Ha az Ősrobbanás véges idővel ezelőtt történt, a tágulás sebessége is véges, miért bizonytalanok abban még ma is a tudósok, véges vagy végtelen-e a Világegyetem?
A fentiek értelmében az Univerzum csak véges lehet. Egy pontszerűen kicsi térrészből, véges idővel ezelőtt kiinduló tágulás, még ha gyorsabb is, mint a fénysebesség, csak véges nagyságú univerzumot eredményezhet.
Kérdés persze (már ha egyáltalán van értelme a kérdésnek), hogy amennyiben véges az Univerzum, van-e valami "azon túl".
Már 25-ször leírtuk: a világunkban csak a húzható egyenes vonal végtelen.
A tömege és a térfogata is VÉGES!
A kétségek azért vannak, mert kb. 96 mrd. fényéves átmérőt látunk belőle - ha pedig van valami azon kívül is, azt nem látjuk, és nem is fogjuk soha, mert a fény nem ér ide onnan a gyors tágulás miatt.
Tehát nagyobb lehet - akár úgy is, hogy csak picike töredékét látjuk az egész világnak.
"...az univerzum a tágulás kezdeti pillanatában is lehetett akármekkora, végtelen nagy is..."
Az eddig általam olvasott ismeretterjesztő írások nem éppen erre utalnak. Mivel ezen írásokat, könyveket általában elismert fizikusok írják, joggal feltételezhetjük, hogy többé-kevésbé az elfogadott tudományos álláspontot képviselik.
Ebben pedig arról írnak, hogy az Ősrobbanást követő x ezredmásodpercben mekkora volt az Univerzum átmérője, és így tovább. És az is a jelenleg legelterjedtebb nézet, hogy az anyag nem egy már létező térben tágul/tágult, hanem maga a tér is akkor keletkezett, illetve maga a tér tágul továbbra is.
E két felfogás összerakásából pedig szinte félreérhetetlenül az a kép alakulhat ki, hogy egy nagyon kicsi (akár pontszerű) térrészből (szingularitásból) kezdett tágulni a tér, mely tart azóta is. Tehát a tér "méretének" is végesnek kell lennie. Véges idő alatt nem nőhetett a tér végtelenre.
Véges alakzatnak (bármilyen alakú vagy dimenziószámú legyen is) viszont kell, hogy határa legyen. Még ha más értelemben végtelen is (mint egy gömbfelület). Ha viszont határa van, akkor a határ túloldalán is kell lennie "valaminek". A példában említett gömbfelületen túl például a háromdimenziós tér, amiben a gömb elhelyezkedik.
Kérlek olvasd el a második linket, amit küldtem. Főleg ezt a két részt:
- "Did the Universe expand from a point? If so, doesn't the universe have to have an edge?"
- "Then where did the idea that the universe was once a point come from?"
Nincsen határa (mármint 3 dimenzióban), és körülötte nincsen tér, amiben elhelyezkedne.
Maga teremti meg a teret - de CSAK a belsejében.
A térfogata adott (egy pillanatban, mert nő) - ugyanúgy, ahogy egy lufinak sincsen határa (2 dimenzióban), és adott nagyságú felülete van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!