Fekete lyukkal kapcsolatos! Szerintetek ez lehetséges?
Bizonyos elmélet szerint, ha két űrhajós megközelít egy fekete lyukat, annyira, hogy még az nem vonzza magába őket, és ha az egyik beleugrik, akkor annak pár pillanat míg elnyeli, de aki az űrhajóban maradt, az azt látja, hogy ahogy zuhan, úgy lassul, végül szinte megáll és végtelen időnek tűnik, mire beleesik.
Mi van akkor, ha mondjuk van egy olyan hosszú bot az űrhajóban, aminek a vége elér a zuhanó űrhajósig? Ha mozgatja az egyik végét, mi történik szerintetek a másikkal?
Remélem értitek mire gondolok.
Ha vissza tudnád húzni, akkor az a vége, ami a lyukhoz közel lenne, szintén visszajönne, viszont a képét még mindig ott látnád a lyuknál :)
Tehát végülis látványilag kvázi megkettőznéd az anyagot, és változó sebességgel tűnne el a lyukhoz közel tett bot minden atomja (minél közelebb van, annál tovább ott látnád.)
Mint felvetés érdekes amúgy :)
Igen érdekes :) szívesen megpiszkálnék így egy fekete lyukat...
És ha a beugrott űrhajóst kihúznám a bottal? Ő is "megkettőződne"? Gondolom nyilván egy holttestet tudnék visszahúzni.
Hey.
Nem húznál vissza semmit :)
Ami egyszer átesik az eseményhorizonton, vissza nem jön, csakha tudnád fénysebességnél gyorsabban húzni a botot ami gyakorlatban lehetetlen.
Az eseményhorizont, az a határ, ahol a szökési sebesség nagyobb mint a fény sebessége.Ergo, ha átléped az eseményhorizontot, ami fényt kibocsátasz, soha többé nem fog elszökni a feketelyuk gravitációjából.
Tegyük fel hogy a haverod egyre közelebb ér a feketelyukhoz.A fény amit kibocsát a gravitáció hatására egyre nagyobb vöröseltolódást szenved, így minnél közelebb van a barátod a "halálához" annál nagyobb lesz az általa kibocsátott fény hullámhossza, míg egyszercsak már nem lesz látható hullámhosszon..Az hogy a végtelenségig ott látod...nos nem hiszek benne.Végül az utolsó foton is elér téged amit az illető kibocsátott aztán vége.
Jó téma.Nekem ez a véleményem róla. :)
JustFeelGood
19/F
Igazából nem kettőződne meg semmi (most úgy vesszük, hogy végtelen energiával tudod a dolgokat mozgatni...) Csupán a látványa. Tehát ha a barátod odaér az eseményhorizonthoz, majd hirtelen visszahúzod őt, attól még ott fogod őt látni, majd ahogy telik az idő, látod, ahogy a képe egyre jobban elnyúlik.
De ez csak a kép. Más tészta, hogy igazából nem így lenne, mert ehhez a képhez folytonos megvilágítás kéne, stb XD
Mindenesetre nagyon sok kérdés nyitott még a fekete lyukakkal kapcsolatban, Sokra csak akkor kapnánk választ, ha oda tudnának küldeni egy szondát, hogy megvizsgálja közelebbről. De nem valószínű, hogy ezt mi megéljük, sajnos. Bár a CERN-ben azért bízom, hogy választ találnak pár kérdésre a hadronütközetőben.
Lehet, hogy új témát kéne ezzel kapcsolatban indítanom, de megkérdem itt tőletek, hogy a holdra szállás után miért torpant meg az űrkutatás? Anyagiak miatt?
Szerintem már rég embert kellett volna küldeni a Marsra, meg az Europára is rég el kellett volna küldeni egy szondát, hogy "benézzen" a jég alá. Elmondhatatlan nagy az univerzum és mi még csak a saját naprendszerünket sem ismerjük. Akár itt is találhatunk életet (baktérium, vagy egysejtű szinten). Remélem erre azért kapunk választ páréven belül...
Azért torpant meg, mert (ironikusan) véget ért a hidegháború. Amerika és Oroszország rengeteg pénzt ölt bele abba, hogy bizonyítsa, ők a jobbak, a kapitalista vagy a kommunista rendszer a nyerőbb, és, mikor sikerült Amerikának győznie, és végül is felbomlott a Szovjetunió, megszűnt ez a versenyláz, és annyira nem érdekli ez az embereket. Ugyanis régen is az emberektől vontak el pénzt, de akkor meg lehetett tenni, mert a legtudatlanabb csöves is biztos volt benne, hogy Amerika hamarabb jut a Holdra, mint az oroszok. Mostanra már nem így van. Ha megkérdezel bárkit, hogy mire költsük a pénzt, az emberek legtöbbje az űrkutatást raknák az utolsó helyre. Sajnos rengeteg helyen látni, hogy mennyire nincs rá igény. Nincs azonnali, kézzelfogható eredménye, vagyis: nem kell. Szomorú, de amíg építjük az újabb és újabb atombombákat, az egyre halálosabb rakétákat, addig nincs pénz a kutatásra, és arra, hogy az ember el tudjon indulni a csillagok közé.
Az űrkutatásban nincs pénz, csak nyeli azt. A privát cégek, akik manapság próbálkoznak, inkább csak amiatt a pár multimilliomos miatt teszik, akik meg tudják ezt maguknak fizetni. Idővel (10 év múlva kb) el fog jutni az űrturizmus oda, ahol ma egy egzotikus, 5 csillagos nyaralás áll, de az még mindig csak egy Föld körüli út, nem pedig a Marsra.
A vicc az, hogy az anyagiak, mint probléma, igazából nem létezik. A háborúkba, és fölösleges ellenségeskedésbe annyi pénzt, és nyersanyagot, amiből lazán és régen meg lehetett volna járni már a Marsot. De ügye az ember nem lát előrébb az orránál.
A másik meg: valószinűleg olyan szondát, amilyet ma ismerünk, sohasem fogunk tudni küldeni a fekete lyukba. Egyszerűen azért, mert nem tudna jelet adni. Mégha ki is bírná azt a pokoli ár-apály jelenséget, ami fellépne az atomjai között, akkor sincs ma ismert technológia, ami képes lenne jelet adni egy fekete lyuk belsejéből. Nem is beszélve a gravitáció okozta időeltérésről: mégha egy rádiójel képes is lenne kilépni, akkor is évezredek, talán évmilliók telnének el, mire az valóban elhagyná a lyukat.
Egy másik kérdés: de ügye tudod, hogy a fekete lyuk igazából nem is egy lyuk? :) Csak mert rengeteg kérdezőnek tippje sem volt róla, hogy voltaképpen mi is az :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!