Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudja a fény, hogy...

Honnan tudja a fény, hogy mennyivel kell mennie? Azaz miféle vonatkoztatási rendszert használ olyan térben, ahol tömeg van, és olyanban, ahol nincs?

Figyelt kérdés

2016. máj. 29. 16:14
1 2 3 4
 1/36 A kérdező kommentje:

Pontosítanom kell a kérdést, mert elkapkodtam. Tehát:


Honnan tudja a fény, hogy mikor megy fénysebességgel? Mihez viszonyít, hogy tudja, az az abszolút sebességhatár? Azaz honnan tudja, mi a zéró km/s?

2016. máj. 29. 16:20
 2/36 anonim ***** válasza:
95%
A fény buta. Nem tud semmit.
2016. máj. 29. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 EagleHUN ***** válasza:
84%

Anyagokban pl üvegben, vízben a fénysebesség is kisebb, és ott a fény is lassabb.

A fény nem tud semmit ahogy előző mondja, a fény mindig az adott közegben elérhető maximummal megy.

2016. máj. 29. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 anonim ***** válasza:
50%
A fény sebessége a téridő szerkezetéből adódik, bár azt nem tudni, hogy miért pont ennyi. (Még az sem kizárt, hogy időben lassan változik.) Amúgy hasonlóképpen összeadódik és kivonódik, mint minden más sebesség, csak a relativisztikus hatások miatt bármely vonatkoztatási rendszerből nézve ugyanannyinak látjuk, és ezt hívjuk fénysebességnek.
2016. máj. 29. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de az látható, hogy Dávid Gyula nem volt a válaszadók között, mert senki nem a kérdésre válaszolt.


Akkor a kérdés egy példában:

Képzeljünk el egy fotont, ami az űrben fénysebességgel halad. A legközelebbi galaxis 100 millió vagy 1 milliárd fényévre van.


Honnan tudja a foton, hogy a maximális sebességhatárral közlekedik?


A Michelson-Morley-kísérlet (1887) a Föld sebességét akarta megmérni az éterhez és az abszolút térhez viszonyítva. Ehhez meg akarták mérni a fény sebességét a Földhöz képest, ami - ma már természetesen - nem volt lehetséges, mivel a fény sebessége minden irányból mérve ugyanakkora, a tér és az idő egységes szerkezete miatt.


Így van, nem tudjuk, miért akkor a fénysebesség, amekkora.


De mihez képest fénysebesség a fénysebesség? Hol az a nulla km/sec, amihez képest a fény 300 ezer km/sec-kel száguld? Ha a térnek nincs kitüntetett pontja (ha nincs), akkor mihez képest mérjük a fény sebességét, azaz honnan tudja a fény, hogy íme, a sebességhatárral közlekedik?


Lehet, hogy ennek magyarázatát kevesen értik a Földön, de valaki talán akad, aki ezt a részt érti és választ tud adni.


Előre is köszönöm.

2016. máj. 30. 13:22
 6/36 anonim ***** válasza:
91%

"Honnan tudja a foton, hogy a maximális sebességhatárral közlekedik?"

Nem értem, min akadsz fent. A foton nyilvánvalóan nem tudja, hogy milyen sebességgel kell haladjon, hanem egyszerűen felveszi az adott közegben elérhető maximális sebességet. Ennyi.

Nem arról van szó, hogy az űr tele van piros szegélyes kör alakú táblákkal, a fotonrendőrség pedig aktívan figyeli és bünteti a gyorshajtókat... hanem a maximális sebességet azért hívjuk így, mert semmi nem képes e fölé gyorsulni!

2016. máj. 30. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 A kérdező kommentje:

Az rendben van, hogy semmi nem képes a fénysebesség fölé gyorsulni, és értem azt is, hogy miért.


De mihez képest megy a foton fénysebességgel? Hol van a térben vagy bárhol az a viszonyítási alap, amihez képest meghatározza a fény sebességét? Ha nincs a térnek kitüntetett pontja, nem egy álló tér, akkor mi a túróhoz viszonyítva megy fénysebességgel?

2016. máj. 30. 15:26
 8/36 tatyesz ***** válasza:
88%
Én vagyok az a viszonyítási alap, amihez képest a fény fénysebességgel megy, mert én 0 km/s-mal mozgok. És az univerzum összes fotonja tudja, hogy hozzám képest kell fénysebességgel menniük.
2016. máj. 30. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
90%

Amennyire tudom, bármihez képest, ez a lényeg.

De javítsatok ki ha tévedek!

2016. máj. 30. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 A kérdező kommentje:

Tatyesz és Gabriel.Tailor:

na, ez már valami. Kapiskálom. Ha alá van támasztva, el is fogadhatom, amennyire a világ létét stb. elfogadhatom valósnak.


Tehát most már csak kellene valaki, aki érthetően elmagyarázza (feltéve, hogy eléggé érti ahhoz, hogy el is tudja mondani), hogyan van megkonstruálva a relativitás annak megértéséhez, hogy a dolgok így működnek, azaz az emberi génekbe kódolt felfogóképesség határmezsgyéjén.


Azaz hogyan kell elképzelni a relativitást nagyobb halmazban vagy egészként, lényegesebb makrotételeiben, hogy a Világegyetemben ez a dolog így működik.

2016. máj. 30. 16:01
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!