Mi történik ha egy neutrínó "eltalál" egy fekete lyukat? Áthalad rajta mint minden máson, vagy bennragad a szingularitásban, mint minden más?
A gravitáció mindenre hat. Ha a neutrínónak nem nagyobb a sebessége a szökési sebességnél, akkor ott marad, a fénynél ő sem lehet gyorsabb, a fekete lyuknál pedig a szökési sebesség nagyobb, mint a fénysebesség.
Tehát bennragad.
Másrészt azért a neutrínó sem halad át mindenen. Nagyjából 10 évente a te testeddel is kölcsönhat egy-egy. Szóval ha elég sokat pakolunk le belőled, akkor az a rács meg fogja fogni a neutrínókat, és nem fognak áthaladni rajta. (Az más kérdés, hogy egy csillagrendszert szó szerint tele kell pakolni veled…)
(((Amúgy eszembe jutott egy 'Yo mama is so fat joke', mint ez:
„Anyukád olyan kövér, hogy leárnyékolja a neutrínósugárzást.”)))
A kérdést valószínűleg a kölcsönhatás fogalmának nem kielégítő értése szülte.
Egy világűrben száguldó mikrorészecske egészen addig, amíg nem lép kölcsönhatásba valamilyen másik részecskével, a rá ható erők hatására mozog a térben. A neutrínó csak kétféle kölcsönhatásra reagál: a gyenge kölcsönhatásra, és a gravitációra. A gyenge kölcsönhatás az, amivel a neutrínót észlelni tudjuk, a gravitáció, azaz a téridő görbülete pedig nem is olyan értelemben kölcsönhatás, mint a másik három (elektromágneses, erős és gyenge), hanem a fizikai folyamatok hátteréül szolgáló dolog. Jelen esetben a fekete lyuk kialakítja ezt a hátteret, a téridőt, a neutrínó pedig követ egy világvonalat ebben a téridőben. Ha egyszer bejutott az eseményhorizont mögé, akkor onnan már nincs kiút.
Itt tehát nem arról van szó, hogy a neutrínó egy hétköznapi értelemben vett szilárd testen akadály nélkül áthalad, csak mert a gyenge kölcsönhatás gyenge volta miatt épp nem hat kölcsön semmivel sem, hanem arról van szó, hogy maga a téridő, amiben halad, olyan, hogy nem tudja kikerülni a fekete lyukat (feltéve, hogy afelé mozog), mert a világvonal, amelyet követ, az eseményhorizontot keresztezi.
"Azaz akármilyen kicsiny is a fekete lyuk, és akárhány neutrínó is halad feléje, a fekete lyukon semmiképp sem haladhat keresztül a neutrínó, mert ha túl is tudna haladni rajta, akkor sem tenné meg, mivel a fekete lyuk gravitációja magába szívja."
Ez így nem igaz.
Most tekintsünk el a mikroszkopikus méretű fekete lyukaktól, mert ezek csak elméletben léteznek egyelőre. Makroszkopikus méretű fekete lyukak esetén ha a neutrínó olyan pályán mozog, amely előbb-utóbb áthalad az eseményhorizonton, akkor azon belülről már soha nem fog kikerülni. Ha viszont nem ilyen pályán mozog, akkor elmegy a fekete lyuk mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!