Lehet egyszerre igaz az ősrobbanás, és végtelen az univerzum?
Ha az ősrobbanás egy pontszerű, de legalábbis véges kiterjedésű valami (vagy semmi?) felrobbanását jelenti, és az ősrobbanás óta véges idő telt el, és a robbanás miatt az univerzumot alkotó dolgok véges sebességgel távolodnak, akkor az univerzum kiterjedése jelen pillanatban véges.
Jó ez a logika?
"A középpontja sincs azért is érthetetlen számomra"
Lehet úgy is mondani, hogy van középpontja, de az nincsen benne a mi terünkben.
Ugyanúgy, mint ahogy a lufi középpontját sem tudod sehol megmutatni a lufi FELSZÍNÉN.
Pedig ott is a középpontból indult a tágulás!
16:39, tévedsz, nem becsülöm le a "kozmológia, és olyan tudósok munkáját" és "akik szó szerint beleőszültek a fizika kutatásába". Nagyon is nagyra becsülöm.
Olyan világot viszont nem szeretnék, ahol meg sem szólalhatok, és nem kérdezhetek, és nem mondhatok ellent, mert végül is minden komoly területnek beleőszült kutatói vannak, és meg sem mukkanhatok, mert valaki megszólal, hogy "Hajnalka ezt te nem értheted".
Ez nem bűvészkedés.
Képzeld el a lufit: annak is ott van a középpontja, bár nem tudod megmutatni a lufi felszínén élő lényeknek.
De attól még ott van!
Ugyanígy a mi terünk középpontja is NEM a mi terünkben van, hanem azon kívül. Egyáltalán nem biztos, hogy ott MOST, ebben a pillanatban akármi is van. Mint ahogy a lufi belseje is lehet üres.
Pedig a világ mindig is ilyen volt. Ezt hívják specializáció ak. Nem véletlenül vannak egyetemek, és nem véletlenül nincsenek 10 éves kvantumfizikusok.
Már az tapasztalt, középkorú ősember vadász se vette jó néven, ha profi nyílfaragását meglátva odajött egy suhanc, és elkezdett hajmeresztő és elméletben hangozva is működésképtelen újításokat tanácsolni, úgy, hogy annyit tud az íjászatról, mint tyúk az ABC-ről.
A fizikus se mindentudó, őt is lecseszné a hegesztő vagy az ács, ha okoskodni próbálna ezen szakmunkák területén.
Egy olyan világban, ahol mindenki mindenhez próbál érteni nem lehetne előbbre jutni, mert az emberi agykapacitás és élettartam véges.
Rendben, de akkor eljutottunk oda, hogy annyira el vagyunk egymástól szakadva, hogy én már a tankönyvből tanultakat is lényegében pusztán elhiszem. Figyelitek? Nem vagyok keresztény, sőt vallásos sem vagyok, de a tanultakat ELHISZEM, vagyis egy csomó tanult dolgot nem tudok, hanem HISZEK. És azt is elhiszem, hogy én ugyan nem tudom ellenőrizni a velem megtanítottak helyességét, viszont vannak olyanok, akik egy szinten vannak azzal, akinek az okosságát meg kellett tanulnom, és ellenőrizni tudják azt. És elhiszem, hogy azt helyesnek ítélték meg.
Ezért születhetnek időnként olyan helyzetek, hogy pl. a valamikor az agy egy bizonyos területére lokalizált funkcióról kiderül, hogy nem is ott van, hanem lényegesen máshol, de eddigre már 10 egynéhány évig ezt tanították az orvosoknak pl., és lehet újraírni a tankönyveket.
Azt már fel sem merem vetni, hogy mi a realitása a holografikus univerzumnak, mert elküldenétek a náthás dilettáns *csába.
""van középpontja, de az nincsen benne a mi terünkben", mondod - ezt úgy kell értenem, hogy a mi 3D terünkben nincs benne, tehát egy másik dimenzióban van?"
Igen, legalábbis az elmélet szerint.
"Azt már fel sem merem vetni, hogy mi a realitása a holografikus univerzumnak, mert elküldenétek a náthás dilettáns *csába."
Felhúztad magad valamin? Lazíts! Gondolj valami szépre. :)
A fentebb vázolt Univerzum modell egy elmélet, még nincs teljesen igazolva, de sokminden mellette szól. A holografikus elmélet is egy lehetséges leírása lehetne a világnak, csak egyelőre alig szól mellette valami és teljesen kidolgozatlan, gyakorlatilag csak egy ötlet. Ettől függetlenül lehet, hogy van benne valami, még nem tudhatjuk.
Értem én, hogy türelmetlen vagy és különböző eredményeket "vársz" a tudósoktól, de ez nem így működik. Attól, hogy nincs jó válasz, még nem kell támadni a kutatókat. Sajnos emiatt fordulnak sokan az ezotéria, spiritizmus, vagy más áltudományok, esetleg a vallás felé, mert ott mindenre van válasz. Van az a pont, amikor az ember annyira vágyik a válaszokra, hogy már nem érdekli, hogy igazak-e, csak hogy valamennyire hihetőek legyenek. Ne ess ebbe a hibába. :)
"a tanultakat ELHISZEM"
Azért ez már eléggé rajtad múlik!
Egy reál középiskolai végzettséggel - ha CSAKUGYAN tanultál ott, és nem csak lógtál - akkor az alapjai már megvannak mindennek, ami csak kell a mai tudásunk korrekt megértésének.
Kivéve a kvantumelmélet, mert az azért egyetemi anyag.
De a többihez már minden megvan, és simán tovább tudod magad képezni bármiben. Nem kell elhinned, mert - további tanulás után - magad is képes vagy megérteni a bizonyítékokat.
Persze hinni kényelmesebb.
Egy kis helyesbítés:
"vagy a belső vagy a külső héján élünk (fizikusok vitatkoznak rajta, hogy nyitott vagy csukott az univerzum geometriája"
Nem!
Ha gömb, vagy ellipszoid alakú, akkor zárt. Mi pedig nem a külső vagy belső oldalán élünk, hanem magában abban a hártyában, ami a lufi anyagának felel meg.
Ha pl. nyereg alakú ez a geometria, akkor nyitott.
Ezt mi ELVILEG anélkül is el tudjuk dönteni, hogy kinéznénk a világunkból. Semmi mást nem kell tenni, mint rajzolni egy jó nagy háromszöget, majd megmérni a szögeit.
Ha pont 180 fok, akkor a világunk sík - ha ennél nagyobb, akkor egy zárt test. Pl. strandlabdán lehet rajzolni olyan háromszöget is, amelyiknek 3 db. derékszöge van (és egyenesek az oldalai).
Egy baj van csak: az a háromszög, amelyiknek az egyik oldala 13000 km, a másik kettő pedig 400000 km - na, ez még nagyon kicsi ehhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!