Noob kérdés: az égitestek vonzása miért abban nyilvánul meg, hogy ellipszis pályán keringenek ahelyett, hogy egymásba zuhannának?
Ha egy hosszú madzag végére követ kötsz, és a madzag végét fogva megpörgeted a követ, el tudod képzelni, hogy a kő ne körpályán repüljön, hanem egyszer csak elkezdjen feléd repülni, és fejbetaláljon?
Ugyanezért nem ütköznek össze az égitestek. A kő a bolygó. Te vagy a Nap. A kötél a gravitáció.
1. hülyeséget ír. Tapasztalatom szerint a laikusok ezt a kérdést nem igen szokták tudni, pedig elég triviális. A kérdés pedig jogos.
A newtoni képben egy bolygó 2 potenciálban mozog: egyrészt a "gravitációs" potenciálban, másrészt pedig a centrifugális potenciálban. Ez egy effektív potenciál, alakja kissé hasonló a Lenard-Jones potihoz.
Szóval a centrifugális potenciál miatt nem "vonzzák" egymásba az égitestek egymást.
Hogy egy bolygó milyen pályán kering, azt az energiája határozza meg. Ha az energiája az effektív potenciál minimumában van, akkor körpályán kering stb.
4:
Feleslegesen ragozod ezeket a dolgokat, mert egyrészt ha már ennyire szét akarod szedni, akkor azt teljesen elhibázottan tetted, ugyanis nem soroltál fel mindent ami befolyásolja a pályákat, másrészt ezek pedig mind benne vannak az effektív potenciálban, amiben viszint minden szükséges információ benne foglaltatik a pályát illetően, ha tudjuk a bolygó összenergiáját.
Az továbbra is érvényes, hogy amit az 1. írt, az nem igaz. A bolygómozgást nem lehet egy kötéllel modellezni, ellenben egy rugóval már igen, mert le lehet vezetni egy sokaságon értelmezett oszcillációból a bolygómozgásokat.
Kedves 2-es: elárulnád, miért írtam "hülyeséget"?
Azért, mert egy laikusnak egyetemi szintű fogalmak nélkül próbálok megmagyarázni egy jelenséget? Gondolod, hogy aki ilyen kérdést tesz fel, az majd a Lennard-Jones potenciál segítségével megérti? (ami egyébként teljesen másról szól)
Szerintem nem attól jó egy magyarázat, ha azt villogtatja, hogy a szerzője mennyire magasan képzett (bár szerintem te nem vagy az), hanem attól, ha megérti az, aki a kérdést feltette.
A madzagra kötött megpörgetett kő analógiám természetesen nem tökéletes, hiszen egyik analógia sem az. De a lényeget kiemeli annak is, aki nem ismer olyan fogalmakat, mint perdület, vagy legalábbis nem bánik vele magas szinten.
Mind a kőre, mind a bolygóra egy középpont felé mutató, centrális erő hat. Emiatt valóban felmerülhet a kérdés valakiben: ha az erő a középpont felé mutat, akkor a test miért nem arra halad? Míg azonban a bolygómozgás elvont, nehezebben megfogható, addig a kő mozgása sokkal ismerősebb mindenkinek. Tehát az analógia alapján megértheti a dolgot. Mert annak, hogy a test mégsem a centrum felé tart, mindkét esetben ugyanaz az oka: a pálya irányú lendület, vagy ha úgy tetszik, a pályaperdület.
Ha pedig te ezt nem értetted meg rögtön, akkor ismerhetsz te akármilyen Lennard-Jones potenciálokat, csak egy kutyaütő vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!