Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol fagyna meg gyorsabban az...

Hol fagyna meg gyorsabban az ember? A világűrben közel abszolút 0 fokhoz vagy az északi sarkon -80 celsius fokban?

Figyelt kérdés
A kérdés szempontjából nem érdekes hogy élő vagy halott emberről van e szó a lényeg hogy 36,5 celsius a testhőmérséklete. De akár azt is kérdezhetném hogy 1 m3 víz kocka formályú edényben hol fagyna meg előbb?
2016. jún. 12. 11:41
1 2 3
 1/21 crudy ***** válasza:
16%
Ha két testet össze érintesz, közelíted egymáshoz vagy folyadékot összekeversz akkor megpróbálják kiegyenlíteni a hőmérsékletüket. Igaz ez a közegekre is. Ha te az űrben lennél minden ruha nélkül akkor a tested megpróbálja felmelegíteni az űrt. Nyilván az űrben sokkal hidegebb van mint a sarkkörön így nagyobb ellenállással találkozik a tested. Szóval természetesen az űrben. A északon kicsit dideregnél aztán hipotermiában meghalnál, az űrben viszont rögtön megfagysz.
2016. jún. 12. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Mikor fagysz meg gyorsabban a magyar téli –20 °C-ban? Ha meztelenül ráfekszel egy vaslapra, vagy ha belecsavarod magad egy jó vastag paplanba? (Mindkétszer kint vagy a szabadban, fűtés nincs.) Ha ezt a kérdést meg tudod válaszolni, akkor még annyit kell az eredetihez, hogy a vákuum sokkal jobb hőszigetelő anyag, mint a levegő.


Szerintem az északi sarkon fagynál meg gyorsabban. (A víz pedig nem fagyna meg a világűrben, hanem elforrna. Vagy elszublimálna, ha már fagyott állapotban viszed oda. Legalábbis ez elég sanszosnak tűnik… De amit a zárójelbe írok, az sosem egészen biztos, emiatt ne kövezzetek meg.)

2016. jún. 12. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

(Megvan miért rossz, amit zárójelbe írtam: mert a kérdező belerakja egy edénybe, és akkor valamilyen nyomás alatt lesz a víz, meg nem tud elmenni.)


A téli vaslap mellé meg talán jobb példa lenne az antarktiszi –50 °C-ban viselt sarkvidéki ruha.


(És még egy apróság, ha már írogatok, hogy az északi sarkon még télen is ritkán megy le –80 °C-ig a hőmérséklet, inkább a délin fordul elő ilyesmi évi rendszerességgel.)

2016. jún. 12. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
De nincs semmilyen szigetelés, azzal persze, összevissza lehetne módosítani, csak egy test van védelelem nélkül.
2016. jún. 12. 12:52
 5/21 anonim ***** válasza:
0%

Attól még, hogy lejjebb van vákuumban, még nem forrna el a víz abszolút nulla közelében.

Tehát a világűrben hamarabb megfagynál, főleg ha a nap sem süt. De a sarki hőmérsékletek is veszélyesek; azt mondják, hogy akár a szemgolyód is elkezdhet megfagyni extrém hidegekben.

2016. jún. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
*a forráspont van lejjebb
2016. jún. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

A vákuum egy szigetelés, mivel aránylag kevés dolog van benne, ami vezeti a hőt, azt hogyan veszed ki a világűrből?


Ha a szigetelést ki akarod hagyni, akkor a legjobb, ha valami folyadékot keringetsz a delikvens körül, mondjuk –196 °C-os folyékony nitrogént, amivel elvezeted a hőjét. Természetesen az gyorsabb lesz, ha –269 °C-os héliumot keringetsz körülötte.


De ha kirakod a világűrbe, akkor automatikusan ott lesz körülötte k*va sok vákuum, ami megakadályozza, hogy hővezetéssel leadja a hőjét, így csak a fekete test sugárzás marad, ami sokkal lassabban hűti le, mint ha a körülötte fújú hideg levegő elviszi a melegét. Sőt, ha van a közelben csillag (például a itt a Naprendszerben teszed ki a Föld pályája mellé), akkor nem hűlni fog szerencsétlen, hanem melegedni. Akár több száz Celsius-fokra is.

2016. jún. 12. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Egyébként szerintem is az északi sarkon talán még nem is kell ilyen hidegnrk lennie, hiszen sokan nem tudják, de a hőmérséklet közeg nélkül nehezen értelmezhető fogalom. Csak anyagnak lehet hőmérséklete, mivel a hőmérséklet az anyag részecskéinrk mozgását jellemzi. Ha egy fazék forró vizet kiteszek télen a szabadba -12 fokba akkor lassabban hűl ki(veszi fel a környezet hőmérsékletét mintha egy kád vízbe tenném és 5 fokos vizet engednék mellé hogy az edény falának nagy része érintkezzen a vízzel. Tehát ha csak a hőmérséklet számítana akkor kinnt kéne előbb lehűlnie, de nem így van. A húsz fokos víz is több energiát von el a testünkből mintha csak a 10 fokos levegőben lennénk. Így szerintem az űrben nem lehetne olyan gyors lehűlés mivel gyakorlati értelemben közegről ami kölcsönhatásba léphetne a testel nem beszélhetünk. Az űrben csak kisugározza a test a maradék energiáját persze a legvégső állapotban (amikor már minden energiáját kisugározta) alacsonyabb hőmérsékletű lenne mint természetes körülmények között a Földön bárhol.
2016. jún. 12. 13:08
 9/21 anonim ***** válasza:
52%

Hőmérséklet nem csak részecskékre értelmezhető, hanem sugárzásra is. Innen a háttérsugárzás 2.7 K-es hőmérséklete.


A kérdés szempontjából nagyon nem lényegtelen, hogy hol teszed ki azt a testet az űrbe, a Naptól milyen távol. Ha a Föld közelében, és még forog is, akkor meg se fog fagyni, annyi napsugárzás éri. Hiszen a Föld is épp emiatt nem fagy meg 4 milliárd éve.

2016. jún. 12. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Galaxisok közötti űrbe teszem.
2016. jún. 12. 14:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!