Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikailag létezhet olyan...

Fizikailag létezhet olyan hold, ami nem csak a bolygója elől rejti el folyamatosan az egyik oldalát, hanem a központi csillaga elől is?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy ebben az esetben a bolygó keringési ideje a központi csillaga körül ugyanannyi kell legyen, mint a hold kétfajta keringési ideje. Csak azt nem tudom, hogy egyáltalán előállhat ilyen eshetőség?
dec. 17. 15:28
 1/8 anonim ***** válasza:
54%
Próbáld felrajzolni, "eljátszani". Kell hozzá három pingpong labda, ebből az egyiknek az egyik felét alkholos filccel színezd ki. És kezd el a 3 labdát egymás körül mozgatni.
dec. 17. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Elméletileg el tudom képzelni, de azt nem tudom, hogy nincs-e valami fizikai oka (hatalmas tömegek, gravitáció stb.), ami akadályozhatná egy ilyen rendszer létrejöttét.
dec. 17. 15:50
 3/8 anonim ***** válasza:
73%

Ehhez az kell, hogy mind a bolygó, mind a holdja kötött tengelyforgást végezzen. Tehát a bolygó is ugyanannyi idő alatt forduljon körbe a tengelye körül, mint amennyi idő alatt megkerüli a csillagot. A holdja ugyanígy, csak a bolygó tengelyforgásával ellentétes irányba keringve.

Ez Nap-Föld távolságban aligha kivitelezhető, mert a lassú tengelyforgás miatt nem tudna a Hold Föld körüli pályán maradni, de egy csillaghoz nagyon közel keringő bolygón elméletileg kivitelezhető lenne.

dec. 17. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Szóval, akkor lehetne lehetséges ez a háromféle összehangolt mozgás, ha a bolygó elég közel kering a csillagához. Köszi. :)
dec. 17. 16:18
 5/8 anonim ***** válasza:
32%

#3 A bolygó körbefordulási idejére nincs semmilyen megkötés, nem kell kötött forgásúnak lennie.

Ha a hold mindig csak az egyik oldalát mutatja a napja felé, akkor kizárt, hogy a bolygó felé is csak az egyik oldalát mutassa. Könnyű ezt belátni, hiszen amikor a bolygóról nézve holdfogyatkozás van, akkor a hold ugyanazt az oldalát mutatja a bolygónak, mint a napnak, viszont napfogyatkozáskor, ha a hold továbbra is ugyanazt az oldalát mutatja a napnak, akkor a bolygónak pont az ellenkező oldalát láttatja. Illetve van két, geometriailag helyes megoldás; amikor a hold kötött forgású a napjához képest és állandóan a nap-bolygó egyenesen van (mindig hold-, illetve napfogyatkozás állapotában), de sajnos ilyenkor nem kering a bolygó körül, így nemigen beszélhetünk holdról, meg nem is sokáig tartana ez az állapot, hiszen lezuhanna a bolygóra (hacsak nem pontosan a bolygó és a napja között van egy olyan pontban, ahol a rá ható erők (nap vonzása, bolygó vonzása, napszél hatása, stb...) éppen egyensúlyban vannak, de ez egy instabil állapot).

dec. 17. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
70%
1, 2 és 3 Lagrange-pontokon keringő hold kötött tengelyforgással meg tudná ezt valósítani.
dec. 17. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
83%
#6 Az L1, L2 és L3 pontok instabil helyzetek, nem maradna ott sokáig egy hold, akkor már inkább az L4 vagy L5 jöhet szóba, ráadásul szó sincs arról, hogy a hold a bolygó körül keringene. Például a Nap és Jupiter alkotta rendszerben van számos kisbolygó, ami a stabil librációs pontokon a Jupiter előtt, illetve mögött kering (a Napból nézve 60 fokkal a Jupiter előtt, illetve mögött), de ezeket az égitesteket nem nevezzük a Jupiter holdjainak.
dec. 17. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
45%

Egy csillag bolygórendszere és azok holdjainak elhelyezkedése (továbbá saját tengely körüli forgásuk) alapvetően a kezdeti feltételektől függ, amikor a csillag "begyűjti" a környezetében lévő törmelékeket. Hiszen a nap körül is több pályán keringenek bolygók, egyesek körül pedig holdak. Ha az erőegyensúly megfelelő, kialakulhat a megfelelő keringés és forgás, amely aztán vagy megfelel a te kívánalmaidnak, vagy nem.


Például, ha megadsz egy keringési pályát, abból kiszámítható, mekkora tömegűnek kell lennie a bolygónak az egyensúlyi feltételekhez. Ezután kiszámítható a bolygó keringési adataiból és tömegéből, hogy a bolygótól adott távolságban keringő holdnak mekkora legyen a forgási sebessége, hogy egyidejűleg a bolygó és a napja felé mindig azonos arcát mutassa. Ha a kezdeti feltételek éppen ekkora forgássebességet eredményeznek, akkor a kívánság megvalósult, különben nem. Ennek van elvi lehetősége, de megvalósulái esélye roppan elenyésző (de nem lehetetlen).

dec. 19. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!