A Holdon és a Marson, más bolygókon ugyan azokat a csillagokat látjuk, mivel fentev vannak így takarják azokat a csillagokat nem de?
Te, jártál már valaha az iskolában? És ha nem, mikor? (Csőrmester után szabadon.)
A kérdésedben kapásból ellentmondasz magadnak. Ha eltakarják a csillagokat, akkor róluk más csillagokat kéne látni, nemde?
Másrészt meg a Naprendszeren belül lényegében mindenhonnan ugyanazokat a csillagokat lehet látni, de ennek az az oka, hogy a Naprendszer lényegesen kisebb, mint két csillag közötti távolság. Valahogy úgy, mint mikor kimész az utcára, és beállsz a házak közé úgy, hogy mindegyik ház távol legyen tőled, akkor ha csak néhány lépést mész arrébb, még ugyanazokat a házakat fogod látni.
A bolygók között nagyon kicsi a távolság a csillagokhoz képest.
Kb. olyan, mintha megállsz Pesten, és nézed a budai hegyeket - aztán odébb mész 10 lépést.
Csak annyi a különbség, hogy a belső bolygókat másképp (máshol) fogod látni.
Már csak az a kérdés, hogy mit értesz az alatt, hogy „fentebb” és hogy „ugyanaz a szög”…
Amúgy igen, a közelebbi csillagokat néhány század fokkal lehet, hogy arrébb látjuk a Naprendszer más bolygóiról, de ezt szabad szemmel nem lehet észrevenni. Természetesen egy másik naprendszer bolygóiról egész más csillagokat látunk.
Már ne haragudj: ha kinézel "oldalt" (a naprendszer síkjára merőlegesen), akkor semmi sincs "alacsonyabban". Ha viszont kifelé nézel, akkor max. a Jupiter kitakarhat egy csillagot, ha éppen arra jár.
Régen tényleg volt egy ilyen módszer, hogy megnézték az eget télen és nyáron, és akkor a földpálya nagysága miatt egy-két csillagnál tényleg láttak egy nagyon picike változást. De ez leginkább a szomszédunkra igaz, amelyik 5 fényévre van tőlünk - az 500 fényévnyire levő sarkcsillagot már nézheted bármikor, az ugyanott látszik.
Ha kimennél a Plutora, ezek a változások eléggé megnőnének, de még így is csak pár csillagon vennéd észre. Messze vannak, ez van.
Abból kifolyólag is máshol látni kicsit a csillagokat, hogy télen a Nap másik oldalán van a Föld, mint nyáron. Az, hogy a Marsról vagy másik naprendszerbeli bolygóról nézzük a csillagokat nagyságrendileg éppen ekkora változást okoz.
Lásd [link]
De nem értem, miért nem tudod elképzelni a dolgot akár a házas, akár a budai-hegységes példa alapján…
Nincs olyan, hogy alacsonyabban vagy magasabban. A Naphoz képest beljebb vagy kijjebb lehetséges, de inkább úgy fogalmazandó, hogy a Naphoz közelebb, vagy attól távolabb.
Egyébként befolyásolja, akár egyetlen lépés is, de még naprendszerbeli bolygók távolságának esetén is olyan minimális az eltérés, hogy azt ember nem veszi észre. Vagyis emberi érzékszervi pontatlanságokat alapul véve nem, nincs különbség a csillagok állása, a csillagképek között, akár a Földről, akár a Marsról szemléled. Mindkettőről ugyanolyannak látszik a Göncölszekér, az Orion és a Skorpió csillagkép is. Sőt, még a Plútó távolságában sem sok különbséget tapasztalnál (laikusként a világon semmit), pedig az azért lényegesen távolabb van a Földtől, mint a Mars.
A Marsig másfél perc a fény útja a Földről, a Plútóig viszont már 4 és fél óra. De mindez eltörpül a legközelebbi csillag távolságáig, mert ahhoz már több mint 4 évet utazik a fény a Földről, mire eléri.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!