Hol tudnám megnézni, hogy mikor melyik bolygó hol jár a Naprendszerben?
Tulajdonképpen azért is lenne jó fölismerni a csillagképeket, mert ha előttük elhalad egy bolygó, legalább látnám, hogy mi az, ami nem tartozik bele a csillagképbe...
Tegnap este kémleltem az eget az erkélyről, a bikát véltem fölfedezni, az ikrekből meg lehet, hogy láttam a két fő csillagot.
Nem mindig látszik minden csillag, van, hogy csak a fényesebbek látszanak, ezért elég nehéz megtalálni őket.
Egyszer egyik ismerősöm, pár éve, csak úgy felmutatott az égre, a szobaablakból, hogy nézzünk ki, mert az ott a Jupiter. Meg lehet, hogy a Szaturnuszt is emlegette, nem tudom, hogy honnan tudhatta ezt a dolgot, hogy a Jupiter most pont az ő ablaka előtt megy el...
A csillagképek közül engem elsősorban a 12 fő kép érdekelne, nincs olyan térképed, ami nem darabokban van, hanem egyben van az egész égbolt rajta? Ezeken a darabos képeken is latinul vannak a nevek... De azért tök jó, hogy beírtad, köszi szépen!
Itt van a bak és a vízöntő:
Csak tudnám, hogy a bak miért sellő?... :)
Egy ilyen rajzolt képet szívesen megnéznék a nyilasról is! Meg a mérlegről!
"Bak csillagkép
A csillagkép annyira régi, hogy elnevezésének eredete a homályba vész. Környékén számos vízzel kapcsolatos csillagkép található, talán ezért is lett később a görög monda is „vizes”. Több mint 3000 évvel ezelőtt babilóniai táblákon halfarkú kecskét ábrázoló festményeket találtak. A sumérok Éa istenhez kapcsolták, aki a tengerből emelkedett ki, s tudást adott az embereknek. A görögök Pán alakjához társították, aki a monda szerint a Nílus vizében fürdőzött, mikor megijesztette Tüphón. Az isten páni félelmében alakot akart váltani, alsó fele hal lett, de felső része kecske maradt. A görög mitológia a csillagképet Amaltheiával, a kecskével is azonosítja, aki a gyermek Zeuszt szoptatta, miután az édesanyja, Rhea megmentette őt attól, hogy az apja, Kronosz felfalja. A téli napforduló - bár már a Nyilas csillagképben van - ma is a Baktérítő nevet viseli."
De olyan belerajzolt teljes térképet nem találtam. Vagyis vannak, csak azokon meg maguk a csillagok nem látszanak. De te is keresgélhetsz mondjuk úgy, hogy "zodiac sky map" vagy "zodiac constellations", esetleg "állatöv térkép".
Pl:
Ez a monda nagyon jó. Zeusz, azaz a Jupiter bolygó keletkezése, Rhea, azaz Ré napisten, vagyis a Nap, és Kronosz, az idő. Nagyon jó. Volt tehát a Jupiter bolygónak egy válságos időszaka, amiből a Nap által menekült meg, méghozzá ez akkor volt, amikor a Jupitert a Bak szoptatta. Valószínűleg a tavaszpontkor állt ekkor a Nap a Bak-ban, március közepén? De vajon ez mikor lehetett, ezzel ki lehet valahogy számolni?
Találtam egy videót a bolygók keletkezéséről, de ebből a szempontból még nem néztem meg.
https://www.youtube.com/watch?v=Cp5ucDTr2sc
Most néztem ki a Jupiterre. Fantasztikus az udvara, olyan, mint a Holdé. Reggel hatkor majd elvileg látszik Nyugat felé a Jupiter mellett még a Mars és a Szaturnusz is. :)))))
Fölismertem a Nagy-Medve csillagkép további foszlányait, meg az Oroszlánt, meg a Szűzet. A Bereniké haját nem találom.
Már visszatekertem az időt itt egyszer 0-ig.
(Üstökösöket kerestem, de úgy látszik, hogy nincsenek ilyen távlatokban megszerkesztve, csak a Halley, meg a 2013. körül Naphoz közelítő 8 db másik. Előre is mentem 100 évet, de szerintem később is lesznek üstökösök, csak még nem tudjuk, hogy mikor...)
A tavaszpontról itt nem írják le, hogy mikor milyen csillagképben áll ekkor a Nap.
