Hogy van ez a fekete lyukkal?
Nem kérdező, a dolog nem így működik. A te fejedben van egy óra, ami itt a földön megy valahogy, és amint viszed a fekete lyuk közelébe, az az óra másképp megy. Ebben a világképben aztán nehéz megérteni, ha jobbra nézek, másképp megy az idő, mintha balra nézek.
Arról van szó, hogy az univerzumban van sok sok égitest, ezeknek a tömegüktől függő gravitációja, és a mozgástörvényeket (amelyekben az idő is szerepel!) akkor tudjuk jól értelmezni, ha feltételezzük (illetve úgy kezeljük), hogy a nagyobb gravitáció közelében lassabban telik az idő (ezt mondjuk úgy, hogy görbül a téridő). Ennek aztán a törvényeken (és az őket reprezentáló képleteken) keresztül hatása van a különböző sebességgel haladó objektumokon észlehető időre (sőt, távolságokra) is. De a relativitás azt fejezi ki, hogy az a jelenség mindig a másik állapothoz képest igaz.
A konkrét példádban a te itteni órádhoz képest a fekete lyuk közelében lévő óra lassabban mér. Csak az a probléma, hogy ezt miképpen fogod megtapasztalni. Ha ugyanis odamész, akkor a benned (rajtad) lévő óra szintén lelassul, tehát nem tudod ellenőrizni.
Ez a probléma tehát nem egy valós, kivitelezhető dolog, hanem a világ törvényeit leíró egyenletek sajátossága.
A dolog persze kicsit bonyolultabb, de annak megvilágításához már egyetemi kurzus kell.
"Nem, csak ha az a keringés baromi gyors, de ezzel a sebességgel nem lenne képes bolygó vagy űrállomás egyben maradni. Az időeltolódást a sebesség adja. Olyan hihetetlen sebesség ami számunkra érthetetlen. Lényegében ami nagyobb sebességgel megy, az rövidebbnek él meg ugyanannyi időt. Ez fénysebesség közelében kezd el brutálisan torzulni. A csillagok közöttről meg annyit hogy a fekete lyuk nem féreglyuk, hanem pusztító tömegű csillag. :3"
nem teljesen van igazad... az idődilatáciot nem csak a sebesség okozza, hanem a gravitácio is.
az idődilatácio nem csak ngy sebességnél, és erős gravitácios erőnél jelentkezik.
Az idő nem lassul le! Korábban is irtam, hogy a megfigyelő, és űrhajos számára is ugyan annyi idő telik el, csak az egyik ezt, a másik azt tapasztalja.
A csillag az csillag, a feketelyuk pedig feketelyuk.
Ebben igazad, van hogy a feketelyuk csillag volt valaha, viszont a feketelyuk tulajdonképpen egy szingularitás, és egy eseményhorizont. A kettő között torzult téridő...
Sokan átlagos csillagként képzelik el, ami fekete, de nincs olyan szerkezete, mint pl a mi napunknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!