértés. A mutációk folyamatos jelenléte szerintem mindenkinek evidens a hozzászólók közt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!