Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy a jövőben...

Lehetséges, hogy a jövőben (több millió évvel a jövőben) egyre több emberi intelligenciával rendelkező faj fog megjelenni?

Figyelt kérdés

Azt hallottam, hogy az állatok (elsősorban az emlősök és a madarak) egyre nagyobb és bonyolultabb agyakkal rendelkeznek, mióta kialakultak a régészeti maradványok alapján.


Már most vannak állatok, amik az emberi intelligencia határait feszegetik (főemlősök, varjak, elefántok), illetve amik nagyon elől járnak (kutyák, delfinek, disznók).


Lehetséges, hogy mi csak a szerencsés elsők vagyunk, akiknél kifejlődött a szapiencia, és több millió év múlva, akár kihalunk addigra, akár nem, szapiens majmokkal, varjakkal és elefántokkal lesz tele a világ amik városokat építenek és elektromosságot termelnek, míg mondjuk a disznók és a kutyák olyan intelligensek lesznek, mint egy mai csimpánz?



2016. aug. 2. 22:58
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A háziállatokat az emberi környezet húzza fel, még a kecskéket is megfigyelték, hogy intelligensebbek, mint tartották róluk (és a "buta" szamarak, valamint a "dagonyázó" disznók is).

A vadon élő állatok intelligenciaszintjét nehéz megállapítani, hiszen a cselekvésük lehet ösztönös, lehet egy gondolatsor eredménye. Csak "laboratóriumi" körülmények között lehet lemérni, hogy egy bizonyos állatfaj mire hogyan reagál, meddig képes tanulni. Ilyen körülmények közé ritka vagy tengeri állatfajokat, például bálnákat juttatni nagyon nehéz.


Az intelligencia mellett nagyon fontos tényező a fizikai képességek megléte, illetve hiánya. Hiába intelligens egy delfin, nem fog maholnap várost építeni, mert nincs miből, nincs mivel, és nincs miért. Ugyanez áll a hollóra, kutyára, stb. Az ember fejlődésének állítólag kulcsmomentuma volt, hogy a hüvelykujját szembe tudta fordítani a mutatóujjával, és így tárgyakat megragadni, felemelni, finommechanikai illesztéseket, megmunkálást végezni.

2016. aug. 2. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Tom Benko ***** válasza:
88%
Hm. A csimpánzok a jelek szerint elindultak a kőkorszakba, szóval lehet, hogy még millió év sem kell. De ez sok dolog függvénye.
2016. aug. 3. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Elvileg semmi akadálya, de tény, hogy amint az első is írta, ezeknek az állatoknak útközben fizikailag meg kell változniuk, mert jelen állapotukban nem alkalmasak komolyabb eszközök építésére és kezelésére.


Persze az, hogy konkrétan hüvelykujj kell-e hozzá vagy valami eltérő, de hasonlóan jó mechanizmusra talál-e rá a természet, az egy másik kérdés.

2016. aug. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az ember kialakult, ugyanúgy megtörténhet más fajjal is, hogy kiemelkedően intelligens lesz. Viszont az ezt gátló hatások között ott lesz az ember is, szóval a fő kérdés, hogy a versengésnek ki lesz a győztese, tud-e majd egymás mellett élni két ilyen faj.
2016. aug. 3. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Cerevisiae ***** válasza:
100%

#4: "Viszont az ezt gátló hatások között ott lesz az ember is, szóval a fő kérdés, hogy a versengésnek ki lesz a győztese, tud-e majd egymás mellett élni két ilyen faj."


Egyetértve a megjegyzéssel, továbbfejelném.


Világos és kőkemény tények állnak rendelkezésünkre, hogy megállapíthassuk, régen igen sok embertípus "fejlődött" egymás mellett, és az értelem versengésében egyértelműen és radikálisan érvényesült a "csak, és csakis egy maradhat" elv.


A főemlősök réges-régóta csodálatosan magas intelligenciaszinttel rendelkeznek (csak annyi történt, hogy most kezdünk rájönni), azonban szerencséjükre mégsem olyan magas intelligenciaszinttel rendelkeztek, mint amivel hajdanán a mai ember versenytársaiként a másféle embertípusok képviseltek. Ill. a fő gond az volt, hogy azok intelligenciaszintje is növekedett. Mindegyik típus gyorsan terjedt, és egyre és egyre több lett a konfliktus (egyáltalán nem feltétlenül háborúkra kell gondolni ilyenkor - erőforrás- és területi kihasználás versenye).


A többi közvetlen versenytársunk eltüntetésével azonban nem álltunk le ma sem! A főemlősök sem kapnak kegyelmet tőlünk, mert most ők kerültek sorra. Élhető területeik csökkennek, egyedszámuk rohamosan csökken, annak ellenére hogy nem tudatos háborút folytatunk ellenük.


Világosan mutatja ez a példa, hogy semmilyen fajnak jelenleg nincs esélye arra, hogy számottevően növekedjen az intelligenciája, mert az ember hatalmas előnyben van (minden mögöttes átmeneti intelligencia-verziót módszeresen vagy kipusztított, vagy evolúciósan impotensé tett drasztikus egyedszámcsökkentéssel, ill. territoriális korlátozással).


Vagyis szvsz. nincs esélye kialakulni semmilyen intelligenciaversenynek jelenleg. Ilyesmi csak akkor történhetne meg, ha valami miatt az emberiség vagy kipusztulna, vagy valamilyen drámai változás miatt elállatiasodna. Vagy valami laboros szuperállat kiszabadulva elterjedne (de ez utóbbi féle elképzelések már a SCI-FI világába tartoznak).

2016. aug. 3. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tom Benko ***** válasza:
90%

Nem világos, miért lettem lepontozva, lehet, hogy a források hiányáért, ezeket akkor pótolnám. (Bár elég lett volna jelezni.)


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2016. aug. 4. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tislerics Máté ***** válasza:
78%
A két legesélyesebb jelölt a csimpánz és a gorilla. A probléma ami lehet, az maximum az eltérő értékrendekből adodó konfliktusok kezelése. Ami ugye sose volt nagy erősségünk...
2016. aug. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tom Benko ***** válasza:
100%
@Tislerics Máté: Na igen, még két szomszédos embercsoport is nehezen tolerálja egymást, ha még jönnek a csimpik is, mi lesz itt?
2016. aug. 5. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 cso91 válasza:

Szó szerint véve emberi értelemmel rendelkező faj nem lesz még egy, csak az ember, ezért emberi :)

De más intelligens állatfajok szerintem kialakulhatnak, de azok akkor is egy kicsit máshogy, sajátságosan fognak gondolkodni. Nagyon sok olyan állatfaj él, ami már egy kicsit megközelíti a mi intelligenciánkat, tehát már egy 3-5 éves gyerek szintjének megfelelnek, ami azért brutális, ha mélyen belegondolunk, de amint mondtam, nem teljesen olyan, mint a miénk. Egy csimpánz bizonyos agyi képességei, pl messze az ember felett vannak. Ha mutatnak neki számokat pár másodperc alatt sorba rendezi, míg az ember épp csak felfogni képes, hogy mi van a kijelzőn, mégis mi teszteljük őt, nem ő minket. Jóval összetettebb ez a téma, mint elsőre tűnik. Az ember ebben ugyanúgy lehet gátló tényező, mint elősegítő is.

Egy laboratóriumban gyűjtik ezeket az állatokat, esetleg tenyésztik is őket, nem tudom, de ha az ember vetélytársai lesznek egyszer, akkor nem sok jó vár rájuk (vagy ránk).

2018. szept. 20. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!