Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ősrobbanás nem cáfol rá a...

Az ősrobbanás nem cáfol rá a termodinamika I. főtételére?

Figyelt kérdés
2015. márc. 7. 12:09
 1/5 Vree ***** válasza:
100%

Az a vicc, hogy nem.


Három energiaípust kell figyelembe venni: a gravitációs potenciális energiát, az anyagi részecskék tömegéből adódó nyugalmi energiát, és a mozgásukból adódó kinetikus energiát. De a gravitációs potentiális energia pont fordítottan csökkne vagy nő, mint a másik kettő.

Ez könnyen belátható: hogy valamit eltávolíts egy gravitációs mezőből (mondjuk fellőjj a Földről egy űrhajót), plusz energia szükséges, míg gravitáció hajtotta ütközések energiát szabadítanak fel.


Tehát ahogy visszavezetnéd az univerzumot az ősrobbanásig, azt tapasztalnád, hogy a grav. potenciális energia változása pontosan kiegyenlíti az anyag nyugalmi és kinetikus energiájának a növekedését.

2015. márc. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező: egy közönséges bombát fel tudsz robbantani?

Bár ez nem ugyanaz, mint az ősrobbanás, de azért elgondolkodhatnál rajta.

2015. márc. 9. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
hát valóban nem egyforma, ugyanis egy sima bomba jól beilleszthető az entrópia növekedésébe, az ősrobbanás meg pont azért az mert előtte nem volt semmi
2015. márc. 9. 20:53
 4/5 anonim ***** válasza:

"előtte nem volt semmi"

Ez így nem igaz, ugyanis:

- az anyag mindig is létezett, már az ősrobbanás is abból keletkezett,

- viszont nem volt olyan, hogy "előtte", mert az idő is az ősrobbanásban keletkezett.

2015. márc. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Vree ***** válasza:

Ha egyetértesz, azzal, hogy az ősrobbanás eredetileg egy alacsony entrópiájú állapotban létezett (forró, egyenletesen eloszló energia), és egy magas entrópiájú állapot felé halad (hidegebb, minden anyag fekete lyukká omlik, például), akkor miért mondod, hogy megsérti a termodinamika I. főtételét?

Pontosan ez az, amit az I. főtétel kimond.


Persze a részletesebb kép nem ilyen egyszerű, az idő, a gravitáció, az anyag viselkedése mikroszkopikus szinten, a fizikai törvények szimmetrikussága, az a tény, hogy az I. tétel csak zárt és véges rendszerekre vonatkozik, mind kavarják, hogy most magas vagy alacsony entrópiát kellene-e értelmeznünk, de csak a legegyszerűbb modellnél maradva nem látom a problémát?

2015. márc. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!