Hogyan tanuljak kemiat úgy, hogy meg is értsem? Én vagyok ilyen hülye hozzá, vagy ezzel mindenki ennyit kínlódik?
Nagyon fontos lenne, hogy megertesem a kemiat, mert emeltszinten szeretnék belőle érettségizni.
Bevallom, alapiskolan szartam az egeszre, tiszta kettes-es tanuló voltam, örültem hogy nem buktam meg!
Azonban kiskorom óta orvos szeretnék lenni, és most jöttem rá, hogy ezért menyi áldozatot kell hozni ( nem csak ugy az ölembe pottyan egy orvosi diploma) !
Lelkileg készen állok az egeszre, azonban az agyamat nem igazan birom rahangolni a tanulasra!
Biologiaval nincs gond, mivel abban nagyon nincs mit erteni, csak megtanulni kell.
Azonban a kemia mar nem ilyen egyszerű! Eloslvasom az anyagot egyszer,kétszer, háromszor..., es meg mindig nem ertem! Ugy erzem magam, mint egy földönkívüli, aki épp most csöppent erre a bolygóra! Érdekel a kémia, és szeretem is, azonban egyszerűen nem értem! Hogyan érezzel rá a kemia logikajara? Nekem ilyen nehez a kemia, vagy erre tenyleg kell egy bitonyos adotrsag?
Az akaraterőm megvan, de mivel soha semmit nem értek belőle, ezért.mindig elemegy a kedvem a tanulástól!
Mivel tudnám egyszerűbbé, és érthetőbbé tenni a tanulast?
Nagyon örülnék, ha valaki tudna segíteni!
" 14-15 évesen nem tudtam és értettem kb semmivel sem kevesebbet, mint amennyit így, majd két évtized elteltével itt a GYK-n láthattok belőlem. Amiket most általában ide írkálok, azt 14-15 évesen pöccre ugyanígy le tudtam volna írkálni. "
hm... habiszti
maximum ha akkor is csak okoskodni tudtál, mert tanulási tanácsot nem igazán adtál
"Na, ilyen pedig az oktatási rendszertől függetlenül nem létezik, ha valaki _magas_ (!) affinitást mutat az adott tudományágak, illetve az azokhoz szükséges gondolkodás felé. "
nagy szart, hiába próbál megoldani egy olyan feladatot, amire ismerni kéne a (tankönyvíró szerint triviális) keverési egyenletet, ha egyébként az alkének témakörében teszik fel a kérdést még rohadtul impossible lesz
ja különben Mojjo nézz szét kicsit mondjuk a kömal fórumon, mert attól hogy itt ilyen kis okosnak számítasz, ez a hely elég limonádé
kicsit komolyabb kérdésed van, rögtön nincs rá válasz, csak az ezredik házikérdés meg a tucatgondolatok
@10: köszi
@11: nem igazán érzem építőnek beleragadni egy olyan vitakörbe, ahol az előző hozzászólásaimat magyarázom. Elsősorban a kérdező meglátásai, véleménye, visszajelzése érdekel és számít. De ha már belé(m)kötöttél:
- valamit félreérthettél, nem tanulási tanácsokat szerettem volna adni, így nem meglepő, hogy nem is azokat adtam
- nem igazán úgy értelmezem a kérdező írását, hogy konkrét feladatokkal gyűlt meg a baja, inkább úgy, hogy általánosságban nem érti az egészet (de ezért is hasznosabb lenne az ő visszajelzése)
@12: na ne röhögtess :) Köszi, de pontosan látom az egyes fórumok szintjét, ezét is, sok másikét is. Magamat meg eleve nem ilyesmihez mérem, és ettől óvaintenék másokat is.
11-es, miért akar megoldani a tankönyvszerző szerint triviális keverési egyenletet, ha nem tart még ott?
Fel kell ismernie, ha nem a tudásszintjének megfelelő könyvet veszi a kezébe.
Ha kémia emeltre Villányi kétszintűjéből áll neki tanulni, mert azt ajánlották a felkészüléshez, nyilván hozzá sem tud szagolni. Akkor kezdje az alapoktól! Viszont ha ezt nem ismeri fel...
