A matematikát kitalálják vagy felfedezik a matematikusok?
inkább kitalálják.
még nem hallottam olyat, hogy csak úgy véletlenül céltalanul fedeztek fel volna dolgokat
mindig van egy probléma, amit a matematikusok megpróbálnak kikerülni a maguk módján
És most itt tartunk
"A matematika mint olyan egy, a természet jellegéből adódó dolog, vagy egy mesterséges kreálmány, amit csak kitaláltak az emberek?"
A matematika az univerzum legalapvetőbb tulajdonsága. Tehát az első változatod az igaz.
A matematikát nem kreálják, hanem felfedezik az újabb és újabb összefüggéseit.
Például a kör kerületének és átmérőjének arányszáma, a pi, nem kitalált, emberek által eldöntött dolog, hanem a természet, az univerzum alaptulajdonsága.
alapvetően a matematika egy teljesen elméleti logikai rendszer, aminek felépítésében nincs köze a valósághoz, tehát mesterségesen kreált. Épp ezért ad egyfajta abszolút igazságot, mert nem azon nyugszik, amennyit az éppen aktuális technológiai szintünkön érzékelni tudunk a világból, hanem ezektől függetlenül végig pusztán logikai úton épül fel.
Viszont mivel kérdésfelvetésében merít a természetben tapasztaltakból (pl. a természetes számok fogalma, amire aztán lényegében építik az egész matematikát - kivéve, amikor felteszik, hogy nem erre építjük, de ez már a halmazelmélészek elfajlása), így nagyon alkalmas a valóság modellezésére, de ettől még nem a valóságot írja le, hanem sok valós problémát és jelenséget meg lehet közelíteni egy matematikai modell felépítésével (ami hol elég jól hasonlít a valós helyzetre, hol kevésbé), és a matematika azon a matematikai modellen belül tud már csak dolgokat mondani, de magához a modell felépítéséhez semmi köze.
Tehát pl. a fizikusok valamilyen módon felírnak egy modellt, hogy mondjuk az erők vektorok egy koordináta-rendszerben, és mint vektorokat adjuk össze őket, stb., mert az ő tapasztalataik, eredményeik alapján ez jól működő modellnek tűnik, ami jól leírja a valóságot, akkor onnantól kezdve ebben a modellben lehet matematikát alkalmazni, mindenféle differenciálegyenleteket felírni, kijönnek dolgok a modellben, amikből következtetéseket tudunk levonni a valódi világra is - a modell pontosságától függően pontosat, pl. kiszámoljuk, hogy a 30fokos szögben 10N eldobott labda milyen messze repül, amiben persze csomó mindent nem számoltunk (a labda pörgését a levegőben, a deformálódását, a légmozgást, a légellenállást, stb.), de a modellünkből azért valami elképzelést le tudtunk vonni a környezetünkre.
Vagy ahogy valaki felhozta a pi-t, mint az átmérő és kerület közötti példának, az sem létezik így a valóságban, hiszen a valóságban nincs olyan, hogy tökéletes kör. Az már csak egy matematikai módon való lemodellezése a valóságnak, amikor feltesszük, hogy valami az tökéletes kör.
Ez egy elég ősi filozófiai kérdés. Szerintem itt erre megnyugtató választ nem fogsz kapni. Nekem talán úgy tűnik, hogy a matematikai konstrukciók léteznek, csak felfedezik a matematikusok:
-A felfedezés és a kitalálás között megvan az az alapvető különbség, hogy a felfedező személyétől nem függ a felfedezett összefüggés: mindegy, hogy ki találja meg amerikát, attól az az ami. Ha nem Kolombusz, akkor más. A feltaláló ezzel szemben találmányába beleteszi látásmódját: ha nem Otto találja fel a robbanómotrot, akkor más, de arra nagyon kevés esély van, hogy pont ugyan azt a struktúrát találta volna ki, valószínűleg jónéhány dolog más lenne rajta.
Ebből a szempontból a matematika az előbbire hasonlít, mert mindegy, hogy ki fedezi fel az összefüggést, pl. a kör kerületének és átlójának aránya 3,1415..., ezen nincs mit szépíteni, az annyi amennyi.
A matematika egy hibás alapra épített házhoz hasonló.
Olyan struktúrát hoz létre, amivel az "alkotója" felszámolhatja önmagát.
"mat" "mat" : elvi síkon nyilvánul meg vele az anyagiság (a legrosszabbik mérget tartalmazza).
A matematikát az elmében fodrozódó önzés hozza létre.
Egyfajta "ellenbeavatásnak" tekinthető, mely az "antiteljességhez" vezet el
(=az "űrhöz", a "pusztához"... "elsötétíti az eget"...
(a balek elme azt képzeli, hogy egyre fokozódó világosságban, egyfajta illuminációban van része
a "matematikai beavatás" során...
végül teljesen kiüresedik).
A beavatás negatív útjának tekinthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!