Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matematikának melyik ága a...

A matematikának melyik ága a legfejletteb és melyik a legfejletlenebb?

Figyelt kérdés

2015. szept. 1. 20:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Erre nem lehet szerintem univerzális választ adni. Már csak azért sem, mert mára a matematikának oly szintű leágazásai és specializációi alakultak ki, melyek önmagukban is külön tudományterületnek tekinthetők. A kérdésre viszont csak olyan valaki tudna korrekt választ adni, aki maximálisan el van mélyedve az összes ilyen leágazó specifikus ismeretekbe. Ilyen ember viszont nem létezik.

A helyzet az, hogy pl. aki matematikus, annak van egy általános rálátása az egész matematikára. Viszont csak az általa mélyebb tanulmányozásnak alávetett, ill. az általa kutatott terület dolgairól tud szabatos információval szolgállni kellő mélységgel és az aktuális problémákkal kapcsolatban.


Továbbá már a "legfejletlenebb" kifejezés is talán relatív, sőt túlzás. Arról van szó, hogy folyamatosan a fejlődéssel párhuzamosan újabb és újabb ágak keletkeznek. Pl. még a 17. században mechanikai problémák során felvetődött, hogy kéne tudni integrálni meg deriválni. Aztán egy idő után rájöttek, hogy konkrét diffegyenletekről beszélhetünk. Később rájöttek, hogy ez nem mindegy hogy közönséges, vagy parciális. És így tovább... most annyi gondolat elárasztott engem, hogy kb. kapásból tudnék vagy 10-20 oldalt írni, de ettől megkímélem itt a tisztelt olvasókat.

2015. szept. 2. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Tom Benko ***** válasza:
Mit értesz legfejlettebb alatt? Mert pl. a projektív geometria gyakorlatilag lezárt terület, elég sokrétű alkalmazással.
2015. szept. 2. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kérdésed arra utal, hogy valaki képes volt sorba rakni egy szempont szerint a matematika ágait (egyáltalán, definiálni valamennyi ágát). És keresed a két szélsőt.


A rossz hír az, hogy nincs ilyen ember, nem rakta senki sorba, tehát nincs se legfejlettebb, se legfejletlenebb.


Még valami. Amikor szélsőértéket keresünk, mindig feltételezzük, hogy van értékfüggvény, tehát minden változóértékhez (itt: ág) hozzá van rendelve egy érték (szokás ebben az értelmezésben ezt célfüggvénynek nevezni). Tehát vagy megmondjuk, melyik korábban definiált értékfüggvény szerint, vagy mi definiálunk egyet. Önmagában véve semmiféle szélsőérték nincs, sőt ennek a szónak értelme sincs.

2015. szept. 2. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
"Amikor szélsőértéket keresünk, mindig feltételezzük, hogy van értékfüggvény, tehát minden változóértékhez (itt: ág) hozzá van rendelve egy érték" - merészelj csak ilyesmit matematikusoktól kérdezni.... :D (Tisztelt Mátyás király, fordítsa ki a köcsögöt, hogy megfoltozzam - tisztelt kérdező, vezessen be mértékegységet a matematika fejlettségére...)
2015. szept. 2. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
értem köszönöm a válaszokat
2015. szept. 2. 22:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!