Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek azokat a problémák...

Szerintetek azokat a problémákat amiket eddig nem tudtak a matematikusok megoldani, később meg fogják oldani?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a sok bizonyításra szoruló állításra,sejtésekre stb.Mert én nem tudom elképzelni mi az ami miatt később sikerülne rájönni több dologra.Nem úgy mint mondjuk a csillagászatban ahol azért a megfigyelés elég sokat számít amihez viszont idő kell.
2013. nov. 8. 21:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Elméleti fizika is sokat fejlődött Newton óta, pedig mai napig nem repültünk még el szingularitás mellett vagy nem láttunk kvarkot mikroszkóp alatt...
2013. nov. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
jó de azért a fizika is közelebb áll a valósághoz mint a matek
2013. nov. 8. 21:23
 3/7 anonim ***** válasza:
67%
Az elméleti fizika közelebb áll a matekhoz, mint a "valósághoz".
2013. nov. 8. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
86%

Sok olyan dolog van a matematikában, ami gyakorlatilag holtpontra jutott, vegyük például a P =? NP problémát; ez konyhanyelven azt jelenti, hogy a matematikai problémákat két csoportra bonthatjuk; az egyik csoportba kerülnek azok a dolgok, amikre ismerten írható olyan program, ami tetszőleges adatmennyiség esetén is a program polinom lépésszámmal becsülhető, például a probléma polinom idejű, ha n adat esetén legfeljebb n^1000 lépésben megoldja a problémát, az ilyen típusú programokat nevezzük polinomiális algoritmusú programoknak, ezek a P csoportba tartoznak (a legprimitívebb példa; döntse el a program egy számról, hogy páros-e vagy sem, ezt könnyen meg tudja oldani)..


Mostani tudásunk szerint viszont vannak olyan problémák, amikre exponenciális algoritmus ismert; például gondoltam egy számra 1 és 10^10 között, a programnak az a feladata, hogy találja ki az általam gondolt számot, viszont a program csak rákérdezhet a számra, amire én azt mondom, hogy vagy az a szám vagy nem. A legrosszabb esetben (10^10)^10=10^100 lépésben tudja megoldani a feladatot, ami (a gép gyorsaságát tekintve) lehet, hogy csak évek múlva találja ki a számot. Ezeket a típusú feladatokat az NP (non-polinomiális) csoportba rakjuk.


A matematikusok közt eldöntetlen kérdés, hogy a P és az NP halmaz egyenlő-e egymással vagy sem, vagyis írható-e (valamilyen trükkel) polinom idejű algoritmus a non-polinomiális feladatokra. A kérdés azért nem eldöntött, mert konkrét eset igazságtartalmát polinom idő alatt eldönti. A matematikusok nagy része szerint ez a két halmaz nem egyenlő egymással, ha mégis bebizonyosodna, hogy az, akkor az gyakorlatilag a világ végét jelentené, mivel az azt jelentené, hogy tetszőlegesen védett számítógépes rendszer feltörhető.


Ennek a megoldására fizetnek 1 millió dollárt, lásd:


[link] 2.4. pontja.


A probléma évek óta nem mozdult el egyik irányba sem.



Egyébként a matematikusok attól rettegnek leginkább, hogy egyszer a matematika oda fejlődik, olyan sejtéseket találnak, amiket csak számítógéppel lehet majd igazolni.


A kérdésre válaszolva: a matematikusok azért matematikusok, hogy új teóriákat szüljenek egy-egy probléma kapcsán, ezzel is elősegítve a sejtés igazolását vagy megbuktatását, így valószínű, hogy a ma nem bizonyított sejtések (ha nem is az elkövetkezendő 10000 évben, de) egy idő után bizonyítva lesznek.

2013. nov. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A bizonyítások közül biztos sokat meg fognak oldani, de mindig is lesz sok olyan, amit sohasem sikerül.

A hamis sejtések cáfolásában valószínűleg egyre nagyobb szerepet játszhat a számítógépek gyorsulása.

2013. nov. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Amikor én tanultam, volt egy olyan tétel, amit akkor még nem tudtak pontosan bizonyítani, és ma már megvan a pontos bizonyítása.

Úgyhogy igen: létezik ilyen még a "hétköznapi" kérdésekben is.

2013. nov. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

4es

Annyiban kijavítanálak, hogy az NP osztály jelentése: nem determinisztikusan polinomiális


ide azok a feladatok kerülnek, amire ha van egy megoldásjavaslat, akkor annak helyessége polinom időben ellenőrizhető, pl. egy gráf pontjai színezhetők 5 színnel.

Ez NP-beli, mert ha van egy színezés, arról könnyen el tudjuk dönteni, hogy jó -e, de azt nem tudni hogy egy jó színezés megtalálására van -e polinom idejű algoritmus, az ilyen problémákon alapul a P?=NP probléma.

2013. dec. 7. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!