Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy medúzafaj, amely...

Van egy medúzafaj, amely 100%-ban tudja, DNS törés nélkül regenerálni a biomasszáját. Örökké élhet?

Figyelt kérdés
Ne kérdezzétek a faj nevét mert rohadt hosszú, és sajnos nem tudom! :( Tegyük fel, hogy létezik, és ilyen tulajdonságai vannak. Természetes halált elszenvedhet?

2015. aug. 1. 16:12
1 2
 1/17 EagleHUN ***** válasza:
100%

Most a regenerálást sejtosztódással érted? Vagy úgy érted minden sejtjét ki tudja javítani, tehát sejtosztódásra sincsen szüksége?

Ha osztódnak a sejtjei akkor a végükön lévő telomeráz előbb utóbb elfogy, azaz minden élőlény véges sejtosztódási számmal rendelkezik.

Azt meg nem tudom elképzelni hogy bármilyen hibát ki tudna javítani minden sejtjében, úgy hogy többet nem kell osztódnia a sejtjeinek. A súlyos sérüléseket pl végtagelvesztést hogyan javítaná ki sejtosztódás nélkül?


Egyáltalán mit értesz természetes halál alatt? Az hogy megeszik, vagy baleset éri, esetleg emberi szennyezés miatt elpusztul az nem természetes halál? Van természetellenes halál is?


Szóval kétségeim vannak. Kicsit zavaros, kicsit rosszul megfogalmazott kérdés.

2015. aug. 1. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Sejtosztódással, persze. Természetes halál, az, hogy a szervezete fő funkciói leállnak, elfáradnak, és elöregszik.
2015. aug. 1. 17:29
 3/17 A kérdező kommentje:
Nincs természetellenes halál, de nem természetes halál, ha PL. egy ember esetében megölik, vagy elüti egy autó, úgy értettem. :D
2015. aug. 1. 17:32
 4/17 sadam87 ***** válasza:
100%

Az, hogy egy faj biológiailag halhatatlan, nem azt jelenti, hogy sosem hal meg, még csak azt sem, hogy nem pusztulhat el szervi rendellenességben. Ugyanakkor öregedés valóban nem tapasztalható (esetleg visszafordítható), illetve a halálozási ráta nem növekszik (esetleg csökken) az életkor előrehaladtával, tehát nem lehet olyan életkort mondani, aminél az egyedek jellemzően nem élnek tovább.

[link]

Egyébként gondolom, erre a fajra gondoltál:

[link]


EagleHUN

"Ha osztódnak a sejtjei akkor a végükön lévő telomeráz előbb utóbb elfogy"

A kromoszómák végén levő TELOMÉRÁK rövidülnek meg az osztódások során, és ha elfogynak, akkor valóban leáll a sejtosztódás (egészséges sejtekben). A telomeráz az az enzim, amely képes a telomérákat meghosszabbítani, így egyben válasz a (ki nem mondott) kérdésedre is. :) A mi sejtjeink között is vannak, amik korlátlan számú osztódásra képesek: az őssejtek (illetve a rákos sejtek). Nyilván a medúzáknál is ez az enzim teszi a korlátlan osztódást lehetővé.

Itt egy cikk absztraktja, ami ennek a fajnak a telomeráz aktivitásával foglalkozik:

[link]

2015. aug. 1. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Hú, nem biztos, de lehet hogy ő az!
2015. aug. 1. 18:19
 6/17 A kérdező kommentje:
Ez a faj hány évig élhet?
2015. aug. 1. 18:20
 7/17 anonim ***** válasza:
40%

Eukarióta élőlény nem élhet örökké. A DNS "törés nélküli" javítás alatt nem tudom mit értesz, mert van vagy 20 féle DNS javítási mechanizmus, és emberben is van ilyen, sőt a legtöbb javítás nem igényel DNS törést, úgyhogy ez hülyeség.


Prokarióták "élhetnek" örökké is, mivel cirkuláris DNSük van, de ott nincsenek soksejtű élőlények, így ott teljesen más definíciója van az "életnek", mint ember esetében.

2015. aug. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 sadam87 ***** válasza:
100%

#7

Eukarióta egysejtűek miért nem élhetnek örökké, h a prokarióták igen? Nyilván a prokariótáknál úgy számoltál, hogy az osztódás után a sejt ugyanaz az élőlény marad, ezen az alapon viszont az eukarióta egysejtűek is örökké élnek. (Igaz, például a csillós egysejtűeknek szükségük van időnként konjugációra, különben valóban elpusztulnak.)

2015. aug. 1. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

"de ott nincsenek soksejtű élőlények"


a kékbaktériumok most sírnak

2015. aug. 1. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 EagleHUN ***** válasza:
100%
4-es igazad van. Bocs az elírásért.
2015. aug. 4. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!