Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a bolygók valójában egyenes...

Ha a bolygók valójában egyenes pályán haladnak egy a Nap által meggörbített térben, akkor a fénysugarakra ez miért nem vonatkozik?

Figyelt kérdés
Azok miért csak egészen kis mértékben térülnek el a Nap közelében? A tér görbülete nem ugyanaz minden testre vonatkozóan? Ami a bolygó számára egyenes, az a fénysugár számára nem egyenes?

#térgörbület #gravitásció
2016. febr. 24. 07:07
1 2
 1/12 anonim válasza:
80%

De, vonatkozik.

Mit értessz kis mérték alatt? Azt, hogy nem keringenek egy objektum körül, mint ahogy a fekete lyukaknál?

A fénysebességük miatt.

2016. febr. 24. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Wadmalac ***** válasza:
88%
X1 válaszában benne van a lényeg, ha egy bolygót "ellőnél" a Nap mellett fénysebességgel, valami olyan pályán menne, mint a fénysugár.
2016. febr. 24. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
A mi megszokott világunkban az egyenes fogalma nem függ a sebességtől. Ami egy lassú tárgynak egyenes, az a gyorsnak is az. Azt nem értem, hogy a görbült térben hogy lehet a lassú tárgy (pl.Föld)számára az egyenes egy kör (a földpálya), egy gyors objektum (pl. foton) számára pedig ugyanott az egyenes egy olyan vonal, ami majdnem azonos a mindennapi értelemben vett egyenessel.
2016. febr. 24. 09:20
 4/12 Shai-Hulud ***** válasza:
94%
Csakhogy a fény nem a mi "megszokott világunkban" megszokott módon viselkedik. Fénysebesség körül egészen furcsa jelenségek vannak, amelyek bizony határozottan sebességfüggőek. (Egyébként kis sebességeken is létezik ez a sebességfüggés, csak elhanyagolható mértékben.)
2016. febr. 24. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
65%

Ennek szemléltetésére is teljesen megfelel a gumilepedős analógia. Vagy akár a gördeszkázó fiatalok is, amikor a vályú oldalán gurulnak. Vagy a Nascar versenyautók, amikor a döntött íves kanyarba belemennek 250-nel, és a sofőr akár el is engedheti a kormányt, mert az autó magától megy az íven.

Gondolj el egy tölcsért. Ebben ha meglöksz egy golyót, akkor egy bizonyos sebességgel egy bizonyos magasságban fog gurulni körbe-körbe. Ha nagyobb a sebessége, akkor magasabban, ha kisebb, akkor alacsonyabban. Tehát minél nagyobb a tölcsér falának meredeksége, annál nagyobb sebességre van szüksége a golyónak ahhoz, hogy ugyanazon magasságban keringjen - vagy minél nagyobb sebessége van a golyónak, annál meredekebbnek kell lennie a tölcsér falának ahhoz, hogy adott magasságban keringjen.


A tér is valami hasonló módon görbül meg a tömegpont körül. Csak igen nehéz elképzelni 3D-ben a dolgot, ezért szokták a gumilepedős példát hozni. Annyi szerencsénk van, hogy a bolygók nagyjából ugyanazon síkban keringenek a Nap körül (ekliptika), így teljesen hasonlóvá válik a dolog a gumielepedőhöz. A Nap nagy tömege behorpasztja a teret, és a bolygók ebben a horpadt térben keringenek körülötte. A Naptól való távolság és a bolygók keringési sebessége (és ideje) között szoros összefüggés van, minél közelebb van a Naphoz, annál gyorsabban kell keringenie, mert annál horpadtabb, görbültebb is a tér. Ha egy bolygó nagyobb sebességre tenne szert, akkor kijjebb is tudna evickélni ebből a gravitációs kútból, megnőne a Naptól való keringésének távolsága. Ha még jobban megnő, akkor még kijjebb tudna szökni, ha pedig eléggé megnőne a sebessége, akkor el is hagyná a Naprendszer "tér-horpadását".


