Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Honnan tudjuk, hogy a világűr...

Honnan tudjuk, hogy a világűr végtelen és folyamatosan tágul, ha csak egy részét látjuk be?

Figyelt kérdés
Azt nem tudjuk,hogy mi van az után ameddig ellátunk tehát az a feltevés, hogy a világűr végtelen hamis ?. Lehet,hogy van utánna egy világűr 2 vagy egy olyan dolog amit nem tudunk elképzelni ?

2014. okt. 16. 21:06
 1/7 anonim ***** válasza:
7%

Minden tudós rosszul közelíti meg a világűr kérdést, mert túl okosak ahhoz, hogy alap dolgokba belegondoljanak, elvonatkoztassanak és abból induljanak ki.

A tágulást csak kikövetkeztették bizonyos dolgokból. De a világűr fizikája teljesen más, mint ami a Földön van. Olyanok léteznek, amik a jelenlegi felfogással nem megmagyarázható.

2014. okt. 16. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az is lehet, hogy a világűr 'vége' visszavezet a jelenlegi űrbe, csak egy másik dimenzióba. Konkrétan bármi lehet, amit el tudsz képzelni, és amit nem tudsz.
2014. okt. 16. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

Nem tudjuk, hogy végtelen, sőt erősen feltételezzük, hogy nem végtelen, bár határtalan. De ez is csak feltételezés.


A tágulást pedig onnan tudjuk, hogy láthatóan távolodnak tőlünk a tárgyak (doppler-effektus) - minél messzebb van valami, annál gyorsabban távolodik tőlünk, ez pedig bizonyíték arra, hogy maga a tér "szövete" növekszik. Ez nagyon pongyolás fogalmazva a következőt jelenti:


Van két pont párunk: A0-B0, és A1-B1. Ezek a pont-párok egymástól tetszőlege távolságba vannak, az A viszont ugyanolyan messze van a B-től mind a két esetben.


A két-két pont közötti tágulás ugyanakkora méretű, azonban pl az A0 pontból nézve úgy látszik, hogy a B0 lassan, az A1 pedig lényegesen gyorsabban tágul - hiszen a két pont közötti távnál a tágulás "összeadódik".


Tehát bármerre is nézünk, mindenhol tágulást látunk, így a jelenlegi ismereteink szerint a világegyetem minden pontja voltaképpen a tágulás középpontja.

2014. okt. 16. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
29%
Gyakorlatilag ha a kezedbe veszel valamit, az is végtelen elemekből áll össze. Mert minden elemnek van egy még kisebb eleme. Viszont mégis véges, mert egy vonalzónak is van konkrétan meghatározható eleje, és vége.
2014. okt. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
2%

Ez csak okoskodás. A tudósok sem tudnak semmit, tudásunk roppant csekély !


Nem volt nagy bumm, sem teremtés, sőt világvége sem lesz. Az emberi gondolkodás ellentétpárokra épül. Kezdet/vég, fent/lent, van/nincs, kicsi/nagy, stb. Ez egy csapda. Amíg ezt nem látod be, addig a kérdéseid csak újabb kérdéseket fognak szülni.

2014. okt. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Képzelj el egy lufit, amin a felületén pontok vannak. Ha felfújod a lufit, akkor a pontok egymástól távolabb kerülnek. Te a lufi felületén élsz, de bármerre mész, sosem éred el a szélét. Ugyanígy lehet elképzelni a világegyetemet csak nem 2 hanem 3 dimenzióban. Ez a tudomány jelenlegi állása.
2014. okt. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Honnan tudjuk, hogy a világűr végtelen ..."


Nem tudom, de rosszul tudjátok. Senki - aki valóban kompetens a témában - nem állította, hogy végtelen a világűr. Pont azért, mert csak egy részét látjuk be.


" tehát az a feltevés, hogy a világűr végtelen hamis ?"


Se nem végtelen hamis, se nem végesen hamis. Sőt, egyáltalán nem hamis, a világűr nem a szomszéd kutyája, hogy hamis legyen.

(Tanulj meg központozni.)


Az univerzum tágul, ez tuti, ezt megfigyelték. Minél távolabbi objektumot vizsgálnak, annál nagyobb mértékű a közte és köztünk lévő tér tágulásának mértéke. Ez egészen odáig megy, hogy van egy határ, amelyen túlról már nem érkezik el hozzánk semmiféle információ, mert ebben a távolságban már olyan mértékű a tágulás mértéke, amely nagyobb lesz, mint maga a fénysebesség. Ez az a bizonyos 13,7 mrd fényév, amit emlegetni szoktak. Eddig látunk el, mert a tér nyúlása következtében az ennél nagyobb távolságra lévő objektumok már nagyobb sebességgel távolodnak tőlünk, mint maga a fénysebesség. Információ pedig csak fénysebességgel tud terjedni, vagyis egyszerűen semmiféle információ nem érkezik el hozzánk ennél nagyobb távolságból. Vagyis ami ennél nagyobb távolságra van tőlünk, az mind az ismeretlenség homályába vész.


Ezen belül viszont viszonylag homogén elhelyezkedésű az az anyagmennyiség, amit látunk. Minél nagyobb léptékben nézzük, annál homogénebb (egyneműbb, egyenletes eloszlásúbb). Ebből interpolálva valószínűleg ezen a bizonyos 13,7 mrd fényévnyi távolságon túl sincs másként, ott is csillagok, galaxisok és halmazok milliói, milliárdjai helyezkedhetnek el. De ez csak gyanú, valószínűsítés, a logika ezt diktálja, korántsem biztos hogy valóban így van. Gyakorlatilag bármi lehet ezen távolságon túl, csupán nem túl valószínű, hogy más lenne ott is, mint csillagok és galaxisok. Elég valószínűtlen, hogy ott lakna a spagettiszörny, az óperenciás kurtafarkú malackák vagy Hófehérke a hét törpével.

2014. okt. 18. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!