Mit jelent egy vektor deriváltja?
Ha nem helykoordináták szerint deriválod, akkor egyszerűen a komponenseinek a deriváltjaiból alkotott vektort.
Ha helykoodináták szerint deriválod, akkor sajnos sokkal bonyolultabb a helyzet, ott többféle deriváltfogalom is van.
Mi a konkrét feladatod?
Láthatnék egy konkrét példát?
A Wikipédia például azt írja, hogy a sebesség az út idő szerinti deriváltja. Hogy néz ez ki egy konkrét esetben? Én függvényt tudok deriválni, ez a "komponens deriválás", meg "vektormező deriválás" nem tudom, hogy mit jelent.
(Egy szám deriváltja 0)
Egy szám deriváltja nem létezik. Amire te gondolsz, az egy olyan (konstans) függvény, ami minden értékhez ugyanazt a számot rendeli hozzá. Ez nem egy szám, hanem sokszor egymás után ugyanaz a szám.
Egy példa a vektor deriváltjára:
Ha a pozíciód jelenleg (0,0), majd lépsz egyet keletre és hármat északra, akkor az új pozíciód (1,3) lesz. Ha ezt az utat két egységnyi idő alatt tetted meg, akkor a kelet irányú sebességed 1/2, az észak irányú sebességed 3/2 volt. A sebességvektor így (1/2,3/2) lesz.
Ezt (pontosabban ennek határesetét) jelenti a "komponensenkénti derivált". Az (1,3) helyvektorból úgy számolsz sebességet, hogy külön-külön az 1-et is és a 3-at is elosztod az idővel, majd újra egy vektorba teszed az eredményt.
> „Egy példa a vektor deriváltjára:”
Akkor már vektorfüggvény… (Az előbb beszéltük meg.) Másrészt a példád az még nem a deriválás, csak a differenciálás (mert csak folytonos esetben tudunk deriválni).
Egy rendes példa, hogy ne csak a levegőbe beszéljek:
Mondjuk egy elhajított test helyvektora az idő függvényében
r(t) = (x(t), y(t), z(t)) = (A*t + x0, B*t + y0, C*t – 1/2*g*t^2 + z0).
Ennek az idő szerinti teljes deriváltjának definíciója ugye
v(t) = lim((r(t + τ) – r(t))/τ, τ –> 0).
A különbség képzés most Descartes-i koordinátákban csak annyit jelent, hogy tagonként ki kell vonni egymásból az r(t + τ) és r(t) vektorokat, tehát a v(t) vektorfüggvény komponensei egyszerűen az r(t) komponenseinek deriváltjaiból tevődnek össze. Ha nem Descartes-i rendszerben lennénk, akkor bonyolultabb dolgok is közbejöhetnének. De így a v(t) az nem lesz más, mint
v(t) = d r(t)/dt = d(A*t + x0, B*t + y0, C*t – 1/2*g*t^2 + z0)/dt = (d(A*t + x0)/dt, d(B*t + y0)/dt, d(C*t – 1/2*g*t^2 + z0)/dt) = (A, B, C – g*t).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!