A fény egy baromi gyors cucc. Olyan nagy a sebessége, hogy nemhogy a Naprendszert képes elhagyni, hanem gyakorlatilag alig módosítja a Nap gravitációs kútja a mozgásának irányát. Betér ebbe a horpadásba, és majdnem ugyanazon a vonalon el is hagyja, amit mi egyenesként aposztrofálnánk geometriailag.


Az általános geometriában nincsenek tömegpontok, ott húzol a vonalzóval egy egyenest, és kész, az egyenes. Azonban a valóságban ez nem teljesen így működik. A valóságban hatás és ellenhatás játszódik le minden időpillanatban és távolság megtétele után, minden létező dologra vonatkoztatva. Gyakorlatilag a Nap is elmozdul a fénysugár elhaladásakor a foton felé, hiszen az vonzerőt fejt ki rá. Csak ez egyrészt olyan apró elmozdulás, hogy nemhogy mérhetetlen, de szinte kiszámíthatatlan is, másrészt a Nap körül-közelében nagyon sokszázezertrilliárd fénysugár halad keresztül-kasul minden milliomod másodpercben, így ez a hatásuk egyébként is kiegyenlítődik.

2016. febr. 24. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Az, hogy egy tömegre milyen mértékben hat a gravitáció, függ a saját tömegétől is. (Egy kalapács nehezebb, mint egy papírlap.) A bolygónak nagyobb a tömege (saját gravitációja), mint egy fotonnak.


És itt nem a hagyományos tömegről van szó, mert olyan értelemben a fotonnak nincs tömege, hanem az energiájából fakadó "tömeg", vagy inkább gravitációs hatás.


"One feature of this new law is quite easy to understand is this: In Einstein relativity theory, anything which has energy has mass -- mass in the sense that it is attracted gravitationaly. Even light, which has energy, has a "mass". When a light beam, which has energy in it, comes past the sun there is attraction on it by the sun."

[link]

2016. febr. 24. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:

[link]


A fény is a legrövidebb görbe mentén halad el a Nap mellett, csak nagyobb a sebessége, mint a bolygónak így a Nap nem "tudja" körpályára állítani. Ugyan ez történne egy nagy sebességű bolygóal.

2016. febr. 24. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
Vagy képzeld el, hogy egy íves pohár aljában egy golyót rázol jobbra-balra, aztán nagyobb sebességgel csinálod uygan azt. A második esetben a golyó magasabbra megy a pohár falán, azaz a mozgása során nagyobb utat tesz meg, mégis a legrövidebb úton halad. A kisebb sebességű golyó is a legrövidebb utat teszi meg a mozgéása során, csak kisebb az energiája így a másikhoz képest kisebb útat tesz meg. A legröidebb út attól még mindkettőnél egyan az.
2016. febr. 24. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Amiket írtatok, értem, és én is így képzelem el, azonban több helyen is olvastam, hogy valójában a földre nem a Nap gravitációs ereje hat, hanem a Nap tömegénél fogva meggörbítette a teret, és ebben a görbült térben az a vonal az egyenes, amin a Föld halad. És ebben a görbült térben mivel erők nem hatnak, a Föld egyenes vonalban (ami a görbült térben most ellipszis) egyenletesen halad a tehetetlenség törvényének megfelelően. De akkor egy más sebességű test ugyanazon a vonalon, ugyanarra elindítva miért nem ezen a vonalon halad tovább? Ami az egyik test számára egyenes, az a másiknak miért nem az? Az egész jelenséget klasszikus fizikai alapon jól értem, csak a gravitációs erő térgörbülettel való pótlása nem világos.
2016. febr. 25. 07:33
 10/12 anonim ***** válasza:

"És ebben a görbült térben mivel erők nem hatnak,"


Hogyne hatnának! Ha nem hatna semmilyen erő, akkor mitől lenne görbe a tér, amelyben a Föld mozog?

2016. febr. 25. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!