Megfelel-e egy egy fuggolegesen felallitott femcso villamharitokent?
A telkemen a hétvégi házamra felraktam annak idején egy szép nagy CB antennát (penetrator). Ezt ugye illik földelni, és persze villámhárítóként is üzemel. Ott letettem a föld alá egy szép nagy alulemezt, aminek minden évben ellenőrzöm a földelési ellenállást. Lassan 20 éve megvan a rendszer, és cseppet sem romlott a földelési ellenállása. Ha az aluminium oxid, (mármint ami a vezető felületén kialakul oxidréteg) olyan vészes volna, a távvezetékeknél se használnák, hiszen az összeillesztéseknél a csapolásoknál is probléma lenne a rossz vezetőképessége ...
maci
"olyan vészes volna, a távvezetékeknél se használnák"
Csak azt kéne tudni hogy a távvezetékek nem színalumíniumból készülnek mert az túl puha lenne és ezért mivel ötvözött nem oxidálódik olyan könnyen.
... és nyilván én sem színaluminiumot használtam ...
maci
Hűha. :) Menjünk sorban.
1. Cső? Nem reped szét. Sőt, a villámáramtól összeroskad. De ha összeroskad (vagy ha szétreped, akkor is), már nem olyan jó szilárdságilag, elhajlik, stb. Így hát mégsem olyan jó ötlet, mint a tömör anyag.
2. Hegyes vég? Ezt 100 éve hitték, hogy fontos. Ma már nem úgy gondolják.
3. Rézlemez? Drágább, mint a vas, viszont átlag talajban tartósabb . De van nem átlagtalaj is, és van olyan vas is, ami bírja a talajt.
4. Egy földelésre több villámhárító? Kb ugyanannyi munkával, de ellenkező irányban kéne gondolkodni, mindegyik villámhárítónál földelés, és ezen földeléseket összekötni a talajszint alatt.
5. Alumínium föld alá? Pont a távvezetékeseknél van az a szabály, hogy terítés közben nem érintkezhet a földdel... mert tönkreteszi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!