Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért szeretnek fizikusok,...

Miért szeretnek fizikusok, matematikusok jobban modellezni Linux alatt?

Figyelt kérdés
Nem találkoztam olyan emberrel, aki Windows alatt programozott volna le bármi komolyabb problémát. Miért? Kevésbé enné a gépet? Stabilabb lenne? Más okot nem tudok elképzelni.
2014. jan. 22. 08:49
1 2
 1/20 Zeu válasza:
73%

is-is

A windows előnyei: erre adnak ki játékokat (emulátorral általában linux is megoldja), erre jelenik meg minden jó reklámmal rendelkező program, egyszerű. Szerintem ennyi.


A linux jobb, ez tagadhatatlan. Stabil, rendkívül ritka a vírus, alig fogyasztja a gépet, fájlrendszere miatt nagyobb területet lát a vinyóból, és azt gyorsabban kezeli. Viszont egy átlag, windowshoz szokott felhasználónak nagyon bonyolult. Akármilyen telepítés, néhány program futtatása a parancssor helyi változatából (terminálnak hívják pl ubuntunál) történik. Sok grafikus elem hiányzik belőle, ami a win-ben könnyíti a munkát.


Aki tud programozni az gondolom könnyen megérti a linux működését, alap parancsait, onnantól kezdve pedig az a jobb op rendszer.

2014. jan. 22. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

Megtudnád mondani, hogy honnan, milyet és mennyiért tudnék beszerezni? Gondolom ennek is van több változata.

2014. jan. 22. 09:45
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
A Linux ingyenes. Ezt elfelejtette leírni az előző, pedig igen nagy előny.
2014. jan. 22. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Az egyes pontban leírt dolgok többé kevésbé helytállóak. De nem vonatkozik modellezésre kapcsolatos fő kérdésre.

-Először is a linuxon elérhető számos olyan alkalmazás ami megkönnyíti a modellezést. A grafikai dolgokkal kapcsolatban valamennyire téves az állítás, hogy szegényebb lenne mint a windows-é.

-Ott az Octave, pl. aminek bár van windows-os változata -ezen változatanem annyira kiterjedt és nem tartalmaz néhány olyan függvénykönyvtárat ami hasznos.

-Igazából a modellezést lehetne windows-on is csinálni, mert ezen programoknak van windows-os változata, de azt vagy körülményesebb használni( pl. windows-on hozzákellene adogatni a függvénykönyvtárakat fordító programokhoz, ez némi időbe telik, mig linuxnál a telepítéssel ez alapból beállítódik, és azonnal használható), vagy pedig nem tartalmaz olyan funkciókat ami linuxon már tökéletesen elérhető.


Lényegében a linux ilyen célra sokkal kényelmesebb mint egy windows alapú gépet megcsinálni.



A linux operációs rendszer ugyan nem ingyenes, tehát meg lehet vásárolni is, de nyugodtan le lehet tölteni ingyenesen az adott típus ( disztribúció: A linux nem egységes, csak a kernele az, ez hivatatos, de a többi szoftvert számos "cég" válogatja össze, ebbe még a grafikus motor is beletartozik, egy ilyen válogatást neveznek disztribúciónak) honlapjáról. Inkább az utóbbit- már a letöltögetést és kiírják cd-re vagy csinálnak egy bootolható pendrive-ot szokta minden linuxos csinálni.


-Ajánlom pl. az Ubuntu linuxot, ezt az www.ubuntu.hu honlapról lehet letölteni, általában a windows-hoz szokottak ezzel szokták "kezdeni", vagy a linux Mint, de igazából nézz utána melyik tetszik neked a legjobban és melyik felel meg a te igényeidnek, céljaidnak.

2014. jan. 22. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

"Miért szeretnek fizikusok, matematikusok jobban modellezni Linux alatt?"

Szerintem mert:

1. A Windows az irodai/otthoni felhasználókat célozta meg a '80-as években, a Linux meg a campusi milliőből (Linus Torvalds a helsinki egyetem hallgatójaként kezdte el a Linux írását) indult el - tehát egyféle "egyetemi eszközzé" vált.

2. A programok/könyvtárak igen nagy hányada illetve a kernel nyílt forrású, tehát ha valami speciális dolgot szeretnél átírod a forráskódját és lefordítod újból (és a tudományos munkánál eléggé jó dolog, ha egy, a világ túlfelén levő "kollégád" által írt szoftvert a saját körülményeidre tudsz hangolni).