Kérdező, miből tanulsz? Kezdd alacsonyabb szinten, ha nem megy, aztán ha az fejben van, térj vissza a nehézséget okozóra.
Kedves kérdező!
Kezd újra a kémiát, az alapoknál.
A legegyszerűbb számítási feladatok közé tartozik, hogy például citromsavat titrálunk nátrium hidroxiddal.
Nade ha nem tudod, hogy mi az a citromsav, hány értékű sav, ésatöbbi, akkor még ezt sem fogod tudni megoldani, mert az alapok hiányoznak.
Kezd el megtanulni az alapokat a tankönyveidből, esetleg heti egy alkalommal felkészítő tanárt kellene fogadni, aki terel, és a felmerülő kérdéseidet megválaszolja, a nagyon absztrakt szabályokat érthetően elmagyarázza.
Ne szarj be. Mojjoval nem értek egyet, az orvosi egyetem első két éve után egyáltalán nincs rá szükség, és az orvosi munkában is csak néhány szakterületen fordul elő, hogy tényleges kémiai ismereteket használna az orvos. Ezeket meg nyilván nem fogja választani, ha nem ehhez van affinitása. A kutatást leszámítva az orvostudomány nem igazán az a szakma, hol bármit is érteni kellene. 6 év tanulás után megtanulod a kivizsgálás-kezelés ostoba algoritmusait, aztán ha azokat tudod, és van némi soft skilled, tökély. Vagy leszel sebész, és pláne gondolkodnod se kell.
Kezdd az alapoktól, nehéz így, hogy sokat kihagytál, és hézagos a tudásod, építs fel előbb egy középszintű tudást, aztán arra jöhet az emelt.
Erősen ingadozom Mojjo és a többiek álláspontja közt. Én harmadéves voltam idén, én annó a kémiát és a fizikát pont az összefüggései miatt szerettem, ahogy a történelmet is (mert korántsem csak évszámok vannak, ha valaki kinyitja rá a szemét, ott is logikus folyamatok vannak, mi miért történik, hogyan hat más eseményekre stb.) Magolni meg gyűlölök, de persze azt is kell, és szerencsére belerázódtam.
Ha tényleg így igaz a helyzet, ahogy a kérdező írja, ott a dolgok átlátásával van baj, és nem arról szól az egész, hogy kémia így vagy úgy, hanem arról, hogy pl. meg fogja-e érteni az élettant, kórélettant. Aminek az értése nélkül jó orvos sajnos nem lehet.
Én azonban azt sem zárnám ki, hogy a gond az általános iskolás alapok szinte teljes hiányával van. A kettes általános iskolában kémiából kb. zéró szint.
Tehát a kérdezőnek teljesen elölről kellene kezdenie, a legelső általános iskolás kémiakönyvével, netán tanárral. Hátha úgy megérti, látni kezdi az összefüggéseket. Ha nem, akkor sajnos igaza van Mojjo-nak, és én sem szívesen írom le, mert én is mindig inkább bátorítást szoktam itt írni.
Az a helyzet, hogy kémia nagyon logikus, és középiskolai szinten meglehetősen egyszerű. Nem hiszem, hogy nagyon különleges adottság kellene a megértéséhez, 90-100-as IQ is elég hozzá.
Szerintem csak bemagyarázod magadnak, hogy nem érted, amit olvasol, vagy inkább hiányosak az alapjaid, általánosban nem tanultad meg eléggé az anyagot, és hiányosak az alapjaid. Talán át kellene venned megint a 7-8.-os könyveket, de főleg a 7.-est, mert ott vannak az alapvető dolgok.
Ha megvagy a pótlással, jöhet a középiskolai általános, szerves és szervetlen kémia.
Én azt javaslom, hogy használd Villányi Ötösöm lesz kémiából című könyvét, oldj meg minél több feladatot belőle, ahogy már többen is írták, mert azzal tudod fejleszteni azt a képességedet, hogy alkalmazni tudd a tankönyvben megtanult ismereteket. A lényeg, hogy fokozatosan haladj, ne egyből a legnehezebb példákkal kezdd, hanem csak olyannal, amelyikhez már elég elméleti tudást szereztél.