A Földön a márciusi nap-éj egyenlőség napja általában március 21. (illetve március 20., ritkábban március 19., a naptárrendszer és a Föld mozgásának eltérései miatt). A 21. században 2011 volt az utolsó olyan év (közép-európai idő szerint), amikor március 21-én következett be ez az időpont, innentől a század végéig mindig korábban lesz.[3] 2011-ben ugyanis még március 21-ére esett a csillagászati tavasz kezdete, de mivel 2012 szökőév volt, ezért ebben az évben 20-án reggel következett be. Ezt követően, mivel 365 napos évek jönnek, a nap-éj egyenlőség időpontja ismét egyre későbbre tolódik, de 2015-ben is még március 20-ára esik, nem sokkal éjfél előtt köszönt be a csillagászati tavasz. Ezután, mielőtt még újra elérné 21-ét, ismét szökőév jön, ezért 2016-ban a nap-éj egyenlőség március 20-án reggelre kerül vissza. A négyévenkénti 45 perces csúszás azt eredményezi, hogy 2012-től 2047-ig minden évben – közép-európai idő szerint – március 20-ára, 2048-tól viszont már 19-ére esik a jeles nap, a tavasz kezdete – csillagászatilag. Mivel 2100-ban kimarad (az egyébként négyévente esedékes) február 29., így 1 napot előrefelé mozdul el a folyamat, és 2102-ben már – a 22. században először – ismét 21-én következik be a természet újjászületésének e fontos szimbóluma.
Viszont mivel a Földön mindenhol ugyanabban az időpillanatban következik be, és csak időzónánként változik az időpontja, ez azt is jelenti, hogy 2050-ben a legkeletebbre található időzónában helyi idő szerint (UTC+14) március 21-én, 0 óra 20 perckor következik be, tehát ott még a század közepéig kell várni a 21. század utolsó 21-ei napéjegyenlőségére.
Az első bejegyzésemben a Solar System Scope internetcímét akartam oda beírni, ahol a tavaszpont kiszámolásán elmélkedtem, hogy mikor állt ekkor a Nap a Bak-ban.
A Hold pályájának a dőlésszögét is meg tudtam nézni ezzel a programmal, nem úgy van ahogy korábban tudtam, hogy egyszer magasan megy el a Hold, egyszer meg alacsonyan, hanem eszerint itt úgy van, hogy egy darabig mindig egyre magasabban köröz az égen, utána meg mindig egyre alacsonyabban.
Pár érdekesség a precesszióval kapcsolatban:
Itt az látszik, hogy az északi pólus hogyan vándorol körbe az égen. Felül a +2000 évnél a fényes csillag az északi sarkcsillag, mert az mostanában nagyon közel van a pólushoz. (Pl. 6000 éve biztosan nem hívták sarkcsillagnak.)
Itt meg a tavaszpont vándorlása látszik, ugyanazon okból, mint a pólus mozgása.
( A képek innen vannak:
[link] )
A tavaszpont "sebessége" évente 50,3" (szögmásodperc) az égbolton.
( [link] )
A Hold látszó átmérője kb. 30' (szögperc), szóval a tavaszpont évente a telihold látszó átmérőjének kb. 1/36-od (30*60/50,3) részével megy arrébb.
Ezeket a dolgokat én nem vágom annyira. El tudnád magyarázni pár szóval? El fogom olvasni, már azt, ami magyarul van, csak gondoltam, rövidebben is lehetne... Angolul sajnos nem tudok annyira.
A Solar System Scope-ot visszatekertem időszámításunk szerint nulláig, és az általad belinkelt kép szerint így el kellett volna, hogy vándoroljon a tavaszpont a halak közepéig. De ez sajnos nincs ebbe a weboldalba beleprogramozva, nem változott semmit a tavaszpont. Többször is eltekertem, 500 évenként megnéztem, semmi.
Szóval, amikor a Bak Zeuszt szoptatta, azaz a Jupiter bolygó keletkezett, a monda szerint, az legalább egy teljes tavaszpont-körrel régebben volt, mivel mi épp most kezdjük a vízöntőt, és mindjárt odaérünk megint - a Bakhoz.
Mennyi idő alatt teszi meg a tavaszpont teljes kört? Kár, hogy ezen a képen az égnek csak egy kis részlete van rajta.
Ez egy jó kis videó a precesszióról.
https://www.youtube.com/watch?v=qlVgEoZDjok
Ecliptic plane = a földpálya síkja, vagy a Földről nézve a Nap látszólagos útjának síkja
Equator = egyenlítő
A kettő metszésvonala (piros vonal) mutat a tavaszpontra és az őszpontra. Amikor abban az irányban van a Nap, akkor van napéjegyenlőség.
A forgástengely (és a tavaszpont/őszpont) teljes körbefordulásának ideje 26000 év.
(B.C.=Krisztus előtt, A.D.=Krisztus után)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!