Illetve maga a rendszer moduláris, tehát megfelelő tudással a rendszer különböző részeit be/ki tudod rakni, ki tudod cserélni.

3. Platformfüggetlen - nemcsak x86/x64 architektúrára érhető el (mármint maga a kernel), hanem ARM-ra, MIPS-re, SPARC-ra, PowerPC-re - így nem csak asztali számítógépre rakható Linux (és az egyetemeken eléggé sokféle architektúra terjedt el), hanem routerre (lásd OpenWRT, Mikrotik RouterOS, DD-WRT, Tomato), okostelefonra/tabletre (Android, FirefoxOS), szerverekre, szuperszámítógépre (a szuperszámítógépek 96,4%-án Linux van: [link] ).


Bár asztali környezetben - tapasztalataim szerint - a kutatók használnak mindenféle rendszert - Windowst, MacOSX-et, Linuxot, BSD-t, stb... Aztán a szerveren meg használhatnak Linuxot, amit távolról menedzselhetnek.


"Megtudnád mondani, hogy honnan, milyet és mennyiért tudnék beszerezni?"

Kezdő Linux-felhasználóknak Ubuntut ( [link] ) vagy annak származékát - például Linux Mint ( [link] ) - javasolnám.


A Fermilab és a CERN Scientific Linux-ot használ: [link]

2014. jan. 22. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 Csxeba ***** válasza:

Nem feltétlenül, pl geoinformatika szent grálja, az ArcGIS csak Windowsra van, ahogy az AutoCAD is, ami 3D modellező.


Én alapból Linux párti vagyok (Debian rulez), de a következőt figyeltem meg:

egy teljesen kezdőnek jobb egy felhasználóbarát Linux (pl Ubuntu, Linux Mint), mint a Windows (különösen a 8-nál jobb).

egy felhasználó szintű felhasználónak nem feltétlenül elégíti ki az igényeit egy "buta linux", mint a Unity-s Ubuntu.

egy informatika iránt érdeklődő embernek egyértelműen jobb a Linux, de akkor már valami komolyabb, mint a Debian, openSUSE, Manjaro, Arch Linux, mert ezeknél minden nap tanulhatsz valami újat :D


De egyébként több ezer Linux disztró van. Tutira bárki találna magának megfelelőt. A legtöbb eléggé testre is szabható.

2014. jan. 22. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ! Szeretnék áttérni Linuxra. A többetek által adott oldalról letöltöttem az ott lévő ingyenes 64 bites verziót és telepíteném is csak van egy kérdőjel nálam. Eddig Win 7 Ultimate rendszerem volt és titkosítottam az egyik partíciómat BitLockerrel. Amennyiben én most Linuxot telepítek fel, ezzel mi fog történni? Megmarad a titkosítás? Illetve tudnátok adni valamilyen forrást, ahonnan eltudom kezdeni tanulni a Linux kezelését? Gondolok itt olyanokra, mint forráskód átírások.
2014. jan. 22. 14:00
 8/20 A kérdező kommentje:
Kipróbált live verzióval, valamiért nem működött a wifi és megjavítani se tudtam... Ahogy utánanéztem elég általános probléma ez.
2014. jan. 22. 23:37
 9/20 Csxeba ***** válasza:
Előferdül. Ha posztolnál vagy privátban elküldenéd nekem egy lspci -k -vv kimenetet (amit live linux terminálba írhatsz be), akkor a kártyád típusa alapján tudnék ajánlani valamilyen megoldást. Nekem is hasonló problémám volt, Lenovo G580, Broadcom BCM4313 kártyával. A megoldás a wl nevű kernelmodul letöltése és telepítése volt (ehhez persze kellett egy ideiglenes vezetékes netkapcsolat)
2014. jan. 23. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

ubuntu@ubuntu:~$ ispci -k -vv

No command 'ispci' found, did you mean:

Command 'lspci' from package 'pciutils' (main)

ispci: command not found

ubuntu@ubuntu:~$


Ezt kapom terminálban válaszként. Valamilyen csomag hiányzik? Köszönöm a segítségedet!

2014. jan. 23. 10:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!