Lehet, hogy vannak hibák a gondolkodásodban, de sok gyakorlással fejlesztheted a képességeidet. Ha nem is vagy született zseni, kellő szorgalommal eljuthatsz arra a szintre, hogy akár 80%-ra is megírd az emelt érettségit, úgy hiszem.
Az Ötösöm lesz kémiából mellett szerezd be Villányi kétszintű érettségire felkészítő feladatgyűjteményét is, és abban is folyamatosan oldj meg feladatokat. Vannak benne tesztek, esettanulmányok, kísérletelemzések, amelyek megoldásával fejlesztheted a problémamegoldó készségedet, és segítenek átlátni, megérteni az anyag egészét.
Egyébként ha nem tudsz megérteni valamit, akkor írd le konkrétan, hogy mi nem megy, tegyél fel kérdéseket, itt sokan vannak, akik biztosan segítenek neked. Vagy írhatsz akár nekem is privát üzenetet, most készülök az ELTE-re kémia szakra, valami kis fogalmam van a tantárgyról, és még frissek a középiskolai élményeim. is.
Húha. Az aki azt mondja, hogy egy kémia IQ-ból megoldható, valamint nagyon egyszerű az emelt érettségi az látott már érettségi feladatlapot? A mai emelt szintű érettségik bármelyikéről elmondhatók, hogy nem egyszerűek, sőt az utóbbi években igencsak OKTV szintet súrolnak, az meg azért nem az átlag diáknak van kitalálva! Nem tudom pl. hogy azt valaki IQ-ból, hogy találná ki, hogy a réz reagál-e a sósavval vagy sem? Szerintem sehogy.. Vagy, hogy a következő molekulákat sorold be polaritás szerint apoláris vagy poláris molekuláról van szó? Na ezt még úgy sem.. Ehhez kell tanulás, kell gyakorlás. Kedves kérdező! Nekem is ugyanez volt a problémám mint Neked. Elkezdtem, több könyvből tanultam, leültem, néztem a feladatokat hozzá, de egyszerűen nem ment! Emelt szintű faktra jártam (tegyük hozzá nem sokat tanultunk rajta). Szerintem sokunknak ismerős, és persze tisztelet a kivételnek, az a tanár típus főleg így a természettudományos tantárgyak területén, hogy következő órára tanuld meg ettől eddig, meg ha kérdezel valamit a válasz ez: azért van így mert így van típusú tanár. Tehát olyan tanárok tanítanak sokszor akik kis szerencsével elvégezték a tanárit, semmi kedve nincs a tanításhoz, nem is érdekli, csak valaminek lenni kellett, otthon azért mégsem lophatja a napot.. Szóval én is azt csináltam amit te.. Elkezdtem az ötösöm lesz példatárat, úgy oldogattam meg a feladatokat, ami a könyv logikája volt. Persze az 5.-6. fejezetnél elakadtam, mert nem is értettem mi miért van így. Nem vettek fel orvosira első évben. Nem volt meglepetés számomra, így utólag örülök is neki, tuti megbuktam volna, mert nem értettem amit csinálok. Kerestem egy magántanárt, vele kezdtem el készülni az 2 emeltre (kémia, biosz). Ő kidolgozva ide adta nekem amit meg kell tanulnom, világosan érthetően minden szépen le volt benne írva. Órán ezt vettük vele át, ha valamit nem értettem addig magyarázta, addig hozta a példákat míg nem ment úgy ahogy kellett neki. Számolásoknál ugyanígy, addig számoltunk, és mutatta meg, hogy milyen különböző módszerekkel lehet megoldani a feladatokat, amíg meg nem találtam az én logikámnak megfelelőt.
Tudni illik, a logika és a szövegértés fejleszthető! Ha gondolod írj egy üzenetet és elküldöm a tanár elérhetőségét. Szóval ne add fel, ha a lelkesedés meg van hozzá és a kitartásod, szorgalmad is, akkor tanárral simán menni fog. Legalábbis megpróbálni mindenképpen meg kell, max. ha úgy sem megy, akkor kicsit hagyd a dolgot és 1-2 év múlva térj vissza rá, mert sokat tud fejlődni az agy! Hajrá!!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!