A fekete lyuk eseményhorizontja mögül csak a tehetetlen testek nem tudnak kijutni?
Ha jól tudom, a fénysebességgel, mint szökési sebességgel kijutni akaró tárgyakra vonatkozik az eseményhorizont. Tehát saját mozgási energiájából nem juthat ki semmi. És mi a helyzet, ha nem tehetetlen tömeg, hanem van tolóereje, vagy valamilyen külső erő hat rá? Például akár egy másik, mondjuk nagyobb fekete lyuk. A Földről is fel lehet szállni egész lassan is, ha van megfelelő tolóerő. (Az űrhajóknál ez nem gazdaságos, most csak elvileg.)
Még egy kérdés ezzel kapcsolatban:
A fénysebesség, mint szökési sebesség a szingularitástól való indulásra vonatkozik, vagy az eseményhorizont mögött 1 méterről sem lehet kijutni?
Igen elkanyarodtunk..:D de has létezne is olyan űrhajó, ami képes egyben maradni a feketelyuknak, a feketelyuk hamarabb szívná el az anyagot, amivel meghajtjuk az űrhajót, minthogy az bármilyen tolóerőt kitudna fejteni.
A horizonton belülre kerülő anyag menthetetlen, a horozonttól befelé 1plankhosszúságra is nem hogy egy méterre.
#19
Valami azt súgja, hogy te ugyanaz lehetsz, aki egy másik topicban a sötét anyagról és energiáról ír butaságokat.
"Érdekel az a honlap, vagy könyv, vagy szaklap, vagy bármi amiben olvastad, hogy a fotonnak van tömege, mert én Sehol nem találok ilyet. Mindenhol csak azt olvasom, hogy nincs neki... "
"A horizonton túl nem érvényesek a fizika törvényei, azaz nincs sebességkorlát sem."
Engem meg az érdekel, hogy melyik ujjadból szopod azokat a dolgokat, amiket leírsz? Miért ne lennének érvényesek a fizika törvényei? Ha te átléped az eseményhorizontot, te magad semmit nem veszel észre belőle (feltéve, ha pontszerű vagy).
Már világosan leírtam: a fotonnak nyugalmi tömege nincs. De mivel van neki energiája, az E=mc^2 képlet értelmében rendelhetünk hozzá tömeget, de ez nem jelenti sem új sem pedig igazán használható fizikai fogalom bevezetését, csak az energia egy másik elnevezését. A relatvitáselméletben egyetlen tömegfogalomnak van értelme: a nyugalmi tömegnek.
"A kvarkokról nem szabadon létező kvarkokként beszéltem, hanem mint a lyukba hulló atom szétszakadása."
Akkor te nem kvarkokról beszéltél, hanem protonokról vagy neutronokról. De akkor ezt kell írni, nem kvarkokat.
"Az idő dilatáció valóban fénysebesség közelében létező jelenség"
Nem, az idődilatáció minden sebességnél létező jelenség, csak mérhetetlenül kis eltérést jelent a newtoni fizikától.
"Nem azt írtam, hogy fénysebességgel gyorsít, hanem, hogy fénysebességRE-"
Nem számít, mert ennek ugyanúgy nincs értelme. Fénysebességre nem lehet gyorsítani semmit. Valami vagy eleve fénysebességgel halad, vagy nem és akkor soha nem is fog.
"Mindig 4-es voltam fizikából, kivéve a 12.osztályt, ott valóban 5ös lettem :D "
Klassz. Én pedig végig 5-ös voltam, és utána az ELTE fizikus szakán szereztem diplomát.
A fenti egyik mondatom helyesen:
"Nem, az idődilatáció minden sebességnél létező jelenség, csak kis sebességeknél mérhetetlenül kis eltérést jelent a newtoni fizikától. "
Tényleg érdekel az ahol olvastad, szeretném én is elolvasni.
Lehetséges, az a téma is érdekel, de ne keverjük ide azt.
Igazad van az idő dilatációval kapcsolatban, Elismerem. De kár erről beszélni, mert a mozgó test szempontjából ez lényegtelen. Neki nem változik semmi.
