Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek az ősrobbanás...

Szerintetek az ősrobbanás előtt mi lehetett? (feltéve ha volt ősrobbanás)

Figyelt kérdés

2015. jún. 3. 15:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Van egy olyan elképzelés, hogy két hatalmas (nagy energiájú) membrán ütközött össze egy ponton.

Ez akkor lehet majd valamikor kideríteni, ha az ősrobbanás nem egyetlen pontból indult, hanem egy kisebb (pár méteres) térfogatból.

Akkor ennek maradhatott nyoma, amit lehet kutatni (úgy, mint a háttérsugárzást).

2015. jún. 3. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 2xSü ***** válasza:
13%

Meg van olyan modell, mely szerint nem értelmezhető az „előtte” kifejezés az ősrobbanás pillanatában. Tér és idő csak egy anyagi világban értelmezhető fogalmak. Ha nincs anyag, nincs mihez képest hol és mikor lennie a dolgoknak, mivel maguk a dolgok sincsenek. :-)


Ez kb. olyan, mint hogy a Föld felszínén mindenhol értelmezhető az „északabbra” mint irány, mint fogalom. Az mágneses északi póluson állva viszont az északabbra, mint irány, mint kifejezés értelmét veszti.

2015. jún. 3. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 SwapP ***** válasza:
100%

1# te az "M" elméletről beszélsz, de nem kell ahhoz pár köbméteres térfogat


Van sok sok érdekes és Logikailag jól felépített elmélet is. Ott van a felfúvódás elmélet, ami azt mondja, hogy a mi univerzumunk előtt egy másik univerzum volt. Ugyan úgy kitágult, majd összehúzódott, és megint kitágult, amiből a mi univerzumunk keletkezett. Az elmélet szerint a teremtés ciklikus, tehát ez fog zajlani örökké.


Sokan hisznek abban is, hogy egy feketelyukban vagyunk. Eszerint minden univerzum egyben egy multiverzum is, mert a mi univerzumunkban is vannak feketelyukak, és a mi univerzumunk is egy feketelyuk, ami egy másik univerzumban van. Ebből következik, hogy a mi univerzumunk egy másik univerzumban egy csillag volt.


Az ősrobbanás elméletet már leírta 2xSü. Az elmélet szerint a teremtés előtt nem volt semmi, se anyag se tér, se idő( igazából egyik következik a másikból.. Ha nem volt tér, akkor idő se, és anyagse, és ez mindegyikről elmondható.)

2015. jún. 3. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 2xSü ***** válasza:
11%

#3> . Ott van a felfúvódás elmélet, ami azt mondja, hogy a mi univerzumunk előtt egy másik univerzum volt.


Mindkettő elmélet létezik, csak éppen nem függnek össze.


A felfúvódás elmélet az horizont problémára ad megoldást, nem kell feltételezni azt, hogy az ősrobbanás előtt létezett egy másik univerzum.


Azt, hogy az univerzum előtt volt egy másik univerzum azt nem lehet kizárni persze, de a jelenlegi univerzum gyorsulva tágul, a Nagy Bumm után a jelek szerint nem lesz Nagy Reccs.


> Sokan hisznek abban is, hogy egy feketelyukban vagyunk. Eszerint minden univerzum egyben egy multiverzum is, mert a mi univerzumunkban is vannak feketelyukak, és a mi univerzumunk is egy feketelyuk


A feketelyuk elképzelés megint csak létező teória (bár mivel a feketelyuknak a eseményhorizonton belüli leírására nincs működő fizikai modellünk, ez is elég gyenge lábakon áll), de megint semmi köze nincs a muntiverzum elmélethez (ami inkább filozófiai, mint fizikai elmélet).

2015. jún. 3. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
34%
Mi volt az ősrobbanás előtt igazából senki nem tudja rá a választ. Mindeni elméletek sző mi volt a kezdetekkor, de valaminek (valamiknek) lenni kellet, ahhoz hogy létrejöjjön az univerzum.
2015. jún. 3. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 SwapP ***** válasza:
100%

2xSü!


Az ősrobbanás, és a felfúvódás elmélet 2külön dolog, külön elméletekként is írtam le, nem tudom mi a bajod vele. A felfúvódás elmélet pedig ciklikus.


