Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minusszor minusz miért plusz?

Minusszor minusz miért plusz?

Figyelt kérdés
Egyszerűen képtelen vagyok felfogni... Hogy lehet valamit negatívszor venni, ha az már alapból negatív? Úgy magyarázzátok, mintha öt éves lennék, bár kb olyan szinten is érzem magam...
2016. ápr. 4. 22:09
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:

Az absztrakció egy bonyolult gondolkodási forma, és bizonyos ismeretek nélkül nem is fog menni. A definícióra pedig éppen amiatt nem szabad hivatkozni, mert az a végső "összefoglalás". Egy szükségletből eredő bonyolult gondolkodás után arra a következtetésre jutunk, hogy ha valamit röviden és ellentmondásmentesen megfogalmazunk, akkor nem lesz szükség erre a sok bonyolult gondolkodásra. És megalkotjuk a definíciót. Éppen ezért az nem alkalmas a megértésre, az egy kényelmes eszköz már megértett dolgok rutinszerű alkalmazásához.


Kezdetben az emberek számláltak. Egy madár, két madár, ... 10 madár, éppen elég lesz a csoportnak vacsorára. Egy idő után az emberek elkezdtek bonyolultabb dolgokat, például csereberéltek. Egy ló két tehenet ér (ezt tapasztalatból vették). De előfordult, hogy nem volt egyszerre mind jelen, a cserebere nem működött. Ez kényelmetlen volt, ezért azt mondták: itt a ló, vigyed, ez a tehén meg az enyém, de holnap hozd a másikat. Itt jött be a gondolkodás. Addig ment, hogy rámutatunk a lóra, egy ló! De az miképp legyen, hogy nincs (a másik) tehén? Valahogy meg kellett értetni a szomszéddal, hogy ez van. Azt mondta, "tartozik" nekem egy tehénnel. Ha idehozza azt az egy tehenet, akkor elmúlik a tartozás. Aki tartozott, az meg azt mondta: igaz, hogy van egy tehenem (hisz itt áll mellettem), de már nem az enyém. Hogy mondjam, hogy úgy van tehenem, hogy nincs?

Aztán szép lassan megegyeztek: ha ÉN adok neked az enyémből, akkor az nekem MÍNUSZ. Neked meg PLUSZ. Mert te kaptad. Adni az mínusz, kapni az plusz. Ha adok egyet, az -1, ha VISSZAKAPOM, akkor a VÁLTOZÁS AZ EREDETIHEZ KÉPEST nulla. Ezáltal megalkottuk a mínusz, azaz negatív fogalmát. Cselekvésben "adást" jelent, létszámban "hiányt", tartozást.

Mi a 2×3? Kétszer egymás után kapok hármat. Eddig semmi se volt, most van 6. Mi a (-2)×3? Kétszer egymás után ADOK hármat. Eddig semmi se volt, most van 6 hiányom. Mi 2×(-3)? Kapok kétszer egymás után 3 hiányt. Eddig semmim se volt, most van hat hiányom. És mi a (-2)×(-3)? Adok kétszer egymás után 3 hiányt. Eddig semmim se volt, de mivel hiányt adtam (formailag) számon tartom, hogy most van 6 tényleges akármim.

Na most, ha ezen elgondolkodunk, és általánosítjuk, megalkottuk a számokkal való műveleteket, mégpedig vegyesen, negatívval, pozitívval. És az életbeli tapasztalatunkkal mindig megegyezett az eredmény, ezért azt mondjuk, alkottunk egy műveleti definíciót!


Zárójeles megjegyzés: bonyolult matematikai műveletek megértetése nem könnyű, de lehetséges annak, aki ért hozzá. Azonban nyilvánvaló alapfogalmak mások számára való megértetéséhez annak alapos értése kevés. Ismerni kell a "tanítás" módszertanát is. Azt azért találták ki, mert megtapasztalták, hogy a megértés úgy hatékony. A legtöbb esetben enélkül a megértetés szinte lehetetlen. Csak olyanok számára sikerül, akik előbb utóbb maguktól is rájöttek volna. Vagyis alapvető különbség van a "valamit megtanítani" és a "tanulást hatékonyabbá tenni" között.

2016. ápr. 5. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim válasza:
Szerintem túlbonyolítjátok, így csak még kevésbé fogja érteni. Egyszerűen csak arról van szó, hogy ha egy negatívszor veszel egy pozitív számot, vagy pozitívszor egy negatívat, akkor az negatív. 3x-2 = -2 + -2 + -2= -6. Ha negatívszor veszel egy negatív számot, akkor az pozitív, ugyanazért, mert egy számból kivonva egy negatív is hozzáadásnak felel meg. A visszatartó erőt elvonod. Ha van egy számsorod, ami -2, -3, 5 és 7 elemekből áll, annak az összértéke 7. Abból kivonod (elveszed) a -3at, akkor 7-(-3)=10, vagyis nő az értéke a számsorodnak, azáltal, hogy az a visszahúzó erő elkerül onnan, ki lesz vonva a forgalomból. Ha hozzáadni akarsz egy minusz számot, mondjuk 7+(-3), akkor 4 lesz a számsorod értéke, mert az annak felel meg, hogy 5. számként beépítettél még egy számot a sorba, ami egyébként negatív érték, így csökkenti a sor értékét.
2017. márc. 20. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
72%

Tanulságképp a későbbiekre; azért nem képesek sokan megérteni a negatív számmal való szorzást, mert rosszul tanítják az iskolában is. Betanítják, hogy mínusz*mínusz=plusz, és ezzel elintézettnek tekintik a dolgot a tanárok is, viszont fontos, hogy itt a szorzásra egy új definíciót kell adnunk.


Induljunk ki a szorzás első definíciójából; ha a;b pozitív egész számok, akkor a*b=b+b+...+b, ahol a jobb oldalon a darab b kerül összeadásra. Például 3*5=5+5+5. A negatív számmal való szorzáshoz ezt kell minimálisan megváltoztatnunk; nem összeadjuk a számokat, hanem kivonjuk;


(-a)*b = -b-b-b-...-b, ahol a jobb oldalon a darab b van. Ennek megfelelően például (-3)*5=-5-5-5=-15. Ezután meg lehet nézni, hogy mi van akkor, hogy a vagy b nem egész, és szépen lehet definiálgatni itt is a szorzásokat a különböző számhalmazokon.


Egy másik analógiával élve, hogy miért rossz a megközelítés, hogy „hogyan lehet mínusszor venni valamit”; a hatványozás definíciója egy viszonylag széles körben ismert definíció;


a^b = a*a*a*...*a, ahol a jobb oldalon b darab a van. Például 5^3=5*5*5=125. Itt viszont fontos, hogy b értéke pozitív egész, így amíg a kitevő pozitív egész, addig nincs gond. De van az az élethelyzet, amikor a negatív hatványkitevőt is kell tudnunk értelmezni, péédául 5^(-2), és itt sem az ugrik be elsőre az embernek, hogy hogyan tudok (-2) darab 5-öst venni és azokat összeszorozni, mivelhogy a fenti megközelítés csak pozitív hatványkitevőre működik, a negatív hatványkitevőnél már más a definíció. Tehát a lényeg, hogy a negatív számmal szorzásnál (önmagában) nem használhatjuk a pozitív számok halmazán értelmezett szorzás definícióját, mert értelmét veszti.

2021. aug. 12. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!