Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet áthidalni egy...

Ozmium42 kérdése:

Hogyan lehet áthidalni egy ilyen evolúciós "ugrást"?

Figyelt kérdés

Itt a fórumon olvastam valamelyik evolúciós vitában, hogy egy majom fajnak és az embernek azért nem lehet közös utóda, mert az emberek kromoszómaszáma eltérő, ami a majomban még két kromoszóma, az az emberben fúzionált egy kromoszómává.


[link]


Ha egy populációban feltűnik egy olyan egyed, aminek ilyen fúzionált kromoszómája van, az hogyan örökítheti tovább a genomját, ha már szaporodásképtelen a többiekkel?



2016. jún. 6. 14:53
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
15%

Az ember nem a mai csimpánzból fejlődött ki, hanem az ember és a csimpánz közös őséből, ami ma már nem él.


Lehetséges, hogy ennek a közös ősnek is 23 pár kromoszómája volt, mint az embernek.

2016. jún. 6. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Látszik az emberi 2. kromoszómán, hogy két másikból olvadt össze, tehát kettő volt eredetileg, ami a csimpánzban megmaradt, az embernél pedig összeolvadt, vagyis mindenképpen fúzió és nem szétesés történt. Egyébként még ha igazad is lenne, a kérdésem ugyanúgy vonatkozna arra az esetre is.
2016. jún. 6. 15:23
 3/24 anonim ***** válasza:
0%
Sehogy. A legtöbb nagyobb evolúciós ugrás lehetetlen, és soha nem történt meg. Hogyan lesz mellső lábból fokozatosan szárny? Az átalakulás évmillióinak nagy részében járásra már nem, repülésre még nem alkalmas. Le lehet pontozni. De az ilyen kérdésekre vallásos burrogásokon kívül még választ nem kaptam. És hiába vág vissza bárki azzal, hogy "akkor hogyan jött létre?", mert fogalmam sincs.
2016. jún. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
18%
Na ez egy jó kérdés a legvalószínûbbnek azt tartom hogy a kromoszóma fúziója nem hirtelen hanem fokozatosan következettbe.
2016. jún. 6. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:
#4 Hogyan képzeled el? Szerintem vagy külön van, vagy egyben, nincs átmenet.
2016. jún. 6. 15:35
 6/24 anonim ***** válasza:
25%
3. Nem az evolúció a valószínûtlen hanem az élet maga egyszerûen csak túl bonyolultnak tûnik nekem ahhoz hogy csak úgy létrejött... Bár lehet hogy volt rà ideje hogy ilyen komplexé váljon. Evolúciós ugrások pedig nincsenek csak fokozatos fejlôdés van evolúciós láncszemek sincsennek csak épp abban a fejlôdési szakaszból találtak meg kövületeket teljes képet csak akkor lehetne kapni ha 100 000 éves szakaszonként tallálnánk kövületeket, az evolúció biztos hogy mûködik mert most is megfigyelhetô. Ha nagyon kell küldök youtube videót.
2016. jún. 6. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 hollófernyiges ***** válasza:
92%
A problémát ilyenkor az okozza, hogy a sejtosztódás során a kromoszómák nem tudnak megfelelően párosan elrendeződni és az egyik utódsejtben két kromoszóma marad a másikban meg egy sem (ilyenkor az utódsejtek többnyire életképtelenek). Ha két kromoszóma egybeolvad (nem túl ritka, ha az egyik vége letörik), akkor a párosodás még lehetséges, ha az azonos szekvenciájú két párjával párosodik (egyik oldalon mondjuk 10-11. egybeolvadt kromoszóma, másikon a 10. és 11.) Ezért elvileg lehetséges hogy különböző kromoszómaszámú egyedeknek termékeny utódja szülessen, pl vannak termékeny öszvérek is, ha ritkák is. De ez egy genetikailag instabil állapot és az utódok egy része steril, ezért az egyik változat előbb-utóbb kikopik. Ha kicsi a populáció, akkor van rá esély, hogy az új verzió marad meg (embernél a 23 kromoszómás) és mivel a régi változattal már nehezebben tud életképes utódot létrehozni egy új faj jöhet létre belőle.
2016. jún. 6. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
37%
A biológiai jelenségek nem digitális jelek sokkal inkább analógikusak, folyamatosak szépen lassan létrejöhet a fúzió nem kell hogy varázsütésre történjen volt ideje bekövetkezni egy ilyen változásnak.
2016. jún. 6. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

Közvetlenül a két kromoszóma fúzionálása még nem akkora probléma, mert a másik egyedben a két külön kromoszóma nagyjából azonos szekvenciát fog tartalmazni, mint a mutáns egyedben az összeolvadt kromoszóma. Látom Hollófernyiges is ezt fejtegette, ebben az esetben még elképzelhető a kromoszómák párosodása.

Csak aztán amikor már hosszú ideje szaporodik külön a fuzionált kromoszómaszámú sejtvonal, és az az egy bizonyos kromoszóma más irányba mutálódik mint a másik kettő, előbb-utóbb elérkezünk egy olyan ponthoz, ahol hiába tartalmaz még jórészt hasonló szekvenciákat a 2 kicsi és az 1 nagy, ha mellette a különbségek már túl nagyok a kromoszómák párosodásához.


Talintulli, amúgy a szárnnyal nagyon mellényúltál, az történetesen egy olyan rész ami elég jól ismert. Már régóta ismert hogy tollak sokkal előbb alakultak ki a pikkelyekből, mintsem a repülő életmód megjelent volna. Akkoriban még más célt szolgáltak, termoreguláció, rejtőszín, párválasztás. Később éppen elég volt annyi, hogy egy kis fán élő gyíkocska kihasználta a tollak nyújtotta megnövelt testfelületét az ágak között siklásra, és ha nagyobb eséllyel éltek túl azok amelyek hatékonyabban közlekedtek a levegőben, egyenes az út a szárnyakhoz.

Egyébként konkrét fejlődési vonalat is írhatok neked, ahogy a Saurischia taxonnál megjelentek a légkamrás nyakcsigolyák, a megnyúlt nyak, a Theropodáknál már kifejezetten jellemző volt a két lábon járás, a Neotheropodáknál jelent meg a villacsont, és eltűnt a kéz 5. ujja, stb.

2016. jún. 6. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
98%

Hát persze hogy megjelentek a bolond kreósok...

Egyébként nagyon jó kérdés. A választ leírták már, itt egy kép róla ami szerintem elég szemléletes:

[link]

2016. jún. 6. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!