A tudósok matematikusok hogy jöttek rá a matematikai összefüggésekre?
Mint más tudomány-területeken is, minden újabb lépés az előzőekre alapul.
A hatványozás alapfeltétele volt a szorzás ismerete, csak hogy nagyon egyszerű példát mondjak.
Matematikában meglepően sok dolog született úgy, hogy nem simán elméleti okoskodás volt, hanem kifejezetten célirányos, a felhasználás szükségessége kényszerítette ki a számítások kitalálását.
Van, aki megsejt valamit. Ezt megpróbálják bebizonyítani, de sokszor valami mást bizonyítanak. A bizonyításhoz konstrukciókat is készítenek, ami új elmélet alapja is lehet.
Az alkalmazásokhoz modellekre van szükség, azokat is ki lehet számolni, és aközben is eszébe juthat valami a matematikusnak.
1. kísérletezés, 2. logikai rendszerek felállítása, amihez a 3. nyelv (szimbólumnyelv) is szükséges volt.
A kísérletezés fontosságát nem szabad alábecsülni. Matematikailag persze sok elméleti szabályrendszer elképzelhető, de nyilván jellemzően azokat kutattuk elsősorban, amik a mi világunk leírásában hasznosabbak voltak.
pl. miért az euklideszi geometria terjedt el? mert ez tudta a világot legjobban leírni.
De a matematika alapvetően sokkal tisztán elméletibb tudomány, mint a legtöbb tudományág, tehát megteheti, hogy a világtól teljesen elszakadt rendszereket gondol ki.
Amitől nem tud elszakadni, azok a saját alapjai, azaz hogy mindig a számolással, a mennyiségekkel foglalkozik.
Alapvetően az 1-es a legalapvetőbb szám: az, hogy az emberi agy valamit kinevez az "egységnek", és minden hozzá valamilyen szempontból kisebb-nagyobb mértékben hasonló dolog egy újabb azonos "egység" lesz.
Minden más csak ennek a képességnek a kamazotatásából adódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!