Hogyan lehet kibírni ezt a kánikulát? Milyen tudományos módszerek segítenek ebben?
Igyál forró teát, az sokat segít. Nagyon hideg, jeges cuccot ne igyál sűrűn, mert attól a szervezet fűteni kezd, tehát csak még jobban meleged lesz tőle. Ne töröld nagyon az izzadságot, hagyd, hadd párologjon (egy ventilátor csodát tesz).
Ha van légkondi, ne állítsátok nagyon durva különbségre (5-10 foknál ne legyen bent hidegebb, mint kint) mert ha onnan kimész, az kemény sokk a szervezetnek, folyamatos ki-be járkálás meg baromi egészségtelen.
Hát ha pl. délelőtt 10-től este 6-ig kinn dolgozol a napon, akkor utána kifejezetten hűvösnek fogod érezni a szobát. :D
Egyébként nincs igazán tartós megoldás, legjobb hozzászokni. Légkondi roppant hasznos tud lenni, a ventillátort én mondjuk nem ajánlom, mert ha keveri is a levegőt, éjszaka alváshoz nem feltétlenül kényelmes, ha ott zúg az ember arcába meg leborít mindent a huzat, és baromi sok áramot is fogyaszt.
A hideg víz meg a vizes ruhák viszont csak átmenetileg jók, ha lelocsolod az arcod az csak pár másodperc, de még a vizes törölköző is csont száraz lesz 10 perc alatt ilyen időben.
Éjszaka szellőztess, ajtók legyenek nyitva a lakáson belül, nappal sötétíts, tévé, számítógép, bármi elektromosság csak akkor menjen, ha muszáj.
Ami a legfontosabb és leghatékonyabb, az a folyadékbevitel. Minél többet iszol (persze nem cukros üdítőket, hanem friss vizet, gyümölcsleveket és teát), annál jobban fogod bírni a meleget.
A venti speciel nem fogyaszt sok áramot, még jó, különben sokat fűtene a szobán. Mivel nem hűt, csak kevergeti a levegőt, annyira sokat nem jelent, bár néha jóleshet.
A párologtatással az a gond, hogy csak száraz lakásban működik. Nálunk anélkül is 70% a páratartalom, még csak az kéne, hogy növeljük (alig főzök, azt is fedővel és nem bent száradnak a ruhák, plusz nem is vagyunk sokan. viszont nem nagyon meleg a szoba, akkor lemenne kicsit a pára, de inkább ne. párátlanítani képtelenség, baromira fűt a párátlanító, na az sokat fogyaszt, többszáz wattos).
A sötétítés és az éjszakai szellőztetés elég alap és az is ér a legtöbbet.
A zuhanyozás is jó, ha nem is csinálhatjuk elég gyakran (ha túlmelegszem, akkor elég nehezen hűlök le 25 fokos szobában, a zuhany pedig igen kellemesen megoldja s egy ideig elég jó úgy. 30 fokban már nem sokáig tartana a hatás)... De néha megnedvesíteni csupasz bőrfelületeinket azért nem rossz.
Inni mindig annyit iszom, amennyire szomjas vagyok, ilyenkor speciel rengeteget. A sóbevitelre figyelek, mert ilyenkor több sót is vesztek. Speciel nekem sem a hideg, sem a forró ital nem kívánatos ilyenkor, maradok középen.
Én egyébként nem hideg vízzel locsolom magam. Ilyenkor (mondjuk máskor is, minden évszakban) forró fürdőt veszek, de úgy rendesen forrótn nem csak simán meleget. Bírom, sőt, szeretem... na, ha azután kimegyek a 30+ fokos szobába, vagy akár a kánikulába a szabadba, azt a forró fürdőhöz képest egészen hűvösnek érzem :D
Nem vicc, baromira felfrissít és segít elviselni a hőséget.
Narancslé.
Akár limonádénak higítva, mert a napi folyafékbevitelhez ilyenkor szükséges lémennyiséghez kellene vagy 6-8 kiló narancs naponta.
A déligyümölcsökben van valami enzim, ami kissé csökkenti a testhőmérsékletet, szóval tényleg hűt.
Minden forró égövi növény hűt. Narancs, citrom, datolya, köles, bors.
Hideg vizet ne tegyél magadra, csak meleget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!