A feketelyuk teória pedig mi más lehetne, mint egy multiverzum elmélet, hiszen ha igaz, akkor a mi univerzumunkban is rengeteg univerzum van, és mi is egy ilyen multiverzum részei vagyunk, ami egy másik multiverzum része.


Én ezeket azért írtam le, mert ezek az univerzum keletkezésének különböző elméletei. Ezzel együtt különböző lehetőségei a válasznak amit a kérdező keres. Egyiket sem kezeltem tényként, hogy is tehettem volna, az univerzum egy módon keletkezett. Nem tudom miért kötöttél bele az írásomba.


Vissza a felfúvódásra...


2-3éve olvastam róla, már nem tudom, hogy hol de az ősrobbanás elmélet részeként beszéltek róla, és valóban úgy írták le, hogy a szingularitás kitágul, majd összehúzódik. Azt tudom, hogy az inflációs modell micsoda ( hogy az univerzum nagyon rövid idő alatt tágult a sokszorosára, és a hőmérséklet lecsökkent). De a felfúvódást egy külön teremtéselméletként mutatták be. Nem kizárt, hogy ebben nincs igazam, és akkor elnézést kell kérnem, de biztos, hogy valahol Hallottam erről. Viszont az még mindig nem világos, hogy mi a baj a többivel.

2015. jún. 3. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 2xSü ***** válasza:
9%
A felfúvódás elmélete tudtommal maga a kozmikus infláció elmélete, legalábbis mindenhol annak szinonimájaként láttam rá hivatkozni. Amiről szerintem te beszélsz, az a Nagy Reccs elméletéből következő pulzáló modell. De a dolgok jelenlegi állása szerint az univerzum sorsa nem a Nagy Reccs lesz. Illetve ennek teljes elvetéséhez jobban kellene ismerni a sötét energia működését.
2015. jún. 4. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 SwapP ***** válasza:
100%

Utánna nézve én is csak így találkozok vele, de biztos vagyok benne, hogy Hallottam ilyenről, és felfúvódás elméletként emlegették...


Egyébként nekem pont ez volt a problémám vele, mármint, hogy mi lehet az, ami ebben az elméletben gyorsuló tágulásra kézteti az univerzumot, majd egyszercsak megáll, és visszafordul..


Mindegy, utánna járok, és majd ( ha érdekel) jelzem, hogy hol merre botlok bele.

2015. jún. 4. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkitől a válaszokat!
2015. jún. 4. 16:54
 10/12 anonim válasza:
17%

A szingularitással az a probléma, hogy a 10 a -43. szekundum, illetve a 10 a -33/-30. secundum közötti időintervallumban történt a "detonáció" (legalábbis általában így néz ki a képlet), s mivel a fizikában a fényé a leggyorsabb sebesség, nem feltételezhetünk a fénynél gyorsabb kitágulást. Ezen rövid idő alatt viszont a fény csak annyi távolságot tud megtenni, ami kissebb egy atom átmérőjénél... Kicsit besült a bombánk. Vagy a fény sebességének többszörösével történt a kitágulás? Akkor már inkább Istenre voksolok.


Most csak egy problémát említettem, de rengeteg kérdés merül föl, vagy marad tisztázatlanul a szingularitással kapcsolatban (pl.: honnan vette az ötletet a szingularitás, hogy egyszer csak világegyetemmé robbanjon, vagy miért nem lett a robbanás eredménye több egy egyenletes eloszlású gázfelhőnél/ "plazmatengernél"?)


A szingularitás pronlematikája késztette a tudósokat a többi (fönt is emlegetett) elmélet kispekulálására, de ezek mind bizonyítatlan elméletek tömkelegére épülnek (a feketelyukak sem tuti, hogy léteznek pl.), megfigyelések extrapolációira, illetve az extrapolációkból továbbspekulált további bizonyíthatatlan hipotézisekre (vákumfluktuáció, meg téridőfelező...)


Egy szó, mint száz: halvány lila gőze sincs a tudósoknak, hogy ez itt körülöttünk hogyan jött létre.

2015. jún. 13. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!