A horizonton belül a gravitáció a fényt visszatartó erővel rendelkezik. Ahogy közelítünk a szingularitáshoz, az erő egyre erősebb, tehát ha eltekintünk a sebességkorláttól itt van lehetőség a fénysebesség átlépésére.
Ügye ez nem lehetséges, mert a fénynél nagyobb sebesség nem létezik, de mégis van erő, ami lehetővé tenné( kicsit ellentmondásos). Akkor mi történik azzal az energiával ami a fénysebesség 99,9% fölött kellene, hogy érvényesüljön?
Ez a környezet mennyire viselkedik az általunk ismert fizikai törvények szerint? A gravitációs kölcsönhatás érvényesül, eddig minden rendben. A belehulló anyag eltűnik nyom nélkül,, sértve az információ megmaradás törvényét...de mégsem mert a holografikus elmélet szerint a tér 2D felületén ezek raktározódnak( necces..) a feketelyukba hulló anyaggal arányos mértékű sugárzás lép ki a horizontról, anélkül, hogy a horizont, és a szingularitás között olyan kapcsolat lenne, ami ezt lehetővé teszi.(??????)
Ezekkel az ellentmondásokkal egyetemben a sebességkorlát is értelmét vesztheti, tehát ebben a környezetben én ezt lehetségesnek tartom( nem kell hogy másnak is elfogadható legyen) Ráadásként az inflációs elméletben a fénysebesség nagyobb volt a korai univerzumban mint most...akkor most ez hogy lehet?
A proton és neutron kvarkokból állnak.
Egyébként gratulálok a diplomádhoz, és minden cinizmus nélkül teszem ezt, de nem mindenkinek van pénze tovább tanulni...
A Hawking sugárzás teljesen más. Semmi koze a lyukba hullo anyaghoz. A Howking sugárzás: A tér nem teljesen ures, folyamatosan létrejonnek Részecske, -antirészecske párok, de ezek szinte azonnal ki is oltják egymást, viszont a horizont kozelében az egyik jobbra, a másik balra megy, így az egyik a feketelyukba hullik, ahol azonnal találkozik ugyanolyan kvantumszámokkal jellemezhető részecskét, mint a párja, és kioltják egymást ( ezzel veszít energiájábol a lyuk,így tömegébol is); a másik valos sugárzásként jelenik meg. Ez egyben a Howking sugárzás( amelyik nem esik a lyukba) és a feketelyuk "párolgása" (amelyik bele esik).
"Bizonyított hogy bizonyos energia kíséretében képes anyag létrejönni vagy eltűnni." Akkor mire jo az informácio, és energia megmaradás törvénye?
"A hawking sugárzás kíséretében távozik a bedarált anyag." És ezt teszi úgy, hogy a szingularitás elnyeli, majd valahogy a horizontra kerul, hogy egy olyan sugárzással távozzon, amihez kööze sincs?
"Nem semmisül meg máskülönben mi szabná meg a tömegét?"
Valoban nem szűnik meg, csak szerkezetileg nem fog hasonlítani az általunk ismert anyagra.
itt említettem az informácios problémát Az eltunik nyom nélkul arra vonatkozott, hogy elnyeli a lyuk az anyagot, és mivel abbol nem távozik semmi, így informácio sem, főleg nem a horizontrol, mert nincs fizikai kapcsolat a horizont és lyuk között.
"fekete lyuk 0 tömeggel és mégis naprendszer méretű eseményhorizonttal?"
Gondolom itt az" Anyag eltűnik nyom nélkul" kijelentésemre reagáltál, erre már válaszoltam.
egyébként létezik olyan elmélet is, hogy a feketelyukak bármekkora tömeggel kialakulhatnak,mert igazán a tömeg-sűrűség egyuttesen számít. Létezik egy surusghatár, amit ha átlép az anyag feketelyuk lesz fuggetlenul attol, hogy 1g vagy 1 milliárd naptöömeg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!