A Holdon és a Marson, más bolygókon ugyan azokat a csillagokat látjuk, mivel fentev vannak így takarják azokat a csillagokat nem de?
(((> „A Marsig másfél perc a fény útja a Földről,…”
Legalábbis mikor Föld-közelben van. Amikor távol van, közel 20 perc is lehet.
*-*-*-* Elrepültem… *-*-*-*)))
A kérdező valahogy úgy képzeli, hogy a Hold meg a Mars komplett csillagképeket takarnak ki előlünk, és ha odamennénk bármelyikre, akkor egészen új csillagokat látnánk.
De ez csak akkor lenne igaz, ha a csillagok átlagosan ugyanolyan messze lennének, mint a Hold vagy a Mars.
Kérdező, most viszonyítva mondom. Ha a Föld és a Mars egy-egy üveggolyó (átmérőjük kb 1 cm), akkor az egymástól való távolságuk kb 50-60 méter, és a Nap úgy 120 méterre lehet a Földtől, ami egy jó nagy felfúj strandlabda méretű (kb 1 méteres átmérőjű).
A Földtől a legközelebbi csillag 4,24 fényév távolságra van, és a Nap pedig csak 8 percre (fénysebességgel).
Ez esetben a kis üveggolyó méretű Földtől a legközelebbi csillag is 278600-szor messzebb van, mint a Nap, ami tőle 120 méterre van. Vagyis ha a Föld és Nap távolságot 120 méteresnek tekintjük (120 méteresre kicsinyítjük képzeletben), akkor a legközelebbi csillag is 33 ezer kilométerre van tőlünk.
Na, akkor ha te most átlépkedsz a Marshoz (vagyis 50-60 méterrel arrébb mész), akkor vajon a tőled 33 ezer km-re lévő fénylő kis pontot mennyivel látod nagyobbnak? Semmivel. Mennyivel látod arrébb? Semmivel. És a még messzebb lévő csillagok pedig annyira messze vannak, hogy ha Naprendszertől messze eltávolodsz (pl a legközelebbi csillagig), akkor is ugyanazokat a csillagképeket, csillagokat látnád.
Akkor látnál más csillagokat, ha a Mars és a Föld között lennének csillagok, és a Marsra érkezve, maga a "Mars talaja" eltakarná őket. De a helyzet az, hogy a csillagok hatalmasak. A Nap is egy csillag, mégpedig egy közepes méretű csillag. És mivel magát a Napot sem látnád másképp a Marsról, mint a Földről (vagy legalábbis a különbség nem nagyon tűnne fel), ezért a Napnál messzebb lévő napokat (csillagokat) ugyancsak nem látnád másképp.
Szemléltessük a nagyságrendeket.
Mondjuk feleljen meg egy fényév a példánkban 100 méternek.
A Föld 8 fénypercre van a Naptól, ez megfelel a példánkban 1,5 mm-nek.
A Mars átlagosan 12 fénypercre van a Naptól, ez megfelel a példánkban kb. 2,2 mm-nek.
Oké, most képzeld el, hogy felmész egy hegyre, egy kilátóba, és megállsz. A fejeddel elkezdesz 1,5 mm sugarú körbe körözni. Ezt látod, mikor a Földön vagy. Ha a fejeddel 2,2 mm sugarú körben körözöl, akkor azt látod, amit a Marson látnál.
Csakhogy a legközelebbi csillag is 4,24 fényévre van, ami a példánkban 424 méter. A többi csillag meg kilométernyi távolságokra van.
Kérdés. Mennyivel látod máshogy a fél km-nél távolabb lévő dolgokat, ha a fejeddel 1,5 vagy 2,2 mm sugarú körben körözöl? A válasz: Mérni is nagyon bonyolult lenne a különbséget. Szabad szemmel nem észlelhető különbség.
De még a Plútó is a legtávolabbi pontján is 400 fénypercre (6,6 fényórára) van a Naptól, ami a példánkban 7,6 cm-es sugarú körben történő fejkörzésnek felel meg. A 424 méternél távolabbi objektumok is sem látszanak másnak szabad szemmel.
A csillagok sokkal-sokkal távolabb vannak, mint amilyen távolságra a bolygók. A legközelebbi csillag 280 000-szer távolabb van, mint Föld a Naptól, 180 000-szer távolabb, mint a Mars a Naptól, és 5500-szor távolabb, mint a Pluto a Naptól.
Szerintem te szándékosan adod a hülyét…
Olvasd el a tegnapi 21:30-as hozzászólás utolsó mondatát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!