Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért gondolják a legtöbben...

Miért gondolják a legtöbben azt, hogy ha vissza tudnának utazni a múltba, meg is tudnák változtatni azt?

Figyelt kérdés

Az események alakulásának megváltoztatásának lehetősége már miért következne automatikusan az időutazás tényéből?


Könnyen lehet, hogy ha visszajutunk a múltba, egyszerűen bármit teszünk, nincs hatással a világra, vagy ha van is, az akaratunkon kívül pont ugyanabba a mederbe tereli a dolgok alakulását, mint amilyenből elindultunk a múltba..


A filmek alakították ki ezt a hiányos (vagy hamis?) felfogást?



2015. jún. 23. 14:44
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:

"-> Jelenleg nem ismert olyan fizikai törvény, amely megtiltaná az időben visszafele utazást."


De, ismert. Más kérdés, hogy te nem ismered. (vö.: hiányos felfogás.)

2015. jún. 23. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:

#11-es:

ha ilyen okos vagy, akkor esetleg hivatkoznád is azt a fizikai törvényt, vagy csak okoskodsz és "hiányos felfogás"-al dobálózol?

2015. jún. 23. 17:52
 13/27 anonim ***** válasza:
100%

"Idézd pontosan! Azt állítottam, hogy a kauzalitás elve az események megváltoztatását tiltja"

Valóban nem voltam precíz. Tényleg csak a kauzalitás elvét kértem rajtad számom, amiről egyátalán nem nyilatkoztál semmi értelmeset. Ilyen elv nincs, ezt csak te hasraütésed szerint van.


""hol ez a törvény?" a #8-as számú kommentemben találod meg a visszavezetést kvantummechanikára.."

Ne haragudj, de az nem visszavezetés kvantummechanikára, hanem egy blődli. Semmi értelme.


"Csak akkor nem fog hiányozni a foton a múltból, ha eleve volt egy jövőbeli éned, aki azokat a fotonokat elnyelte."

Nyilván hiányozni fog. Gondolatkísérlet (bár látom, hogy bajban vagy az analógiákkal): szóval képzelj el egy ilyen berendezést, amivel visszamegyünk az időben, de maga a berendezés olyan nagy, hogy el tudja takarni a napot az egész föld elől és mondjuk egy hétig ott parkolunk. Közben a föld kihűl, mindenki megfagy. Vagy hogy eleve így volt? Na ne viccelj.


"Bármiféle állítást hozol be, annak alapulnia kell egy feltételrendszeren, ami vagy jó vagy nem jó, vagy megfelelő mértékű egyszerűsítés, vagy túlzó stb. Ha nem értetted volna meg, a kérdés maga egy nem bizonyított feltételezéssel él, miszerint az időutazás lehetséges, de még az sem bizonyított, hogy létezik "idő". Ezért ha nem érted a válszt, az azért van, mert nem is szeretnéd érteni. Nem baj, a tudományokan ez elég gyakori jelnség... "

Ez megint össze-vissza kamuzás, se füle, se farka mondatok, összefüggés nélkül. Szóval, akkor mégegyszer: a planck idő létezése nem kérdés, mivel egy származtatott mennyiség. Nem olyan, mint az elektron, ami vagy van, vagy nincs, de ha sikerül kimérni, akkor elfogadjuk igaznak. A planck idő nem ilyen. A planck időt megkapjuk, ha néhány számot elosztunk egymással. Ennyi. Azon lehet vita, hogy az így kaptt értéknek vajon mi a jelentése, de te nem erre fókuszálsz, hanem azt mondod, hogy tegyük fel, hogy X és akkor Y. Hát a nagy francokat! Azt bizonyítsd be, hogyha a Plank időt úgy értelmezzünk, mint "mint egy film képkockáit", akkor abból következik, hogy bármi. De erre te erőfeszítést se tettél.


"Feltéve ha adsz egy planck-időtől független modellezési eljárást a rendszerállapotok egymásba alakulására és az eseményláncolatok leírására.. Ja, hogy ilyet nem tudsz? Kár."

Szerintem meg nem kár. Megintcsak halandzsázol össze-vissza. Mit modellezel a planck idővel? Semmit. Mit kezdesz a rendszerállapotokkal? Semmit. Bedobtál néhány szakkifejezésnek látszó szót, és bumm. ennyi. Egy nagy nulla lukkal a közepén.


Ne haragudj, de annyira kamu vagy, annyira low-end érveléssel, komolyan, mintha egy 10 éves gyerek belelapozott volna egy Michio Kaku könyvbe, és annyira megörül, hogy ki tud szótagolni egy-két szakkifejezét, hogy mindjárt fizikusnak is hiszi magát. (Hozzá akkora egóval, amit egy akadémikus is megirigyelne :D) Na, csákómákó, további jó szórakozást!

2015. jún. 23. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
100%

"ha ilyen okos vagy, akkor esetleg hivatkoznád is azt a fizikai törvényt, vagy csak okoskodsz és "hiányos felfogás"-al dobálózol?"


Te dobálóztál vele, én csak idéztelek.

Na mindegy.


A lényeg, hogy a relativisztikus fizika szerint mindegy hogy te mész vissza, vagy a múlt ér utol téged (független attól, hogy melyik viszonyítási rendszert nézed). A tegnap pont egy nap alatt lett ma a ma pont egy nap alatt lesz holnap. Az relatvisztikus fizika óta tudjuk, hogy ha valaki nagyon gyorsan megy, akkor az idő lerövidül számára (idődilatáció), azaz például adott sebességen mondjuk neki 1 perc telik el, a többieknek meg egy nap. Az idődilatáció mindig egy ARANY, azaz az egyik idő 2-szer, 3-szor 10-szer, 1000-szer stb telik, mint a másik - a sebességtől függ. Fénysebességnél végtelenszer.


A tegnap úgy közelíthetné meg a jelent, ha a tegnapi világban mindenki felgyorsulna. Ekkor a tegnap és a ma között eltelt idő 24 óra helyett valamilyen arány szerint kisebb lene (fele, harmada, tizede, ezrede - magintcsak a sebbességtől függ). Ahhoz, hogy a tegnap elérje a jelent, végtelenszer kéne begyorsítani, amihez el kell érnie a fénysebessöget, amihez végtelen energia kell.


Mindegy, hogy azt nézed, hogy az időgép téged ránt vissza a múltba vagy a múltat rántja hozzád, ez csak viszonyítás kérdése, ugyanakkora energia kell hozzá. (Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy te a buszt tekinted fix pontnak az univerzumban, amit simán megtehetsz, de ekkor ugyanakkora energiába kerül lemenni Kecskemétre, csak nem a busz megy a Földön, hanem a busz elforgatja maga alatt a Földet egy kecskemétnyi távolsággal. Teljesen ekvivalens.)

2015. jún. 23. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:

#14-es

Igazad van, bocs, összekevertelek a 9-essel, aki kicsit felhúzott a hülyeségeivel..

A gondolatmeneted jó, csak azt nem értem, hogy miért következik belőle, hogy az időutazás lehetetlen..

2015. jún. 23. 20:07
 16/27 anonim ***** válasza:
Azért lehetetlen, mert nem tudsz végtelen energiát befektetni. Itt a végtelen az nem "nagyon sok", hanem tényleg VÉGTELEN. Mivel az univrzum tömege véges ha minden tömeget energiává alakítanál akkor is nagyon messze lennél a végtelen energiától, ami ahhoz kell, hogy a tegnapot belegyorsítsd a mába. (Vagy a mát belelassítsd a tegnapba.)
2015. jún. 23. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

Tegyük most félre azt a kérdést, hogy lehetséges-e az időutazás, hiszen a kérdés előfeltevése nyilván az volt, hogy lehetséges.


Ha visszamegyek a múltba egy hetet, és egy héttel ezelőtt összetöröm a számítógépemet egy kalapáccsal, az hogyan lenne lehetséges, hogy ne legyen hatással a világra? Hogyan terelődhetne a dolgok alakulása olyan mederbe, hogy a darabokra tört számítógépem újra összeálljon?

2015. jún. 24. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

#16-os

Köszi!


#17-es

Nem hiszem hogy megértetted a lényeget..

Ha visszamész a múltba, hogy összetörd a számítógépet, akkor eredetileg egy olyan jelenből indultál el, ahova a jövőbeli éned érkezett vissza, hogy az ő múltjában összetörje a számítógépet..

Hisz (ha már feltételezzük, hogy az idő folytonos), akkor nem csak te létezel, hanem a jövőbeli éned is, aki már rég maga mögött tudja az időutazást és azokat az eseményeket, amelyikről azt hiszi, hogy megváltoztatta, holott valójában sosem változott meg az idő és az események alakulása...

Tehát a jelent bármelyik irányba "kiterjesztve" van a múltban (végtelensok) olyan éned, aki majd visszautazik és összetöri az ő múltjában levő gépet és a jövőben is van (végtelen sok) olyan éned, aki már megtette mindezt, mellyel hatást gyakorolot a te jelenedre, észlelésedre..

Tehát nem áll össze a számítógép, csak eleve össze volt törve, legfeljebb te nem tudtál/tudhattál róla..

2015. jún. 24. 14:29
 19/27 A kérdező kommentje:

#17-es

A fenti érvelés a komplexebb eseménysorozatokra is teljesül.. Tegyük fel, hogy utálod a Microsoftot mert nagy cég és azért utazol vissza a 80-as évekbe, hogy őket megbuktasd és sose nőjenek ilyen nagyra.. Visszautazol, elkezded shortolni a részvényeiket, zuhan is az árfolyam, erre reagálva ők kijönnek a windows 3.1-el és végül nyereséges lesz a cég.. Azaz akárhogyan is erőlködsz a kauzális viszonyokat nem biztos hogy fel tudod majd borítani attól, hogy visszautaztál a múltba, mert lehet pont azért alakultak eleve úgy a dolgok (egy jövőbeli éned cselekvésének következményeként) ahogy most tapasztalod őket... És mivel a jövőbeli énednek is volt jövőbeli énje, az elv rekurzív.

2015. jún. 24. 14:36
 20/27 anonim ***** válasza:
Sokan nem fizikailag akarják ezt megérteni, hanem művészi szinten azaz a tudományos-fantasztikum szintjén. Tudod, kevés ember van, aki Minden döntésével elégedett. Sokan úgy gondolják, hogy ha egy-egy régi döntéseiken változtatni tudnának, máshogy alakulna az életük. Ezért gondolhatja sok ember, akit nem érdekel az időutazás megvalósítása, csak a gondolattal szeret eljátszani, hogy ha egyszer vissza tudna utazni, szívesen megváltoztatna néhány dolgot. Ilyen egyszerűen látom én a magyarázatát annak, ami számodra felháborítóan lehetetlenségnek tűnik.
2015. jún. 24. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!